هفته نامه مثلث در شماره جدید خود راه های پیش روی حسن روحانی در مذاکرات هسته ای را بررسی کرده است

هفته نامه مثلث در شماره جدید خود راه های پیش روی حسن روحانی در مذاکرات هسته ای را بررسی کرده است
۱_ مشارکت با حاکمیت
۲_ تنها شدن با پرونده هسته ای
سعید آجورلو سردبیرمجله در سرمقاله این شماره مثلث مینویسد: تنها شدن در پرونده هسته ای از سویی از تیم مذاکره کننده مشروعیت زدایی میکند و از سوی دیگر طرف غربی را به صرافت گرفتن امتیاز بیشتر در پی شکاف میان حاکمیت - دولت می اندازد. درحالی که اتحاد دولت با حاکمیت هم راه را برای توافق خوب میگشاید و هم درصورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات روحانی را در مسیر حفظ جایگاهش کمک می کند.

اتحاد با حاکمیت یک استراتژی برد - برد است؛ اگر توافق صورت گیرد، مطمئنا «توافق خوب» مورد نظر حاکمیت صورت پذیرفته و روحانی بواسطه یک مجری خوب بودن مورد تقدیر حاکمیت قرار می‌گیرد و این فرصت را خواهد یافت که «توافق خوب» را تبدیل به «گشایش اقتصادی» کند و اگر توافق صورت نگیرد او همچنان درون بازی حاکمیت قرار دارد و این فرصت را می‌یابد که طرح دوم خود را ارائه کند و با تمرکز بر انضباط اقتصادی، شعارهای سیاست داخلی و فرهنگ یک قطب سیاست ایران باشد و در غیاب اصلاح‌طلبان در سال 96 هم نمایندگی آنان را در رقابت انتخاباتی به عهده گیرد.


عبدالمطهر محمد خانی نیز در یادداشتی که در مثلث نوشته است، از «اخلال در فرآیند تصمیم‌سازی در پرونده هسته‌ای» سخن گفته است.

به نوشته مصطفی صادقی دبیرتحریریه مثلث، حسن روحانی چند هفته‌ بسیار حساس را پیش‌رو دارد. در این گزارش بعد از بررسی شرایطی که روحانی با آن روبه‌روست می‌نویسد: در صورت جدی بودن احتمال شکست مذاکرات او سه راه پیش روی خود دارد. می‌تواند از همان ابتدا خود به جبهه مخالفان غرب پیوسته و از موضعی بالا همراستا با ارکان بالای حاکمیتی حرف‌های ضد غرب بزند.

می‌تواند تمام تلاشش را به صورت مشهود و با استفاده از ابزارهای حاکمیتی برای جابجا کردن خطوط قرمز انجام دهد و یک توافق نامطلوب را به نظام تحمیل کند.

و در بدترین حالت می‌تواند در همآنجایگاهی قرار بگیرد که محمود احمدی‌نژاد در دو سال آخر قدرتش قرار گرفت. یعنی حرکت با رعت تمام برای خروج از حکامیت. به نظر این آخری در طبیعت حسن روحانی نمی‌گنجد. او باید بیتشر از هر چزی به راه اول فکر کند. روحانی ساخت‌های قدرت را در ایران به خوبی می‌شناسد. پیش‌بینی رفتار او بسیار سخت است.

مهدی فضائلی نیز در گفت‌وگو این پرونده می‌گوید: «اینکه بگوییم اینکه بگوییم آقای روحانی می خواهد نظام را مقابل عمل انجام شده قرار دهد هزینه اش خیلی بالاست، امیدواریم او چنین قصدی نداشته باشد. »

محمدابراهیم رسولی در یادداشتش معتقد است که با توجه به رویکرد دولت یازدهم راهی جز رسیدن به توافق ندارد.

دکترفیاض زاهد هم در بررسی مساله شرایط ویژه روحانی ضمن تاکید بر اینکه برخی مسائل را نمی‌تواند بیان کند گفته است که که اگر در پرونده هسته‌ای موفق شود در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دست بالا را خواهد داشت