سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از نجات یک گروه پنج نفره از کوهنوردان در ارتفاعات توچال خبر داد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از نجات یک گروه پنج نفره از کوهنوردان در ارتفاعات توچال خبر داد.

سیدجلال ملکی گفت: حادثه مفقود شدن گروهی از کوهنوردان در ارتفاعات توچال در ساعت 21:47 سه‌شنبه شب به سامانه 125 اطلاع داده شد که به دنبال آن ستاد فرماندهی گروه نجات ویژه کوهستان را به محل حادثه اعزام کرد.

وی با اشاره به مشخص نبودن موقعیت دقیق این افراد خاطرنشان کرد: آتش‌ نشانان از طریق تجهیزات خود و برقراری تماس با این گروه از کوهنوردان مفقود شده موقعیت و محل دقیق آنان را پیدا کرده و برای نجات آنان وارد عمل شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌ نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اضافه کرد: سرانجام پس از مدتی گروه عملیات کوهستان به محل رسیده و متوجه شدند که پنج کوهنورد شامل سه مرد و 2 زن از مسیر اصلی خود خارج شده و پس از ساعت‌ ها سرگردانی دچار ضعف بدنی و جسمانی شده و درخواست کمک کردند.

ملکی با بیان اینکه آتش‌ نشانان در محل کمک‌ های اولیه را به آنان ارائه کرده و آنان را به مسیر اصلی و پایین کوه منتقل کردند، گفت: حوالی ساعت 24 آتش‌نشانان به عملیات خود خاتمه دادند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به وقوع این حادثه خاطرنشان کرد: کوهنوردان باید توجه داشته باشند که هنگام کوهپیمایی هرگز از مسیر اصلی خود خارج نشده و اگرچنانچه آشنایی چندانی با کوه نداشته و کوهنوردی را به طور جدی پیگیری نمی‌کنند به طور جد از این کار خودداری کنند و در صورت بروز هر نوع حادثه‌ای ضمن حفظ خونسردی با آتش‌نشانی تماس گرفته و در موقعیت خود بمانند مشابه این حادثه اگر در ایام زمستان و سرد و بارانی رخ می‌ داد، امکان مفقود شدن یا مرگ این افراد نیز متصور بود.