یک ارائه دهنده تجهیزات شبکه های کامپیوتری گفت: به تبعیت از رشد 30 درصدی وایرلس در جهان، تجهیز مراکز عمومی به وایرلس در ایران در حال افزایش است اما در نبود تجهیزات متناسب، از محصولات خانگی و صنعتی در شبکه های وایرلس سایز متوسط استفاده می شود.

سعید میرسجادی از رشد 30 درصدی بازار جهانی وایرلس خبر داد.

وی گفت: در روند جهانی سرعت رشد وایرلس از اینترنت موبایل بیشتر است؛ زیرا در نرخ های جهانی قیمت اینترنت 3G و 4G موبایل گران تر از وایرلس است و علاوه بر این اینترنت موبایل به ویژه در سرعت های بیش از 10 مگابیت بر ثانیه مصرف باتری به مراتب بیشتری نسبت به وایرلس دارد که این نیاز استفاده از پاور بانک ها را فراگیر کرده است و مجموع این عوامل ضرورت به توسعه وایرلس را تشدید کرده است.

این ارائه دهنده تجهیزات فنی شبکه های کامپیوتری با اشاره به وضعیت بازار وایرلس ایران، گفت: به تبعیت از روند جهانی، در ایران نیز رشد توسعه وایرلس شدت گرفته و به ویژه تجهیز اماکن عمومی از جمله هتل ها، بیمارستان ها و مراکز آموزشی به شبکه وایرلس در حال افزایش است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، الزام نیروی انتظامی و اصناف برای نصب دوربین های مداربسته مبتنی بر IP به اماکن عمومی و واحدهای صنفی از جمله دلایل بومی تسریع توسعه وایرلس در ایران است.

میرسجادی با تشریح نیازهای بازار وایرلس ایران، گفت: علیرغم بازار رو به رشد وایرلس در ایران، در رده محصولات تجهیزات شبکه وایرلس یک گپ در بازار ایران وجود دارد.

وی توضیح داد: در رده بندی تجهیزات شبکه، مکان‌های عمومی در سایز هتل ‌ها، رستوران ها، مدارس و بیمارستان ‌ها در گروهی بین خانگی و صنعتی و نیازمند شبکه‌های سایز متوسط محسوب می شوند که تاکنون برای تامین تجهیزات مورد نیاز این گروه در بازار خلاء وجود داشته است.

وی با اشاره به رده قیمتی محصولات وایرلس گفت: محصولات صنعتی در رده قیمتی 3 تا 4 میلیون تومان و محصولات خانگی در رده قیمتی 100 تا 150 هزار تومان موجود هستند که فاصله این دو رده قیمتی برای رفع نیاز تجهیزات شبکه های متوسط بسیار زیاد است و در نتیجه در نبود تجهیزات متناسب، توسعه وایرلس در کشور با محدودیت هایی مواجه شده است.

وی با بیان دلایل عدم تناسب تجهیزات خانگی و صنعتی برای کاربردهای متوسط، گفت: تجهیز مراکز سایز متوسط با محصولات کم قدرت خانگی وایرلس کیفیت مطلوبی به کاربر ارائه نمی کند؛ برای مثال با اتصال بیش از 10 نفر به وایرلس خانگی شبکه دچار قطعی می شود. همچنین استفاده از تجهیزات گسترده ‌تر صنعتی نیز به دلیل هزینه‌ های زیاد به صرفه نیست و اتلاف هزینه محسوب می شود.

این ارائه دهنده تجهیزات فنی شبکه های کامپیوتری وردسان با اشاره به ورود تازه محصولات چینی مخصوص شبکه های کوچک و متوسط به بازار ایران، گفت: برای رفع خلاء تجهیزات شبکه های وایرلس کوچک و متوسط در بازار بزرگ و رو به رشد ایران در تفاهم با کمپانی آی پی کام چین مقرر شد یک واحد تحقیق و پژوهش در ایران راه اندازی شود.

وی گفت: رده قیمتی 170 هزار تومان تا یک میلیون تومانی تجهیزات سایز متوسط، امکان توسعه به موقع شبکه های وایرلس در مراکز عمومی را فراهم می کند و مشکلات فناوری و قیمتی قبلی تا حدودی از سر راه توسعه برداشته خواهد شد.