رئیس سازمان حج و زیارت از شناسایی پیکر ۲۰۵ جان باخته دیگر منا خبر داد.

رئیس سازمان حج و زیارت از شناسایی پیکر ۲۰۵ جان باخته دیگر منا خبر داد.

سعید اوحدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما افزود : افزون بر 104 جان باخته ای که به ایران منتقل شده اند و 114 جان باخته دیگر که صبح امروز به ایران بازگردانده می شوند ،‌پیکر 205 جان باخته ی دیگر شناسایی شده است.

وی اضافه کرد : تشریفات قانونی برای انتقال پیکر جان باختگان فاجعه منا حذف شده و هشت کمیته برای شناسایی و مستند سازی این فاجعه تشکیل شده است.

اوحدی گفت : پیکرهایی که هویت ایرانی بودن آنها محرز شود برای احراز هویت نهایی به ایران منتقل خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود : مسیری که فاجعه منا در آن روی داد نزدیک ترین مسیر به چادرهای زائران ایران بوده است.

حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور نیز در این برنامه گفت : متعاقب وقوع فاجعه منا و جلسه فوق العاده دولت ستادی به ریاست وزیر کشور و کمیته هایی بر این اساس تشکیل شده است که جنبه های حقوقی ، سیاسی ، قضایی و ... این فاجعه را بررسی می کند.

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران با کشور عربستان موافقتنامه امنیتی دارد و در آن تشکیل کمیته ای با حضور معاونان امنیتی دو کشور در مواقع ضروری پیش بینی شده که اکنون زمان تشکیل آن کمیته است.

امیری گفت : عربستان باید همه مسئولیت های حضور حجاج ایرانی را بر عهده بگیرد .

وی اضافه کرد : آنچه در منا اتفاق افتاد یا بر اثر قصور یا تقصیر دولت عربستان بوده که تحقیقات حقوقی آن را مشخص خواهد کرد.

قائم مقام وزیر کشور با بیان اینکه عربستان اعلام کرده است می خواهد کمیته ای را برای بررسی این فاجعه تشکیل دهد گفت : اعلام کرده ایم اگر چنین کمیته ای تشکیل شود باید بی طرف و با حضور نمایندگان کشورهایی باشد که بیشترین جان باخته را در فاجعه منا داشته اند.

امیری افزود : تشکیل کمیته ملی عربستان در این زمینه مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی گفت : وزارت امور خارجه کشورمان اکنون تشکیل کمیته حقیقت یاب را پیگیری می کند.

حسین طلا نماینده مجلس شورای اسلامی و شاهد عینی فاجعه منا نیز در این برنامه با بیان شرحی از وقوع فاجعه گفت : در این فاجعه در خیابانی به طول 350 متر و عرض 12 متر و به ارتفاع چهار لایه ، انسان به همه گره خورده بودند که حدود سه ساعت کسی به این حجاج کمک نمی کرد و پس از آن نیز افرادی وارد صحنه شدند که نیروی امدادی نبودند.

وی افزود : نیروهای امدادی نیز پس از حضور بدون بررسی علائم حیاتی حجاج آنها را به عنوان فوت شده منتقل می کردند.

طلا اضافه کرد : بی تدبیری نیروهای جوانی که مجری و مسئول کمک رسانی بودند در این فاجعه کامل مشخص بود.

وی گفت : صلابت رهبر معظم انقلاب اسلامی موجب همکاری عربستانی ها درباره فاجعه منا شد زیرا پیش از آن حتی اجازه حضور وزیر بهداشت کشورمان را در سردخانه ها نمی دادند و معاون وزیر بهداشت خود را برای دیدار با آقای قاضی زاده هاشمی فرستادند.

این نماینده مجلس افزود : دولت عربستان حتی برای وزیر ارشاد اسلامی کشورمان نیز ویزا صادر نکرد.

طلا با بیان اینکه سعودی ها کوچکترین رفتار انسانی در برخورد با زائران ایرانی نشان نمی دهند گفت : حفظ حرمت ایرانیان در دیگر کشورها باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و این مسئله آسیب شناسی شود.

این نماینده مجلس افزود : در فاجعه منا جنایت اتفاق افتاده و دولت عربستان صد در صد مقصر است.