بهروز نعمتی در گفتگو با خبرنگار مثلث آنلاین از ماجراهای انتخابات هیات رییسه سخن گفته است.

بهروز نعمتی در گفتگو با خبرنگار مثلث آنلاین از ماجراهای انتخابات هیات رییسه سخن گفته است.

انتخابات سال آخر هیأت رئیسه مجلس برگزار شد و آقای حسینیان در رقابت با آقای لاریجانی 36 رأی کسب کرد و 22 نماینده هم رأی سفید دادند در مقابل آقای لاریجانی با 205 رأی همچنان ریاست مجلس را در اختیار خواهد داشت آیا وزن پایداری در نهاد قانونگذاری مشخص شد یعنی تعداد آنها 36 نفر بیشتر نیست؟

وزن پایداری کمتر از این تعداد است چون فکر می کنم او از طرف فراکسیون اصولگرایان کاندیدای ریاست مجلس شد.

اما مجموعه فراکسیون اصولگرایان 100 عضو دارد؟

خیر تعداد آنها معمولا 80 نفر است.

با این فرض باید آقای حسینیان 80 رأی می آورد اما این طور نشد چرا؟

22 رأی سفید به علاوه 36 رأی آقای حسینیان می شود 56 رأی، بقیه اعضای فراکسیون اصولگرایان نیز به نظر آقای حدادعادل حرمت گذاشتند و به آقای لاریجانی رأی دادند.

چه طور شد که 22 نفر رأی دادند اما حاضر نشدند آرای خود را به سبد آقای حسینیان بریزند و او کمتر از نصف اعضای فراکسیون اصولگرایان رأی آورد؟

شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان به جمع بندی رسید و آقایان لاریجانی، باهنر و ابوترابی را در لیست خود قرار داد اکثریت اعضا هم به این نظر عمل کردند.

اما چرا پایداری ساز مخالف زد و با وجودی که فراکسیون اصولگرایان تصمیم داشت از آقای لاریجانی حمایت کند آقای حسینیان نامزد شد؟ این مسئله به تشکیلات فراکسیون اصولگرایان لطمه و آسیب نزد؟

آقای حدادعادل پیام داد و بر همین اساس روز شنبه 2 خرداد با آقای لاریجانی و دکتر جلالی نشستی داشت آنجا بحث های مختلفی درباره هماهنگی دو فراکسیون در انتخابات هیأت رئیسه سال آخر مجلس مطرح و تصمیم گیری شد. بعد از ظهر همان روز شورای مرکزی فراکسیون رهروان تشکیل جلسه داد و موضوع هماهنگی با فراکسیون اصولگرایان بیان شد اما نظر خیلی از دوستان منفی بود، در این اوضاع آقای لاریجانی صحبت مفصلی درباره لزوم همدلی و همزبانی انجام داد و نظر او این بود که اگر دو فراکسیون همدل شوند بهتر از آن است که این طور کارها پیش برود. بعد از صحبت های آقای لاریجانی فضا برای این مسئله آماده شد و قرار گذاشتیم موضوع در جلسه عصر روز یکشنبه 3 خرداد مجمع فراکسیون رهروان طرح و تصمیم گیری شود، صبح یکشنبه آقای جلالی چندین مرتبه به آقای دکتر حدادعادل برای ایجاد تفاهم مراجعه کرد اما دکتر حداد گفت حالا آقای ظریف توی جلسه است صحبت های او را بشنویم بعد صحبت می کنیم. نهایتا قرار شد آقای دکتر حداد تا ساعت یک روز یکشنبه پاسخ دهد اما این اتفاق نیفتاد. برای آنکه تصمیم گیری کنیم جلسه ساعت 4 فراکسیون رهروان را به ساعت 6 بعد از ظهر تأخیر انداختیم تا اگر فراکسیون اصولگرایان در نشستی که ساعت 2 تا 4 داشت تصمیمی گرفت هماهنگی انجام شود باز هم مهندس باهنر و آقای ابوترابی فرد ساعت 2 و نیم با آقای حداد صحبت کردند نهایتا نتیجه ای گرفته نشد و دو فراکسیون مستقل لیست دادند. آقای دکتر زاکانی فراکسیون اصولگرایان روز سه شنبه صحبت هایی مطرح کرد که من تعجب کردم چون خیلی از دوستان به ویژه آقایان حداد، ابوترابی، باهنر و جلالی در جریان گفتگوها و پیگیری ها بودند. فکر می کنم در جلسه شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان اتفاقاتی افتاد و بر همان اساس آقای حسینیان نظر همدلی و هماهنگی دو فراکسیون را نپذیرفت و نامزد ریاست شد اما آقای نادران به نظر آقای حداد حرمت گذاشت و قبول کرد اعلام نامزدی برای نایب رئیسی مجلس نکند.

نامزدی آقای حسینیان برای ریاست مجلس به جایگاه فراکسیون اصولگرایان مجلس لطمه نزد؟

آقای حسینیان خود را مجتهد می داند شاید احساس تکلیف کرده، البته در این موضوع با او صحبت کردم گفتم "حاج آقا برای کاندیدا شدن نیاز به مشورت ندارید؟" گفت "بله"، گفتم "پس به نظر من کاندیدای ریاست مجلس نشوید"، او جواب داد "مشورتت را شنیدم چرا کاندیدا نشوم؟" گفتم "ما فکر می کنیم حضرت عالی بزرگوارید اما اگر الان نامزد شوید به معنای آن است که می خواهید نقش اپوزوسیون را بازی کنید" آقای حسینیان پاسخ داد "خیر من اعتقاد دارم تکلیف این است" .

هم اکنون آقای حدادعادل و طیف ایثارگران و رهپویان به این رفتار پایداری خرده می گیرند آیا دو دستگی در فراکسیون اصولگرایان ایجاد شده است؟

به نظرم در نشست روز یکشنبه فراکسیون اصولگرایان بحث هایی شده است به نظرم در آینده نزدیک جعبه سیاه آن باز می شود مشخص خواهد شد که در آن نشست چه اتفاقی افتاد چون قبل از آن آقای دکتر حداد خیلی پیگیر موضوع بود و می خواست این هماهنگی میان دو فراکسیون در انتخابات هیأت رئیسه سال آخر مجلس نهم رخ دهد که نشد.