بررسی فضای این روزها نشان می دهد که برای اصلاح طلبان و سیدحسن خمینی امکان تایید صلاحیت وجود دارد.

به گزارش مثلث آنلاین، اخبار مربوط به ردصلاحیت‌ها باوجود آنکه از کانال رسمی وزارت کشور منتشر شد، با اینحال این بحث همچنان باز است. هنوز تکلیف یک تعداد از کاندیداها روشن نشده است. اصلاح‌طلبانی برای مجلس امکان تایید صلاحیتشان باز گذاشته شده و همچنین هنوز خبر دال بر رد صلاحیت قطعی سیدحسن خمینی از سوی شورای نگهبان منتشر نشده است.

در این شرایط شب گذشته سایت پایش (متعلق به برنامه پایش شبکه اول) خبری را منتشر کرد که مدعی بود سیدحسن خمینی تایید صلاحیت شده است. اگرچه این خبر را خود پایش مدتی بعد از روی سایت برداشت اما به سرعت در شبکه‌های مجازی گسترش پیدا کرد. کانال نزدیک به سیدحسن خمینی نیز نسبت به آن واکنش نشان داد.

پایش درخبر خود نوشته بود که یک منبع نزدیک به شورای نگهبان با اعلام این خبر به سایت خبری «پایش» گفت که با وجود شرکت نکردن نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در امتحان اجتهاد، اعضای شورای نگهبان رأی به تأیید صلاحیت وی داده‌اند.

به گفته این منبع آگاه، اکثر فقهای شورای نگهبان تا چند روز قبل مخالف تأیید صلاحیت سیدحسن خمینی بوده‌اند و بر نظر خود اصرار داشته‌اند اما توصیه چند تن از مراجع عظام تقلید به شورای نگهبان به‌گونه‌ای بوده که امکان رد صلاحیت را از فقهای شورا سلب کرده است.

بر اساس خبر این سایت، خبرنگار «پایش» آگاه شده که دست‌کم سه مرجع تقلید با ارسال پیام به شورای نگهبان، صلاحیت سیدحسن خمینی را محرز دانسته و نسبت به احتمال رد صلاحیت وی تذکر داده بودند. این منبع نزدیک به شورای نگهبان گفت که پیام مراجع عظام تقلید بصورت شفاهی ابلاغ شده و نامه مکتوبی ارسال نشده است.

واکنش یادگار امام به این خبر

به دنبال این موضوع یکی از کانال‌های نزدیک به سیدحسین خمینی در این باره نوشت: « در پی انتشار برخی اخبار در خصوص آخرین وضعیت تایید یا رد صلاحیت یادگار امام، جهت شرکت در انتخابات مجلس خبرگان، به اطلاع می رساند که اخبار منتشره صرفا گمانه زنی در فضای مجازی به شمار رفته و فاقد هرگونه وجاهت و ارزش خبری است.»

با وجود تکذیبه‌های این خبر اما ظاهرا اخباری در این زمینه در راه است. شایعاتی در فضای مجازی دست به دست می شود که معتقد است روز سه شنبه این اسامی اعلام خواهند شد. همچنین می‌توان به اظهارنظر جدید آیت‌الله هاشمی استناد کرد که او نیز ابراز امیدواری کرده بود که اخبار خوش صحت داشته باشد.

باتوجه به باز بودن مساله کاندیداهایی که هنوز تکلیفشان مشخص نشده است، می‌توان گفت همچنان نور امیدی برای تایید صلاحیت برایشان وجود دارد.