سرانجام دولت سر گلایه‌اش باز شد و جهانگیری از دوستان دولت که قبلا آنها را تشویق می‌کردند گلایه کرد

تغییر در نرخ حامل‌های انرژی تصمیم سختی برای دولت روحانی در سال دوم ریاست جمهوری بود. او ناچار به انجام چنین تصمیم شد. حسن روحانی روز گذشته سخنرانی اش را در جمع فرمانداران کل کشور، با رویکردهای انتخاباتی و سیاست خارجی انجام داد، و اما اسحاق جهانگیری نتوانست گلایه‌هایش را پنهان کند. دولت در شرایط بسیار سختی قرار گرفته است که معاون اول آن بیش از همه از آنهایی انتظار دارد که «درابتدای راه» آنها را «تشویق» می‌کردند اما به گفته جهانگیری «حالا سکوت کرده‌اند» .

جهانگیری امروز در همایش فرمانداران از «گرفتاری» گفت که «یارانه‌ها» برای کشور ایجاد کرده است. او ارقام مربوط به درآمد دولت و هزینه پرداخت یارانه‌ها را به طور مشخص بیان کرد. اما با این حال مهمتری بخش اظهاراتش جایی بود که از تنها ماندن دولت سخن می‌گفت. آنهم در مقابل مخالفان. جهانگیری گفت: در سختی‌ها هیچ کس به دولت کمک نمی‌کند. آنها که ما را تشویق می‌کردند وقتی که ما وارد میدان شدیم سکوت کردند. این درحالیست که آنها هم که با ما مخالف هستند با رسانه‌های خود ما را آزار می‌دهند.»

این گلایه جهانگیری را می‌توان به ناراحتی از اصلاح‌طلبان تعبیر کرد. همانها که این روزها به بهانه بالا رفتن نرخ بنزین اندک اندک همراه با مردم گلایه‌هایشان را از دولت شروع کردند و یا در شرایطی که مخالفان دولت هر روز تجمع برگزار می‌کنند، سکوت پیشه کردند.

جهانگیری و دولت خواستار حمایت مردمی هستند و همانطور که معاون اول گفته «پشتوانه دولت مردم هستند». با این همه جهانگیری حرفی زد که باید به آن بیشتر تأمل کرد. مهم نیست که دولت از آن کدام جناح است. همانطور که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها تاکید کرده است، حمایت از دولت لازم است. جهانگیری به درستی اشاره کرد که «مردم باید باور کنند که صاحب دولت هستد» و اضافه کرد: «تضعیف این باور موجب خودسری و خودرأیی شده و امور اجرایی را مختل می‌کند. دولت ضعیف، نظام و سایر قوا را ضعیف می‌کند. بزرگترین سرمایه نظام حمایت مردم است.» در شرایطی که ایران در مقابل شش کشور قدرتمند جهان مشغول مذاکره است، «ضعیف بودن دولت» می‌تواند نظام را ضعیف و در موقعیتی قرار دهد که طرف مقابل باج‌خواهی بیشتری داشته باشد. بدون شک از همین روست که رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال و در نام گذاری سال جدید، امسال را سال همدلی و همزبانی با ملت و دولت نام نهاد.

جهانگیری به آمادگی دولت برای شرایط تشدید تحریم‌ها نیز در این سخنرانی اشاره کرد و گفت که تیم مذاکره کننده از خطوط قرمز رهبری محافظت کرده است.

معاون اول دولت همچنین از حذف یارانه پولدارها گلایه کرد و گفت: «به ما می‌گویند یارانه پولدارها را حذف کنید؛ ما از کجا پولدارها را بشناسیم؟»

یکی دیگر از نکات مهم سخنرانی امروز جهانگیری بحث بدهکاران بزرگ بانکی بود. سال گذشته جهانگیری در نامه‌ای 575 نفر بدهکار بزرگ بانکی را به قوه قضائیه معرفی کرد و خواستار برخورد با آنها شد. جهانگیری امروز گفت: پول بانک‌ها را گرفته‌اند و برده‌اند و گردن‌کلفتی می‌کنند و پس نمی‌دهند. عده‌ای در گذشته به مردم پول دادند و حالا که ما می‌خواهیم یارانه پولدارها را حذف کنید، بدهکار می‌شویم.

آنچه به قاطع می‌توان درباره سخنرانی جهانگیری به زبان آورد این است که : دولت به شدت از اینکه در عرصه رسانه‌ای تنها مانده، از دوستانی که در ابتدای ورود «آنها را تشویق می‌کردند» گلایه‌مند است.