معاون شهردار تهران با گلایه از فضاسازی های کذب رسانه ای در فضای مجازی گفت: حوادث مشابه و حتی بدتر ازحادثه مترو کیانشهر روزانه در کشور اتفاق می افتد اما این چنین بزرگنمایی کاذب نمی شود.

سید مازیار حسینی صبح امروز در نشستی با اصحاب رسانه جزییات حادثه روز گذشته در مترو در دست ساخت کیانشهر را تشریح کرد و گفت:٢٠ هزار نفر مجاهد فی سبیل الله در زیر شهر تلاش می کنند تا یکصد کیلومتر مترو با ٧٠ ایستگاه تا سال ٩٦ به بهره برداری برسد .

وی با اشاره به سابقه ساخت مترو از پیش از انقلاب اسلامی تا به امروز تصریح کرد: معادل ٥٦ درصد تاریخ مترو در سال جاری و سال آینده مترو در حال ساخت است، لذا انقلابی در زیر زمین با مجاهدینی خاموش و مظلوم در حال انجام است را باید قدر دانست.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه در ادبیات فنی ، تونل سازی سخت ترین و مخاطره آمیزترین کارشناخته شده است، گفت: معتقدم حادثه در کار همواره محتمل است. گرچه وقوع یک حادثه هم برای شهرداری تهران قابل پذیرش نیست ، از فرد نخست که شهردارتهران باشد تا مجریان خط همگی تاکید دارند حرف اول در کار ایمنی است .

وی با بیان اینکه سه اصل سرعت ، صحت و دقت همیشه مورد تاکید ما بوده است، تاکیدکرد: معتقدم کار باید با سرعت و در عین حال صحت و دقت انجام شود. ایمنی در تمام پروژه ها خط قرمز ماست.

حسینی تاکید کرد: این اتهام که به موضوع ایمنی به لحاظ سرعت بخشی به پروژه مترو بی توجهی شده است ، صحت ندارد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: البته وقتی تیم حرفه ای باشد می تواند رکوردها را جابه جا کند.

وی با بیان اینکه تونل مترو کیانشهر سه سال پیش ساخته شده بود، گفت: همین نشان می‌دهد که سرعت و عجله در کار ما وجود ندارد؛ چرا که ما سه سال قبل این تونل را حفر کرده بودیم.

حسینی با اشاره به پروژه‌های عظیم شهرداری تهران گفت: پل صدر، تونل نیایش، دریاچه چیتگر، شهر آفتاب و سازه برج میلاد از جمله پروژه‌های برتر تهران هستند که جوایز بین‌المللی زیادی دریافت کردند و این نشان می‌دهد که در سیستم مدیریت ما کنترل کیفیت نقش بسزایی دارد.

وی با تاکید بر رعایت اصول ایمنی در مترو در دست احداث کیانشهر بیان کرد: در حادثه چهارشنبه عصر مامور اچ.اس.ای هم جزو افرادی بوده که در صحنه بوده و محبوس بود. پس اینطور نبوده که مسئول ایمنی در صحنه کار نباشد .

به گفته وی جوایز ارزنده پروژه ای متعدد نشان می دهد حتماً نقاط برجسته ای در ساخت و دقت و ایمنی پروژه ها وجود داشته است.

حسینی حادثه روز گذشته در مترو کیانشهر را از سه منظر فنی ، مدیریت بحران و مسایل سیاسی حاکم بر فضای رسانه ای قابل تحلیل دانست و گفت: شاهدیم که اعداد و ارقام غلط و متناقض از افرادی که مسئولیتی در بیان موضوع ندارند، همانند سازی حادثه با حوادث گذشته، جا انداختن برخی سرواژه ها مانند ریزش، بزرگنمایی واقعه و شرطی کردن مردم بر روی کلید واژه ها اتفاقاتی است که توسط برخی سایت های غیر رسمی صورت می گیرد. جا دارد اصحاب رسانه به عنوان منبع خبر برای مردم کار کنند.

وی تاکید کرد: انچه امروز در فضای مجازی رخ می دهد اطلاع رسانی نیست. امروز از تکنیک دروغ هرچه بزرگتر باورپذیرتر استفاده می شود. بر همین اساس روز گذشته در برخی از اخبار آمده بود که پنجاه تا ۷۰ نفر در تونل محبوس شده یا خانه‌های اطراف نیز دچار ریزش شدند. اما باید بگویم که این اتفاق با این حواشی هیچ وقت رخ نداده است.

حسینی که در گذشته هفت سال به عنوان رئیس مدیریت بحران شهر تهران فعالیت می‌کرد، در ادامه نشست خبری گفت: ما صادقانه و شفاف این نشست را برگزار کردیم تا اخبار این حادثه به درستی بیان شده و در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون شهردار تهران از منظر فنی حادثه روز گذشته را با ارایه عکس و فیلم تشریح و اظهارکرد: در حادثه شهران اعلام شد چون تونل به صورت دستی ساخته شده این اتفاق افتاده است و بی دلیل مترو را متهم کردند. حال سوال این است در محل کیانشهر که تونل با دستگاه تی بی ام ساخته شده است این افراد چه فضا سازی کذبی را می خواهند انجام دهند.

حسینی ادامه داد: معتقدم فضاسازی های اخیر نه از سوی اصلاح طلبان واقعی و نه از سوی اصولگرایان واقعی نمی تواند باشد بلکه عده ای گروه های تندرو اخبار کذب را با هدف خاص در فضای مجازی منتشر می کنند که البته هدف شان مطمئنا اطلاع رسانی صحیح نیست.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش با اشاره به اینکه دستگاه TBMپس از ساخت تونل باید سگمنت هایش جمع اوری شود، گفت: در این مدل ساخت تونل سازه ایستگاه که عموما بر سه نوع است ساخته می شود و پس از آن سگمنت ها جمع آوری می شوند. در ایستگاه کیانشهر نیز سازه ایستگاه در یک طولی که بین 140 تا 160 متر است بسته به نوع ایستگاه ساخته شده بود. تونل با سطح زمین فاصله 16 تا 20 متری داشت.

معاون شهردار تهران افزود: سازه در دو طبقه بتونی به عنوان سازه ایستگاه ساخته شده است. بنابراین باید سگمنت ها در فضای ایمنی سازه های ایستگاه جمع آوری شوند . اتفاق روز گذشته ریزش نبود یک حادثه کارگاهی بوده است که بیل مکانیکی رینگ های سگمنت را رینگ به رینگ باید برمی داشت و با رعایت استانداردهای لازم این کار در حال انجام بود. اما معتقدم حادثه دیروز به گونه ای نادر بوده چرا که در همان ابتدای برداشتن رینگ اول و دوم دیگر رینگ ها در کسری از حادثه تخریب شده اند .

حسینی تصریح کرد: باز هم تاکید می کنم عملیات سگمنت برداری در زیر سازه ایمن ایستگاه صورت گرفته که به حدود 10 تا 15 نفر درفضای حادثه بودند. 10 نفر محبوس شدند که 6 نفر نجات یافتند و تنها مختصری جراحات داشته اند و 4 نفر از جمله راننده بیل مکانیکی و کمک راننده فوت کردند .

وی تصریح کرد: با دستور شهردارتهران کمیته کارشناسی تشکیل شده که نتیجه را تا هفته آینده به اطلاع شهروندان می رسانند.