حدود ده درصد از معتادان جامعه زن و ۶۲ درصد معتادان زن متاهل هستند.

معاون رئیس در امور زنان و خانواده گفت : حدود ده درصد از معتادان جامعه زن و ۶۲ درصد معتادان زن متاهل هستند.


شهین دخت مولاوردی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود : سن اعتیاد در زنان به 13 سال کاهش یافته و الگوی مصرف آنها از سنتی به صنعتی و روانگردان تغییر کرده است .

وی با بیان اینکه 49 درصد جمعیت کشور معادل 35 میلیون نفر را زنان تشکیل می دهند افزود : از این تعداد دو و نیم میلیون نفر سرپرست خانوار هستند .

مولاوردی گفت : از 12 میلیون جوان کشور نیمی دختر هستند .

وی با بیان اینکه سامانه پیامکی 101 برای دریافت مطالبات زنان و برنامه ریزی بر این اساس ایجاد شده است افزود : بانک جامع اطلاعاتی از وضع زنان سرپرست خانوار ایجاد می شود .

معاون رئیس جمهور گفت : وضع زنان سرپرست خانوار ، دختران فارغ التحصیل دانشگاهی و مطالبات زنان شاغل نیازمند اقدام فوری است .

مولاوردی تصریح کرد: اطلس وضع زنان بر اساس 31 گزارش استانی درباره آسیب های آنها تدوین شده است .

وی درباره انتشار سخنانش مبنی بر حضور زنان در ورزشگاهها گفت : در یک نشست خبری به مناسبت دهه فجر خبرنگاری در این زمینه از من سوال کرد که پاسخ دادم کمیته مشترکی برای ایجاد سازو کارهای مناسب درباره حضور زنان و خانواده ها در ورزشگاهها ایجاد می شود اما منظور من از این سخن، قرار داشتن این موضوع در صدر مطالبات زنان نبوده است.

وی گفت : در آن مصاحبه اعلام کردم این مطالبه ای است که باید بررسی شود اما یک روزنامه با بداخلاقی و برای تشویش افکار عمومی نوشت که من اعلام کرده ام حضور زنان در ورزشگاهها در صدر مطالبات آنان قرار دارد .

وی افزود : به این روزنامه اعتراض شد اما توجه و عذرخواهی نکردند .

مولاوردی گفت: پس از گذشته 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی انتظار داریم این مسئله ساده حل و با در نظر گرفتن ملاحظات لازم در زمینه های فرهنگی وعرفی نگرانیها رفع شود .

وی افزود : درخواست حضور زنان در ورزشگاهها خواسته به حقی است ودر چارچوب شادی ونشاط باید این مسئله حل شود.

وی درباره آمار طلاق در کشور گفت : درخواست ارائه گزارشی از دادگستری را داده ایم اما پس از گذشته پنج شش ماه از این درخواست تا کنون گزارشی در این زمینه به دست ما نرسیده است .

مولاوردی ادامه داد : افزایش آمار دخترانی که در سن پایین طلاق می گیرند و سن ازدواج زنان نگران کننده است .

وی افزود : در این دولت لایحه بیمه زنان سرپرست خانوار را به مجلس ارائه دادیم ، لایحه تقلیل ساعت کار زنان شاغل که در دولت گذشته ارائه شده بود پیگیری کردیم و درباره 20 ماده قانون مدنی با قوه قضائیه به نتیجه رسیدیم .

مولاوردی درباره مرخصی زایمان گفت : سازمانهایی که تحت شمول سازمان تامین اجتماعی هستند این قانون را اجرا نمی کنند اما سازمانهایی که مرتبط با بیمه خدمات درمانی هستند این قانون را اجرا می کنند .

وی افزود : آماری از زنانی که از قانون جدید مرخصی زایمان استفاده کرده اند نداریم.