وزیر خارجه آمریکا در جمع تعدادی از دانشجویان این کشور گفت، تنوع نژادی و مذهبی آنها "بدترین کابوس دونالد ترامپ" است و این کار آنهاست تا با مسائل جهانی چون تروریسم و تغییرات آب و هوایی مقابله کنند.

به نقل از شبکه خبری ای بی سی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا طی سخنرانی خود در جشن فارغ التحصیلی 25 هزار دانشجوی دانشگاه Northeastern با اشاره به وجود تنوع مذهبی و نژادی در بین این دانشجویان به عقاید دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری خواهان در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا پرداخت و عنوان کرد: شما فوق العاده‌اید به خودتان نگاه کنید و ببینید که از هر نژاد، مذهب، شکل و اندازه هم کلاسی و دوست دارید در بین شما دانشجویانی از 85 کشور جهان با ده‌ها زبان مختلف حضور دارند شما متنوع‌ترین دانشجویان در تاریخ دانشگاه هستید و به عبارت دیگر بدترین کابوس دونالد ترامپ‌.

ترامپ با اظهار نظرات خود درباره مسلمانان و مکزیکی‌ها جدای از سایر اقلیت‌ها خشم بسیاری از مردم را برانگیخته است. او از ساخت دیواری در مرز آمریکا مکزیک حمایت می‌کند و خواهان اخراج میلیون‌ها تن از مردمی است که به صورت غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند. وی همچنین پیشنهاد ممنوعیت ورود مسلمانان به این کشور را نیز مطرح کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، اظهارات کری درباره ترامپ فقط شوخی برای خنداندن جمعیت بوده است اما خود کری در ادامه اظهاراتش به نظر آمد که یک بار دیگر ترامپ را بدون اینکه نامی از وی ببرد مورد هدف قرار داد: ما هیچ وقت با مشورت با فروشندگان آهنگ و اعضای یک کارناوال به درجات بالا نخواهیم رسید؛ کسانی که وانمود می‌کنند قدرتمندترین کشور روی زمین می‌تواند با درون نگری و پنهان شدن پشت دیوارها بزرگ باقی خواهد ماند.

وزیر خارجه دموکرات آمریکا در ادامه اظهاراتش خطاب به دانشجویان گفت، این دیگر برعهده آنهاست تا از گسترش افراط گرایی در بین جوانان جلوگیری کنند. وی به دانشجویان تضمین داد که آمریکا و متحدانش در حال پیروزی بر افراط گرایان در عراق و سوریه هستند اما افزود، آمریکا در طولانی مدت نمی‌تواند موفق باشد اگر کشورهای جهان از رسیدگی به سایر مشکلاتی که به تولید تروریسم دامن می‌زنند دست بردارند.

کری در این باره اظهار کرد: ماموریت شما این است که در این زمینه در بسیاری جاها فعالیت کنند و این کار را نه با اهداف خیرخواهانه و نه با این رویکرد انجام دهید که هیچ چیز به دست نخواهیم آورد بلکه بدانید که با این کار شما امنیت خودتان را می‌سازید و از بروز درگیری‌های آتی جلوگیری می‌کنید.

وی طی سخنرانی‌اش در باغ TD بوستون از اقدامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره تغییرات آب و هوایی و سلامت عمومی قدردانی کرد اما از فارغ التحصیلان خواست تا از این هم گام فراتر نهند.

وزیر خارجه آمریکا سپس از تغییرات آب و هوایی به عنوان یکی از بزرگترین چالش‌های زمان حال یاد و با اشاره به توافق اخیر آب و هوایی پاریس عنوان کرد، این تنها آغاز حل این مشکل است.

انتهای پیام