با دوستان پایداری جلساتی گذاشتیم و نمایندگان پایداری در جلسات جامعه روحانیت حضور پیدا کردند علاقه مند به وحدت هستند.

حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با خبرنگار سیاسی مثلث آنلاین درباره نسبت فعلی جبهه پایداری با اصولگرایان سخن گفته است .

فراکسیون اصولگرایان تصمیم تشکیلاتی گرفت که برای سال آخر انتخابات هیأت رئیسه مجلس رأی به ریاست آقای لاریجانی دهد اما پایداری ها تکلیف گرایی کردند در لحظه آخر با نامزد کردن آقای حسینیان برای ریاست مجلس از یک رقابت حداقلی نیز نگذشتند این مسئله به فراکسیون اصولگرایان لطمه زد و هم دوباره این شائبه را به وجود آورد که پایداری ها حاضرند کار تشکیلاتی را فدای تکلیف گرایی خود کنند . چقدر مطمئن هستید که جبهه پایداری براساس تکلیف گرایی لحظه آخر ائتلاف اصولگرایان را بر هم نمی زنند؟

با دوستان پایداری جلساتی گذاشتیم و نمایندگان پایداری در جلسات جامعه روحانیت حضور پیدا کردند علاقه مند به وحدت هستند و مسئله ای خلاف وحدت در صحبت های آنها مشاهده نکردم. با توجه به فضای همگرایی اصولگرایان تصور نمی کنم در صحنه های سیاسی آینده حرکتی خلاف این مسئله رخ دهد. جریان های مختلف من جمله پایداری همه به وحدت در جریان اصولگرایی نظر دارند و با توجه به جلسه آیت الله مصباح یزدی، آیت الله موحدی کرمانی و آیت الله یزدی که هر سه بر ضرورت وحدت تأکید داشتند تصور نمی کنم زمینه تفرق برای هیچ یک از اضلاع اصولگرایی وجود داشته باشند.

اما پایداری ها همچنان براساس تکلیف گرایی عمل می کنند و از یک رقابت حداقلی با آقای لاریجانی بر سر ریاست سال آخر مجلس نهم نگذشتند؟

هنوز سازوکار وحدت اصولگرایی به اضلاع مختلف این جریان منتقل نشده است باید سازوکار وحدت اصولگرایی با توافق همه جریان ها تبیین و تدوین شود. از آنجا که هنوز به وحدت و انسجام نهایی نرسیدیم ممکن است چنین رقابت هایی درون گفتمانی رخ دهد.

آقای حداد عادل خیلی تلاش کرد که استارت همگرایی را بین جبهه پایداری و آقای لاریجانی کلید بزند اما پایداری نپذیرفت؟

ممکن است بین آقای لاریجانی و پایداری در مجلس باشد اما فکر نمی کنم در جریان کلی اصولگرایی چنین اتفاقی بیفتد.

دوره گذشته انتخابات مجلس نیز پایداری خیلی زمان خرید اما در آخرین لحظه راه خود را جدا کرد همین الان شما می گویید هنوز سازوکار وحدت تدوین و نهایی نشده فکر نمی کنید دیگر برای تدوین چنین سازوکاری دیر شده است؟

خیر دیر نشده است. تصور می کنم که مکانیزم مدنظر بتواند همه سلایق اصولگرا را پوشش دهد و آنها را راضی کند. تجربه انتخابات گذشته هم موجب شده که همه بیشتر به فکر همگرایی و وحدت باشند.

برخی معتقدند تلاش اصولگرایان برای نگه داشتن پایداری در اردوگاه اصولگرایان برای آنها هزینه های بعضا جبران ناپذیری در انتخابات مجلس آینده رقم خواهد زد نظر شما چیست؟

من این طور فکر نمی کنم تا جایی که در جلسات با پایداری بودم مشکلی را از جانب پایداری ها احساس نکردم. فکر می کنم جریانات اصولگرایان هم اکنون به یکدیگر نزدیک هستند و مشکلات گذشته فکر می کنم رفع شده است.

حفظ پایداری در جریان اصولگرا برای اصولگرایان رأی افزایی دارد یا ریزش رأی؟

حالا باید بررسی کرد به هر حال این یک حرفی است اما در کل معتقدم وحدت امری است که برای هیچ کس ریزش رأی را درپی ندارد.

ائتلاف با پایداری برای اصولگرایان ریزش رأی را در پی ندارد؟

فکر نمی کنم.