ظریف با تغییر لحنی محسوس گفت که عربستان مشغول اعمال تروریستی در شرق ایران است،

به گزارش مثلث آنلاین یک هفته قبل ظریف در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی درباره ایران و عربستان با لحن دیگری سخن گفته بود. لحن که طی دو سال گذشته البته از سوی مقامات دولت جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گرفته اما از طرف سعودی‌ها همچنان گفتمان تقابل دنبال می شد. ظریف در اظهاراتی متفاوت خطاب به سران کشورهای عربی که به آمریکا سفر کرده بودند گفته بود: «چرا به کمپ دیوید می روید در حالی که ما در کنار شما هستیم». اما آنها همچنان تمایل داشتند به کمپ دیوید به جای تهران سفر کنند. ظریف گفته بود:‌ می خواهیم با شما رابطه خوبی داشته باشیم

او در واکنش به احتمال ملاقات با همتای سعودی گفت من برای دیدار با هیچ یک از وزرای خارجه کشور های اسلامی مشکلی ندارم و در گذشته هم اعلام کردم که برای سفر به عربستان امادگی دارم و امیدوارم اتش جنگ هر چه سریعتر در منطقه خاموش شود و خواهان ان هستیم که همه در خاموش شدن اتش جنگ یاری برسانند.

اما این لحن بیان شب گذشته و در گفت‌وگو با شبکه المیادین تغییر کرد. ظریف صراحتا و برای اولین بار عربستان را متهم کرد که در شرق ایران مشغول اعمال تروریستی است.

اگرچه لحن ظریف با ظرافت تغییر پیدا کرد و درعین حال که از اعمال تروریستی عربستان سخن می‌گفت، بار دیگر راه را برای ارتباط و همکاری باز گذاشته بود اما به نظر می‌رسد وزیرخارجه جوان عربستان «عادل الجبیر» قصد دارد جا پای بندر بن سلطان بگذارد.

تا پیش از روی کار آمدن حسن روحانی بندربن‌سلطان که ریاست دستگاه اطلاعاتی عربستان را برعهده داشت، پایه‌گذار و تغذیه کننده گروه‌های تروریستی در منطقه به ویژه سوریه و عراق بود. بن‌سلطان به علاه تلاش گسترده‌ای را انجام داد تا رژیم آل‌خلیفه در بحرین بتواند شیعیان این کشور را سرکوب کند.

اندکی بعد از روی کار آمدن حسن روحانی بندربن‌سلطان از این سمت کنار گذاشته شد. با کنار رفتن او زمزمه‌هایی از نزدیکی ایران و عربستان به گوش می‌رسید. نکته مهم درباره شباهت بن‌سلطان و عادل الجبیر این است که هر دو سال های زیادی را در آمریکا به عنوان سفیر عربستان در این کشور به فعالیت پرداختند.

در این وضعیت عربستان همچنان قائل به تقابل با ایران است اما ظریف که هفته گذشته سخنانش بسیار نرم تر از امروز بود گفت: کشورهای منطقه یا باید با کمک یکدیگر امنیت و آرامش را ایجاد کنند و یا اینکه در محیطی نا آرام و دشوار زندگی نمایند.

ظریف در ادامه تاکید کرد: زمان خرید امنیت گذشته است و ما اکنون نیازمند همکاری با یکدیگر برای ایجاد امنیت هستیم.

وی گفت: می‌توانیم اقدامات تروریستی عربستان در لبنان و در مرزهای شرقی‌مان را ببینیم.

وزیر امور خارجه البته گفت که ایران دست همکاری خود را همواره دراز کرده است و تاکید داشت که ایران هیچ گاه به دنبال حاشیه راندن عربستان در منطقه نبوده است. درحالی که‌ «متاسفانه سعودی ها از طریق برقراری روابط با کشورهای بزرگ به دنبال به حاشیه راندن ما هستند.»

ظریف بیان داشت: پیام ما به دوستان منطقه این است که منطقه اولویت ماست و مسئله هسته ای موضوعی حاشیه ای است و می خواهیم به این مسئله پایان بدهیم تا بتوانیم بر اولویت خود متمرکز شویم. شاهد آن هستیم که برخی از طرف هایی که آنان را دوستان خود در منطقه می دانیم(حل و فصل مسئله ای هسته ای ایران) را تهدید می دانند که این نوع (نگاه) باعث ایجاد ناآرامی می شود. به عنوان نمونه، به کمپ دیوید می روند تا تضمین هایی به دست آورند دال بر این که این توافق(هسته ای) تهدیدی برای آنان نخواهد بود. چرا باید(این توافق) تهدیدی علیه آنان باشد؟ چرا آن را تهدید می دانند؟

وی تاکید کرد: ما از آنان می خواهیم این سیاست های تنگ نظرانه را رها کنند و به دنبال پیش داوری علیه ایران نباشند.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: از آنان می خواهیم به تهدیدات بنگرند و قطعا به این باور می رسند ایران قوی، بهترین همسایه است و این کشورها می توانند روابطی بر اساس همکاری و اعتماد با ایران داشته باشند که به سود ملت های منطقه و جهان اسلام است. ناچاریم با یکدیگر همکاری کنیم. چالش هایی که در برابر ما از افراط گرایی، فرقه گرایی، جنگ ها و درگیری ها وجود دارد، چالش هایی بزرگی هستند که تنها از طریق همکاری قابل حل و فصل است.