معمای تیراندازی مرگبار در پارک‌وی، پس از گذشت یک‌ماه با دستگیری مردی آشنا رازگشایی شد.

ساعت یک بامداد سه‌شنبه 18 خرداد بود که زن و شوهر جوانی از خانه یکی از آشنایان‌شان در پایتخت خارج شدند تا به خانه خود برگردند. آنها چند ماهی می‌شد که به‌عنوان سرایدار در یک شرکت بازرگانی در خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک وی استخدام شده بودند و همانجا و در یکی از اتاق‌های شرکت زندگی می‌کردند. زوج جوان آن شب وقتی به مقابل شرکت رسیدند، ناگهان سایه سنگین مردی را پشت سرشان احساس کردند. مردی که یکدست سیاه پوشیده بود و کلت کمری در دست داشت. مرد مسلح آنها را هدف گرفت و بی‌مقدمه شروع به تیراندازی کرد. وقتی زوج جوان خون‌آلود نقش بر زمین شدند، مرد تیرانداز فرار کرد و مردم موضوع را به پلیس اطلاع دادند.

ماموران کلانتری101 تجریش به‌سرعت در محل حادثه حاضر شدند و وقتی اورژانس مرگ زن جوان را تأیید کرد گزارش جنایت در اختیار قاضی سیدسجاد منافی آذر قرار گرفت و او نیمه‌شب به همراه گروهی از افسران تجسس پلیس آگاهی راهی محل حادثه شدند. قربانی زن 26ساله‌ای بود که با شلیک 4گلوله جانش را از دست داده بود. شوهر 28ساله‌اش اما یک گلوله به پهلویش خورده و زنده مانده بود. با دستور قاضی جنایی جسد قربانی به پزشکی قانونی منتقل شد و مرد مجروح به بیمارستان انتقال یافت.

ردپای یک آشنا

در بررسی‌ها مشخص شد که زوج جوان چند ماهی می‌شد که از شهری در شمال کشور به تهران آمده و سرایدار شرکت بازرگانی بودند. کارآگاهان در ادامه راهی بیمارستان شدند و به تحقیق از مردی که گلوله خورده بود پرداختند. او که به‌سختی حرف می‌زد مدعی شد که مرد تیرانداز را نمی‌شناسد و در این مدت با هیچ‌کس خصومتی نداشته است. به این ترتیب مأموران اداره دهم پلیس آگاهی تهران تحقیقات خود را برای شناسایی جنایتکار فراری ادامه دادند تا اینکه پس از چند روز وقتی حال مرد مجروح بهبود یافت بار دیگر به تحقیق از وی پرداختند.

او این بار مدعی شد که هیکل و ظاهر مرد تیرانداز با مرد آشنایی که او هم در حوالی پارک وی در ساختمانی سرایدار است مطابقت دارد. همین سرنخ کافی بود تا قاضی دستور بازداشت مرد آشنا را صادر کند. کارآگاهان راهی محل کار او شدند اما وی همزمان با جنایت از محل کارش گریخته بود و دیگر برای پلیس شکی باقی نماند که کلید معمای جنایت در دستان اوست.

اعتراف به جنایت

تحقیقات تیم جنایی حکایت از این داشت که مرد مظنون به یکی از شهرستان‌های غربی کشور گریخته است و وقتی در اقدامات اطلاعاتی مخفیگاه وی شناسایی شد، مأموران پلیس آگاهی پایتخت با نیابت قضایی راهی آنجا شدند و چهارشنبه 16تیر‌ماه مرد جوان را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کردند. کارآگاهان در مخفیگاه وی، اسلحه کلت کمری که متهم با آن دست به جنایت زده بود را کشف کردند. او در بازجویی‌ها به تیراندازی اقرار کرد و درخصوص انگیزه‌اش چنین گفت:

مدتی قبل با زن جوان (مقتول) که سرایدار شرکتی بود آشنا شدم. من هم چند ماهی می‌شد در ساختمانی در حوالی پارک وی سرایدار بودم. ابتدا فکر می‌کردم زن جوان مجرد است، اما پس از گذشت مدتی از آشنایی ما، او مدعی شد که شوهر دارد و خواست دیگر مزاحمش نشوم. من اما عاشق او شده بودم، برای همین از او خواستم تا از شوهرش طلاق بگیرد و به عقد من دربیاید. اصرارهای من ادامه داشت تا اینکه او تهدید کرد که اگر بار دیگر مزاحمش شوم موضوع را به شوهرش می‌گوید و از من شکایت می‌کند.

وقتی او تهدیدم کرد ترسیدم که مبادا شکایت کند و آبرویم را ببرد. همین شد که تصمیم به قتل زن جوان و شوهرش گرفتم. برای اجرای این سناریو یک اسلحه کلت کمری تهیه کردم و شب حادثه از چند ساعت قبل به کمین آنها نشستم. وقتی هردو رسیدند به سمتشان تیراندازی کردم و می‌خواستم هردو را به قتل برسانم اما مرد جوان زنده ماند.

هم‌اکنون متهم به اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شده و تحقیقات از وی ادامه دارد.