پیدا شدن بقایای یک دریاچه عظیم حدس و گمان‌ها در خصوص وجود تمدن باستانی در مریخ را این روزها بر سر زبان‌ها انداخته است.

کارشناسان فضا شناسی به تازگی موفق به شناسایی یک دریاچه باستانی خشک شده در سطح سیاره مریخ شده‌اند.

گفتنی است، این دریاچه در حدود 18 مایل مربع مساحت دارد و اعتقاد بر این است که در آن نمک کلرید وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان اعتقاد دارند این منبع آبی آخرین منبع بر روی سیاره سرخ تا قبل از بخار شدن کامل بوده است.

محققان دانشگاه کلرادو که این دریاچه نمک را کشف کرده‌اند آن را در منطقه Meridiani در نزدیکی محل فرود مریخ نورد فرصت کشف کرده‌اند.


کارشناسان بر این باور هستند که سیاره مریخ حدود 4.6 میلیارد سال پیش شکل گرفته است. نقشه برداری دیجیتالی و تجزیه تحلیل‌های زمین شناسی از ویژگی‌های اطراف دریاچه باستانی نشان می‌دهد این دریاچه قدمتی فراتر از 3 و 6 دهم میلیارد سال دارد.

این یافته‌ها نشان می‌دهند، در گذشته در سیاره مریخ میزان فراوانی آب‌های سطحی وجود داشته که به تدریج خشک شده است. همچنین محققان با کمک تصویر برداری پیشرفته در دهانه Jezero در سیاره مریخ یک دریاچه دیگر پیدا کرده‌اند.

بر‌اساس میزان و ضخامت نمک باقیمانده از دریاچه محققان تخمین می‌زنند تنها 8 درصد از آب دریاچه شور بوده و به همین دلیل می‌توانسته حاوی حیات میکروبی باشد.

در عین حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ذوب برف و یخ موجود در مریخ می‌تواند سبب منتقدان اعتقاد دارند فرضیه وجود آب در سیاره مریخ بی‌اعتبار است در صورتی که در ماه ژوئن سال 2013 مریخ نورد کنجکاوی به شواهدی قوی دال بر وجود آب به میزان کافی در سیاره مریخ دست یافته است.

بر اساس تحقیقات در حدود 3.7 میلیارد سال پیش سیاره مریخ 87 درصد از آب خود را از دست داده است و به سیاره‌ای خشک تبدیل شده است.