یک دادگاه فنلاندی، محاکمۀ دو برادر دوقلوی عراقی را به اتهام مشارکت در کشتار شیعیان عراق در «فاجعه اسپایکر» آغاز کرد.

این برادران دوقلوی داعشی، در ماه سپتامبر سال 2015، برای درخواست پناهندگی به فنلاند رفته بودند، اما سه ماه بعد، به اتهام ارتکاب جنایت جنگی، و مشارکت در فاجعۀ اسپایکر در سال 2014، بازداشت شدند.

جلسۀ نخستِ این دادگاه، در شهر تامپره در جنوب غربی فنلاند، بدون حضور متهمان برگزار شد. در این جلسه، دادستان، حبس ابد متهمان را خواستار شد و دادگاه، به مطرح کردن سئوالاتی غیابی از متهمان که خود را بی گناه می دانند، اکتفا کرد.

ادعای بی گناهی این دوقلوی داعشی در حالی مطرح می شود که دادستانی فنلاند در جلسۀ دادگاه تاکید کرد مدارک و شواهد کافی در اختیار دارد که ثابت می کند این دو نفر، در کشتار صدها تن از سربازانِ جوان ارتش عراق در پایگاه نظامی اسپایکر در نزدیکی تکریت، دست داشتند.

در این فاجعه، دستکم 1700 تن از دانشجویان دانشکده نیروی هوایی ارتش عراق، فقط به دلیل شیعه بودن اعدام شدند و پیکر آنان به رود فرات انداخته شد و شماری دیگر نیز به صورت دسته جمعی اعدام و دفن شدند.

دادستان در بیان دلایل و مستندات خود تاکید کرد که در یکی از ویدئوهای تبلیغاتی داعش، یکی از این دوقلوها در حال اعدام 11 تن از سربازان که در چاله ای انداخته شده بودند، مشاهده می شود.

«رایا توافیانین» معاون دادستانی کل فنلاند در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که علاوه بر اتهام دست داشتن در فاجعه اسپایکر، این دو برادر دوقلو، به جنایت های دیگری از قبیل بازداشت قربانیانی که می دانستند آن ها را اعدام می کنند، اشاره کرد.

همۀ جنایت های ارتکاب شده توسط این برادران دوقلو، مصداق جنایت های جنگی به شمار می روند، زیرا قربانیان آنان همگی غیر مسلح بودند.

در صورت مجرم شناخته شدن این برادران دوقلو، حکم حبس ابد برای آنان صادر خواهد شد که معادل 14 سال زندان خواهد بود.

پیش بینی می شود که حکم نهایی این پرونده در سال 2017 صادر شود.