نوعی قرص حاوی استروژن طی یک دهه گذشته از بروز 200 هزار مورد سرطان رحم در کشورهای توسعه‌یافته جلوگیری کرده است.

پژوهش دانشمندان دانشگاه آکسفورد در انگلستان حاکی از آن است که نوعی قرص حاوی استروژن طی یک دهه گذشته از بروز 200 هزار مورد سرطان رحم در کشورهای توسعه‌یافته جلوگیری کرده است.

محققان حاضر اعلام کردند استفاده از نوعی قرص حاوی استروژن طی بازه زمانی طولانی از افراد در مقابل سرطان آندومتر که بر رحم اثر می‌گذارد، محافظت می‌کند.

محققان در این پژوهش دریافتند فواید ضدسرطانی این قرص دهه‌ها پس از این که زنان مصرف آن را ترک کردند، باقی ماند. این مطالعه بر روی 27 هزار و 276 زن مبتلا به سرطان آندومتر در چندین کشور انجام شد.

بر اساس این یافته‌ها، زنانی که در دهه 20 سالگی یا حتی در سنین جوان‌تر از این قرص استفاده می‌کنند، در دهه 50 سالگی و سنین بالاتر و زمانی که سرطان شایع‌تر می‌شود، از فواید آن بهره‌مند می‌شوند.

سوژه‌های حاضر در این پژوهش نگران این موضوع بودند که قرص مزبور ممکن است موجب بروز سرطان شود اما در درازمدت این قرص خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد.

نتایج این تحقیق نشان داد استفاده از این قرص خوراکی ضدبارداری برای هر پنج سال خطر ابتلا به سرطان را حدود یک چهارم کاهش داد. همچنین استفاده از این قرص برای 10 سال پیشرفت سرطان را پیش از سن 75 سالگی از 2.3 به 1.3 مورد از هر 100 سوژه رساند.

نتایج این مطالعه حتی در دهه 1960 و زمانی که زنان از مقادیر بالای استروژن استفاده می‌کردند یا در دهه 1980 و زمانی که استفاده از این ماده کاهش یافت، نیز مشاهده شده است.

جزئیات این پژوهش در مجله The Lancet Oncology ارائه شد.