پسر نوجوانی که برای دفاع از خود در یک رقابت عشقی دست به جنایت زده بود با دستور دادستان حکم اعدامش به پرداخت دیه تبدیل شد.

4 اسفند ماه سال 89 ماموران تهرانسر در جریان درگیری خونین چند جوان چاقو به دست قرار گرفتند و با حضور در محل درگیری با پسر جوانی که از ناحیه سر هدف ضربه چاقو قرار گرفته بود که خیلی زود این جوان 18 ساله به بیمارستان تهرانسر منتقل شد.
اقدامات پزشکی ادامه داشت و این جوان که در وضعیت کما بود در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر قرار داشت تا اینکه با گذشت 13 روز در تاریخ 17 اسفند ماه به کام مرگ فرو رفت.
همین کافی بود تا با جنایی شدن این درگیری خیابانی تیمی از ماموران اداره 10 پلیس آگاهی تهران برای ردیابی عامل این جنایت وارد عمل شوند.
کارآگاهان در گام نخست پی بردند که پسر جوانی به نام محسن که در این درگیری حضور داشته عامل به عنوان عامل جنایت معرفی شد.
همین کافی بود تا این جوان 17 ساله از سوی ماموران دستگیر شود و در اعترافاتش به ماموران گفت: من قاتل نیستم و در دفاع از خودم سعید را با چاقو زدم.
بدین ترتیب محسن به خاطر سن زیر 18 سال در شعبه 5 دادسرای اطفال مورد بازجویی قرار گرفت و به بازپرس پرونده گفت: مدتی بود که با سعید بر سر یک عشق مشترک اختلاف داشتیم که روز حادثه سعید از من خواست برای پایان دادن این اختلاف سر قرار ملاقاتی حاضر شوم که احتمال درگیری دادم و به همین خاطر از چند تن از دوستانم خواستم تا همراهم به محل قرار بیایند.
وی افزود: وقتی در محل قرار حاضر شدیم دیدم که سعید با دوستانش سر قرار حاضر شده و ابتدا با هم شروع به حرف زدن کردیم که ناگهان سعید به سمت خودرویش رفت و با برداشتن یک شمشیر بزرگ به سراغم آمد و ضربه ای به پایم زد.
زخمی شده بودم که برای دفاع از خودم سعید را به عقب هل دادم و وقتی روی زمین افتاد چاقویم را از لباسم بیرون کشیدم و ضربه به سر سعید زدم.
بدین ترتیب جلسه رسیدگی به پرونده درگیری خونین در شعبه 113 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد و محسن این بار ادعا کرد که قتل از سوی او صورت نگرفته و نمی داند چه کسی ضربه را به سر سعید زده است.
اما رییس دادگاه با توجه به اعترافات روز نخست و اظهارات شاهدان حادثه محسن را قاتل شناخته و وی را به قصاص نفس اعدام محکوم کردند.
این حکم در حالی صادر شد که محسن به خاطر سن 17 سال و قانون ماده 11 مجازات به اعدام محکوم نمی شد و در بررسی های دقیق تر و باتوجه به ماده 304 قانون مجازات بر اساس اینکه حمله ابتدایی از سوی مقتول صورت گرفته شده سعید به شبه مشروع ناقص متهم شد و پرونده به این دلایل تحت بررسی مجدد قرار گرفت.
این درحالی بود که خانواده مقتول اصرار به قصاص داشتند محسن نامه ای به دادستان ارسال کرد و با توجه به ماده قانون 11 مجازات اسلامی متنی نوشت و تاکید کرد که برای دفاع از خودم مجبور به چاقو کشی شدم.
در ادامه پرونده بارها تحت مطالعه و تحقیق قرار گرفت و دادستان حکم قصاص را به پرداخت دیه تبدیل کرد.
بنا به این گزارش، سازمان حمایت از ندانیان با پرداخت 163 میلیون و پانصد هزار تومان بخشی از این پول دیه را تهیه کرد و مابقی آن را خانواده محسن پرداخت کردند و پسر جوان از اعدام نجات پیدا کرد.