ایران و فرانسه باید از فضای پساتحریم و پسابرجام برای گسترش روابط و همکاری‌ها در همه عرصه‌های مورد علاقه، بیش از پیش استفاده کنند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت بهره گیری از توانمندی ها و امکانات گسترده تهران- پاریس برای توسعه همکاری‌های مشترک، گفت: ایران و فرانسه در بسیاری از عرصه‌ها دارای اهداف مشترکی هستند و این اراده سیاسی در دو طرف وجود دارد که از فرصت‌های موجود به نفع دو ملت استفاده کنیم.


روحانی امروز در دیدار «ژرار لارشه» رئیس مجلس سنای فرانسه، افزود: ایران و فرانسه باید از فضای پساتحریم و پسابرجام برای گسترش روابط و همکاری‌ها در همه عرصه‌های مورد علاقه، بیش از پیش استفاده کنند.

رئیس‌جمهور، همکاری ایران و فرانسه را در روند مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 و دستیابی به توافق، آغاز خوبی برای ایجاد تحرک در روابط تهران - پاریس برشمرد و خاطرنشان کرد: سفر مقامات و هیئت‌های بلندپایه اقتصادی و سیاسی فرانسه به ایران پس از توافق هسته‌ای نشان داد که دستیابی به توافق، سرآغازی برای ایجاد تحرک و توسعه همکاری‌ها و روابط میان دو کشور است.

آقای روحانی، فرانسه را کشوری مهم در اروپا دانست و با اشاره به روابط نزدیک و سنتی دو کشور، اظهار داشت: حضور امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو، نام فرانسه را در اذهان مردم ایران به‌یادماندنی کرده است و ملت ایران، فرانسه را کشوری دارای مردمانی بافرهنگ می‌شناسند.

ضرورت توسعه مناسبات و همکاری‌های نزدیک مجالس دو کشور

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات و همکاری‌های نزدیک مجالس دو کشور، این روابط را موجب تقویت پایه‌های مناسبات تهران - پاریس در دیگر بخش‌ها دانست و گفت: ایران و فرانسه سال‌ها در بخش‌های مختلف همکاری و مشارکت‌خوبی با یکدیگر داشته‌اند و امروز در فرصت پساتحریم شرایط بسیار مناسب است تا از فضاهای اقتصادی به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در صورت پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، به تمام تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند است و به آن عمل خواهد کرد، افزود: برجام ثابت کرد که مسائل مهم بین‌المللی با منطق و مذاکره قابل حل و فصل است و این می‌تواند الگویی برای حل و فصل سایر مسائل بین‌المللی از طریق گفتگو باشد.

امیدواریم عاملان حادثه تروریستی فرانسه هر چه زودتر به دست عدالت سپرده شوند

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تسلیت حادثه اخیر تروریستی در فرانسه به دولت و ملت این کشور و با اشاره به اینکه «این حادثه و سایر حوادث تروریستی اخیر نشان داد که تروریسم تهدید و خطری بزرگ برای همه کشورها و ملت‌هاست»، گفت: ایران امیدوار است عاملان این جنایت‌ها هر چه زودتر به دست عدالت سپرده شوند.

رئیس جمهور حضور گروه‌های تروریستی و ایجاد ناامنی و رعب ازجانب آنها را یکی از مشکلات امروز منطقه و جهان دانست و با اشاره به لزوم رایزنی بیشتر ایران و فرانسه در جهت حل مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، افزود: امروز گروه‌های تروریستی نظیر القاعده و داعش سودای تسلط بر منطقه را دارند و می‌خواهند این منطقه را به جولانگاه خود تبدیل کنند که این خطری برای جهان است و همه باید برای کاهش قدرت این گروه‌های تروریستی تلاش و مشارکت کنند.

باید توان مالی گروه‌های تروریستی را محدود کنیم

آقای روحانی از نفت و مواد مخدر به عنوان دو منبع اصلی درآمد گروه‌های تروریستی یاد کرد و با تأکید بر اینکه همه باید دست به دست هم دهند و توان مالی این گروه‌های تروریستی را محدود کنند و در نهایت آن را از بین ببرند، گفت: متأسفانه امروز برخی کشورها با ارائه امکانات و سلاح از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند که البته شناسایی حامیان گروه‌های تروریستی کار دشواری نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر همه در برابر گروه‌های تروریستی متحد شوند، پیروزی و موفقیت قطعی است، افزود: نباید اجازه دهیم برخی کشورها برای رسیدن به اهداف خود از ابزار گروه‌های تروریستی استفاده کنند.

تغییر در ساختار سیاسی سوریه با انتخابات مردم است

آقای روحانی با اشاره به بحران سوریه و ضرورت مبارزه با تروریسم به عنوان اولویت اصلی در این کشور با محوریت مردم، ارتش و دولت مرکزی، گفت: اگر ساختار سیاسی در سوریه نیاز به اصلاح داشته باشد، این فقط از طریق برگزاری انتخاباتی آزاد و با اراده مردم سوریه باید انجام شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تا زمانی که تروریست‌ها در سوریه حضور دارند و شرایط برای بازگشت آوارگان به این کشور فراهم نشده است، نمی‌توان از دموکراسی سخن گفت، اظهار داشت: برای حل بحران سوریه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و رعایت اولویت‌هاست که ایران و فرانسه می‌توانند در این راستا همکاری و مشارکت خوبی با یکدیگر انجام دهند.

آقای روحانی، مهربانی، دوستی و عدالت را اولین پیام ادیان الهی برشمرد و تأکید کرد: نباید اجازه دهیم که اقدامات تروریستی به نام ادیان انجام شود و باید تروریست ها و اقدامات تروریستی آنان را از ادیان آسمانی جدا بدانیم و اجازه ندهیم تروریست‌ها از نام دین برای دستیابی به اهداف خود سوء استفاده کنند.

رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد ایران به عنوان کشوری باثبات در منطقه و فرانسه به عنوان کشوری قدرتمند در اروپا و جهان بتوانند همکاری‌ها و اقدامات خوبی در زمینه حل و فصل مسائل و مناقشات منطقه‌ای و بین‌المللی با هم انجام دهند.

همکاری برای کاهش آلودگی‌ها و حفاظت از محیط زیست

وی همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس تغییرات آب و هوایی و مبارزه با آلودگی‌های زیست محیطی در پاریس، اظهارداشت: مسئله محیط زیست برای نسل امروز و آیندگان، موضوعی بسیار حایز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که بزرگ‌ترین منابع انرژی پاک را در اختیار دارد، آمادگی دارد برای کاهش آلودگی‌ها و حفاظت از محیط زیست با دیگر کشورها همکاری، و از فناوری کشورهای پیشرفته در حوزه صنعتی نیز استفاده کند.

ژرار لارشه: امیدواریم رئیس جمهور ایران به زودی به پاریس سفر کنند

"ژرار لارشه" رئیس مجلس سنای فرانسه نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران و تقدیر از پیام همدردی آقای روحانی و ملت ایران با مردم فرانسه در خصوص حوادث تروریستی اخیر این کشور، گفت: دولت و مجلس فرانسه اهمیت زیادی برای سفر رئیس جمهور ایران به پاریس قائل هستند و امیدواریم این سفر در آینده‌ای نزدیک انجام گیرد.

رئیس مجلس سنای فرانسه، توسعه روابط اقتصادی تهران - پاریس را ضروری خواند و افزود: دستاوردها و گزارش‌های سفر فعالان اقتصادی فرانسه به ایران نشان می‌دهد زمینه‌های گسترده و خوبی برای همکاری نمایندگان اقتصادی دو کشور با یکدیگر وجود دارد که باید به‌خوبی از آنها استفاده کنیم و امیدوارم در سفر رئیس‌جمهور و مقامات ایران به پاریس، توافقات خوبی میان دو کشور در راستای توسعه همکاری‌ها و مناسبات امضا شود.

لارشه همچنین با تجلیل از تاریخ و تمدن دیرینه ایران، به توافق هسته‌ای ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: اعتماد در اجرای توافق باید دوطرفه باشد تا بتوانیم به اهداف برنامه اقدام مشترک دست پیدا کنیم.