بی ادبی و زبان زشت به سردار دیپلماتیک از کجا نازل شده؟/بعد ما برای مردم شرح خواهیم داد که اینها (مذاکره کنندگان) چه کشیده‌اند

ورود حسن روحانی به فضای انتخاباتی / سخنرانی مهم رئیس‌جمهور در جمع فرمانداران

روحانی: خواب نمی‌بینیم، به جن گیر و رمالی اعتقاد نداریم / چرا روحانی تند سخن گفت

حسن روحانی امروز در جمع فرمانداران سراسر کشور سخنرانی مهم ایراد کرد. او رسما وارد فضای انتخاباتی شد و با کسانی که برگزار کننده انتخابات سال جاری هستند سخن گفت.

حرفهای امروز روحانی نکات بسیاری زیادی دارد. روحانی در دو ماه گذشته سخنرانی جنجالی نداشته است. اگر روند سخنرانی‌های حسن روحانی را دنبال کنیم، او هر از گاهی دست به ایراد چنین سخنرانی‌هایی می زند. در این سخنرانی روحانی نکات بسیار مهمی گفت. جن‌گیری رمالی، آرامش سیاسی کشور، مردمی که در صف نمی‌ایستند، تحقیر نمی‌شود، انتقاد نکردن از قوه‌های دیگر و همچنین اجازه فعالیت به همه احزاب و از بین نرفتن تفکر آنها.

روحانی بدون نام بردن از جناحی خاص اما با دادن آدرس مشخص به بحث حضور و فعالیت جناح‌ها پرداخت و گفت: یچ جناحی در کشور قابل حذف نیست نه این جناح خواب ببیند نه آن جناح خواب ببیند نه وسطی ها خواب ببینند نه، همه هستند ، این جناح ها ریشه های فکری ، تاریخی ، عقیدتی ، دینی و علمی دارند این جناح هم هست و آن جناح هم هست.

رئیس‌جمهور در شرایطی که احزاب جدید اصلاح طلب متولد می شوند و برخی حزب اتحاد ملت ایران را ادامه دهنده راه مشارکت می‌دانند گفت: جناح از بین نمی رود ، حزب از بین نمی رود به یک معنا آن افکار از بین نمی رود به یک شکلی ممکن است اسم حزب عوض شود شکل حزب عوض شود اما افکار می ماند .

او ایران را کشوری بزرگ دانست که نمی‌شود آن را «پادگانی» اداره کرد: ما ملتی متکثر و متنوع هستیم ، ایران مثل فلان کشور شرق دور نیست که همه پادگانی زندگی کنند اینجا آزادند.

انتخابات رقابتی

روحانی از سوی دیگر به نقدهایی که به تایید صلاحیت‌ها در انتخابات می‌شود هم پرداخت. او گفت که نمی‌شود سه شی را به کسی نشان داد و گفت از بین اینها انتخاب کن.

اینکه ما سه شیء جلوی فرد بگذاریم و به او بگوییم حتما باید این یکی را بردارد و در عین حال انتخاب کند این دیگر انتخاب نیست. رئیس جمهور گفت: انتخابات آزاد که می گوییم به معنای انتخاب است و انتخابات غیرآزاد معنی ندارد و این انتخابات نیست؛ اگر انتخابات شد یعنی آزاد است.

روحانی علاوه بر این بار دیگر بدون اشاره به نام فردی که به نظر می رسد منظور رئیس دولت اصلاحات باشد گفت: از امروز اینگونه شروع نشود که آن آقا نباید در این شهر صحبت کند چرا؟ نمی دانم چه مشکلی دارد و اینقدر برچسب داریم که نمی دانم این برچسب ها در کجا تولید می شود و دم به ساعت برچسب های جدید تولید می شود و می چسبانیم.»

او ادامه داد: دکتر روحانی اظهارداشت: مبادا در شهرستانی این حرف شنیده شود که دولت، سپاه و ارتش، صدا و سیما و یا استاندار، طرفدار این فرد و یا آن فرد است. این برای انتخابات سم است.

رئیس‌جمهور همچنین در اظهاراتی کنایه‌آمیز نسبت به دولت قبل و قوه قضائیه گفت: رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه یا خوشبختانه ما خواب نمی‌بینیم و دنبال رمال و جن‌گیر هم نیستیم، گفت: مردم از مجلس و قوه قضاییه انتقاد نمی‌کنند و می‌گویند بگذارید زندگی کنیم اما برای انتقاد به دولت و رئیس جمهور زبان‌ها باز می‌شود.

روحانی تأکید کرد: وظیفه ما این است که مردم را خوشحال کنیم و بار از دوش مردم برداریم. چرا در زمینه هسته‌ای دولت این همه تلاش می‌کند و گاهی زخم‌ زبان‌های بسیار زشت را تحمل می‌کند، برای چه؟

اتفاقات روزهای اخیر به خصوص آزادسازی قیمت بنزین وعدم ارائه سهمیه بنزین در آستانه تابستان و سفرهای مردم، موجی از نارضایتی را به دنبال داشته است. همچنین آزاد کردن نرخ آراد و نان نیز نارضایتی‌ها را در میان مردم و شبکه‌های اجتماعی دامن زده است. در این وضعیت و خصوصا با نزدیک شدن به انتخابات مجلس در پایان سال روحانی تلاش می‌کند تا همچنان بدنه اجتماعی خود را با سخنان که بیشتر جنبه سیاسی دارند تا عملیاتی حفظ کند.