مکانیسمی طراحی کرده ‌ایم که «بوپرنورفین نالوکسان» در اختیار مراکز ترک اعتیاد دارای مجوز قرار بگیرد و در اختیار داروخانه‌ها نباشد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مکانیسمی طراحی کرده ‌ایم که «بوپرنورفین نالوکسان» در اختیار مراکز ترک اعتیاد دارای مجوز قرار بگیرد و در اختیار داروخانه‌ها نباشد.


پرویز افشار درباره توزیع بوپرنورفین در عرصه درمان اعتیاد در داروخانه‌ ها افزود: یک ماه و نیم تا دو ماه پیش از سوی مدیرکل نظارت بر مواد مخدر وزارت بهداشت بخشنامه ‌ای مبنی بر عرضه بوپرنورفین با نام تجاری سابوکسون و اوکسی کدون در داروخانه‌های منتخب صادر شده بود.

وی گفت: با توجه به اینکه امکان نشر و سوءاستفاده از این داروها وجود دارد، ستاد مبارزه با مواد مخدر با درایت و رایزنی با وزارت بهداشت چهار جلسه برگزار کرد و در نهایت موضوع به کمیته درمان ستاد محول شد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در کمیته درمان، دو تصمیم درباره این دو دارو گرفته شد افزود: مقرر شد از آنجا که داروی اوکسی کدون اثر درمانی اعتیاد ندارد ، صرفاً در داروخانه‌ های منتخب بیمارستان‌ های دولتی و مورد تایید وزارت بهداشت توزیع شود که این ارائه بر اساس پروتکل بسیار سختگیرانه مورد تایید سازمان غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت تدوین می‌شود .

وی گفت: البته توزیع این دارو باید با تضمین نسبی صورت گیرد مبنی بر آنکه نشر آن حداقلی باشد و صرفا برای موارد ضد درد انجام شود تا شاهد تجربه مشابه با ترامادول نباشیم.

افشار با بیان اینکه «اکسی کدون» هیچ نقشی در درمان معتادان ندارد ادامه داد : ما نگران نشت و ایجاد نوع جدیدی از اعتیاد از طریق اوکسی کدون بودیم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره بوپرونورفین نالوکسان نیز گفت: این دارو اثر ضد دردی ندارد و در هیچ کجای دنیا به عنوان دارویی با تاثیر ضد دردی استفاده نمی‌ شود اما اثر درمانی اعتیاد دارد.

وی افزود : هم اکنون بوپرونورفین در مراکز درمانی کشور وجود دارد اما بوپرونورفین نالوکسان وجود نداشت.

افشار گفت: مصوبه ای که در دل کمیته درمان ستاد اتخاذ شد این است که این دارو علاوه بر مراکز سرپایی درمان اعتیاد ، در تعداد قابل توجهی از کمپ ها و مراکز اقامتی که داریم توزیع شود.

وی افزود: این مراکز از طریق روش‌های غیر دارویی بیماران را درمان می‌کنند اما در همه جای دنیا اثبات شده است که اگر سم زدایی با دارو انجام شود و ادامه درمان برای پیشگیری از عود در مراکز اقامتی دنبال شود توفیق بالاتر خواهد بود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مکانیسمی که ما اکنون طراحی کردیم این است که مراکز درمان اقامتی که اغلب آنها از سازمان بهزیستی کشور مجوز دارند ، برای سم زدایی بیشتر از داروی بوپرونورفین نالوکسان استفاده کنند و در واقع این دارو در اختیار این مراکز قرار بگیرد و در اختیار داروخانه‌ها نباشد.