جنگ نیابتی عبارت است از بازیگران محلی که به نیابت از اسرائیل با تفکر شیعه و ایران می‌جنگند.

جنگ نیابتی علیه ایران موضوع جدیدی است‌؛ نقش آمریکا و رژیم‌صهیونیستی در کشاندن این نوع جنگ به مرزهای جمهوری اسلامی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جنگ نیابتی عبارت است از بازیگران محلی که به نیابت از اسرائیل با تفکر شیعه و ایران می‌جنگند. جنگ نیابتی علیه ایران حداقل از هشت تا‌10 سال پیش و از زمان ریاست‌جمهوری «جورج بوش» آغاز شده است. در دولت قبلی ایالات‌متحده، تصمیم بر آن شد تا برخورد محکمی‌ با ایران صورت بگیرد. در آن زمان تهدیدهای نظامی علیه ایران از طرف اسرائیل و آمریکا زیاد شده بود؛ اما پس از تغییر دولت در واشنگتن و روی کار آمدن «باراک اوباما» شاهد آن بودیم که رویکرد ایالات‌متحده تا حدودی تغییر کرد و مذاکره برای حل مناقشه هسته‌ای ایران به‌عنوان یکی از بحران‌های اصلی طرفین مطرح شد و امروز نیز ادامه دارد. امروز اسرائیل سناریوی جنگ نیابتی علیه جمهوری اسلامی ایران را کارگردانی می‌کند.
یعنی‌ایالات‌متحده‌در دوره ریاست‌جمهوری اوباما مایل به جنگ نیابتی با ایران نیست و تل‌آویو فرماندهی جنگ را بر‌عهده دارد؟
بله؛ تغییر رویکرد آمریکا نسبت به ایران و مساله هسته‌ای عنصری نبود که به مذاق تل‌آویو و نتانیاهو خوش بیاید؛ اسرائیل از همان ابتدای تغییر نگاه آمریکا، مخالفت خود را با این موضوع اعلام و تلاش کرد که مقابله نظامی با ایران را ادامه دهد. همین وضعیت باعث شد‌ بین ایالات‌متحده آمریکا و اسرائیل و به‌طور ویژه‌تر، اوباما و نتانیاهو اختلاف‌نظر زیادی به‌وجود بیاید؛ تا جایی که دعوای لفظی میان این دو سیاستمدار را نیز شاهد بودیم. رژیم‌صهیونیستی تصمیم گرفت به‌جای اتکا بر ایالات‌متحده، خود دست به کار شود. اسرائیل شروع به فرستادن سیگنال‌های ایران‌هراسی به کشورهای عربی منطقه کرد تا این کشورها را علیه کشورمان بشوراند و بر ناامنی در منطقه غرب آسیا بیفزایند.
القای حس ناامنی به کشورهای عربی منطقه و معرفی ایران به‌عنوان تهدید موجودیت این کشورها نیز ریشه در زمان ریاست‌جمهوری بوش دارد. آمریکا در آن زمان با استفاده از دلارهای نفتی عربستان سعودی، جریان وهابیت و تکفیر را در پاکستان و افغانستان یا به تفسیری دیگر در مرزهای شرقی ایران ایجاد کرد. داعش نیز جدیدترین پدیده از این نوع است که در عراق و سوریه با پول سعودی و تحریک اسرائیل پشتیبانی شده و فعالیت می‌کند. شاید صحبت‌های مقام معظم رهبری در مورد جنگ نیابتی آمریکا و اسرائیل علیه ایران باشد؛ اما به نظر من آمریکا در این جنگ نیابتی در این برهه از زمان فعال نیست. بلکه رژیم‌صهیونیستی است که این جنگ را به‌شدت دنبال می‌کند؛ تا آنجا که عربستان سعودی را تحریک کرد‌‌‌ به یمن حمله نظامی کند، همانطور که چند سال قبل وارد بحرین نیز شدند.
دلیل اجرای این سناریو از طرف ریاض و تل‌آویو چیست؟
امروز دشمنان به‌طور مستقیم در برابر ایران نیستند. خلاف آنکه یک دهه قبل به‌طور مستقیم در برابر ایران قد علم کرده و تهدید نظامی می‌کردند‌، امروز نایبان خود را در منطقه وادار می‌کنند که دست به اقدامات خرابکارانه علیه ایران بزنند. این موضوعی است که امروز تمام دنیا آن را می‌بیند. همه کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس در توطئه جدید عربستان نقش ندارند، اما کشورهایی مانند بحرین و امارات و برخی اوقات قطر، به‌طور علنی از ادامه جنگ نیابتی علیه ایران صحبت می‌کنند. از طرف دیگر داعش را می‌بینیم که در مرزهای غربی ایران و در سوریه بسیار فعال است و به‌رغم شکست‌هایی که داشتند فعالیت‌های جدیدی را آغاز و شهر الرمادی را اشغال کردند. این موضوع هشدار بسیاری جدی برای کشورهای منطقه است، به همین دلیل هشدار مقام معظم رهبری در مورد جنگ نیابتی بسیار به موقع است.
رویکرد فعلی برای مبارزه با داعش‌را ‌چطور ارزیابی می‌کنید‌؛ به نظر شما نیروهای عراقی به تنهایی قادر به شکست جریان تکفیری هستند؟
باید پیش‌بینی‌های جدیدی برای مقابله با داعش و جریانی که از طرف اسرائیل و عربستان هدایت می‌شود، صورت بگیرد. اخیرا برخی مقامات ایران اعلام کردند که اگر داعش به 40 کیلومتری مرزهای ما نزدیک شود، واکنش نشان می‌دهیم. به نظر من باید از این حد فراتر رفت و دولت عراق به‌طور رسمی از تمام همسایگان خود کمک نظامی طلب کند تا این جنگ تمام شود. خاورمیانه اوضاع امنیتی مطلوبی ندارد. از یک طرف داعش برای تشکیل خلافت به اصطلاح اسلامی در عراق و سوریه فعالیت می‌کند و از طرف دیگر، سعودی به بهانه حمایت ایران از شیعیان یمن به این کشور حمله کرده است. بهانه‌ای که به‌طور مرتب تکرار می‌شود اما هیچ وقت مدرکی برای اثبات این ادعا ارائه نکرده‌اند. به همین دلیل می‌گویم‌ دولت عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم تمهیدات جدیدی اتخاذ کرده و از همسایگان خود برای سرکوبی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به‌طور رسمی درخواست کمک نظامی کنند. در صورت ادامه این ‌غائله، منطقه آبستن حوادث فجیع‌تری خواهد شد که زندگی در خاورمیانه را مختل می‌کند.
جنگ نیابتی در خاورمیانه و علیه ایران امروز در جریان است. آل‌سعود به نیابت از اسرائیل یمن را بمباران می‌کند و در عراق و سوریه، گروه‌های تکفیری با نام‌های مختلف به راه‌انداخته و جنگ نیابتی را پشتیبانی می‌کند. داعش یک پدیده اسرائیلی - سعودی است که از این دو محور پشتیبانی شده و در منطقه جولان می‌دهد. به همین دلیل است که من معتقدم نباید منتظر رسیدن داعش به مرزهای خود باشیم؛ تروریست‌های تکفیری در حال پیشروی هستند و به مناطق مرزی ما نیز می‌رسند. تفکر ما باید این باشد که دولت عراق را قانع کنیم که از طریق جدیدی به فکر ریشه‌کن کردن داعش باشد.
برخی جریان‌های معارض‌، به‌خصوص شبکه‌های تلویزیونی و پایگاه‌های خبری تحت کنترل سعودی تلاش می‌کنند‌ جنگ عراق با داعش را جنگ میان شیعه و سنَی یا به عبارتی دیگر‌ جنگ ایران با اهل سنت معرفی کنند. نظر شما در این باره چیست؟
حساب داعش از اهل تسنن جداست. تروریست‌های تحت فرمان ابوبکر البغدادی، تندروهایی وهابی و متعصب هستند که در انتها با شیعه دشمنی دارند. بزرگ‌ترین برج و باروی محکم تشیع در جهان اسلام‌، در حال حاضر ایران است. ما نباید این تصور را داشته باشیم که داعش برای شوخی با ما به مرزهای ایران نزدیک می‌شود. نزدیک شدن داعش به خطوط مرزی ایران امری بسیار خطرناک است و باید به فکر اقدامات پیشگیرانه باشیم. همانطور که پیش از این نیز گفتم، دولت عراق باید وضعیت خود را بسنجد و در صورتی که به تنهایی قادر به حل بحرانی به نام داعش نیست از کشورهای دوست و همسایه خود بخواهد ‌وارد عمل شوند. زیرا از آنچه ‌ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نامیده می‌شود تا امروز فعالیت چشمگیری ندیدیم. برخی از کشورهایی که در ائتلاف بین‌المللی حضور دارند، همان حامیان داعش هستند. به همین دلیل دولت عراق نباید دست روی دست بگذارد و منتظر لطف آمریکایی‌ها باشد؛ آن هم در شرایطی که آمریکا نسبت به تمام مسائل تغییر سیاست‌داده و حاضر به درگیری نیست. اسرائیل صحنه‌گردان تمام این بحران است و عراق نمی‌تواند منتظر واکنش ایالات‌متحده باشد. برای همین می‌گویم که باید تمهیدات دیگری در نظر گرفت.
اسرائیل با مصر و اردن و به‌طور نیابتی با عربستان سعودی در سال 2006 تصمیم گرفتند بحثی موسوم به هلال شیعی را مطرح و به دنیا و جهان اسلام بگویند که شیعیان به‌دنبال تسلط بر خاورمیانه هستند و باید با آنها مبارزه کرد. این یک اعلام رسمی بود. آمریکا راه خود را از اسرائیل جدا کرد و تمام دنیا می‌بینند که بین رهبران دو طرف جنگ لفظی در‌می‌گیرد. اوباما وقتی سران کشورهای عربی را به کمپ دیوید دعوت کرد، برخی سران به دستور تل‌آویو به آمریکا نرفتند. به همین دلیل از کمپ‌دیوید نتیجه مطلوبی به دست نیامد. به نظر من نمی‌توان آل‌سعود را متوجه اشتباه خود کرد، زیرا اسرائیل آنها را دیوانه کرده است. امروز اسرائیل زیربنای تمام این ماجراجویی‌ها است.