با توجه به تغییر فصل و امکان بروز عفونت‌های ویروسی در افراد با ضعف ایمنی و مبتلا به بیماری‌های ناتوان کننده تزریق واکسن آنفلوانزا را توصیه می‌کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: با توجه به تغییر فصل و امکان بروز عفونت‌های ویروسی در افراد با ضعف ایمنی و مبتلا به بیماری‌های ناتوان کننده تزریق واکسن آنفلوانزا را توصیه می‌کنیم.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریزگزارش داد ، محمدحسن صومی با اشاره به نتایج نهایی اپیدمی‌های اتفاق افتاده طی یک سال گذشته اظهار داشت: برخلاف اطلاعات نادرستی که بعضی از سایت های خبری در مورد بروز کرونا و ابولا زمستان سال گذشته از بیمارستان‌های تبریز گزارش کردند اما تمام اطلاعات و بررسی‌های بعدی نشان داد که افراد مورد بستری اغلب مبتلا به نوعی از آنفلوانزای فصلی شدید بودند.

وی افزود: در طول یکسال گذشته از 271 نفر بیماری که با علائم شبه آنفلوانزا در بخش‌های مختلف مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان‌ها بستری شده بودند تعداد 29 نفر از آنها که به خاطر بیماری زمینه‌ای نظیر مشکلات ریوی شدید، نارسایی کلیه و نقص سیستم ایمنی فوت کرده بودند تنها در 15 نفر از آنها وجود ویروس‌های آنفلوانزای B و H1N1 تائید شد که براساس اطلاعات موجود فرقی با مرگ و میر سال‌های قبل از آن نداشته است.

صومی تاکید کرد: ما همچنان با توجه به تغییر فصل و امکان بروز عفونت‌های ویروسی در افراد با ضعف ایمنی و مبتلا به بیماری‌های ناتوان کننده تزریق واکسن آنفلوانزا را توصیه می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در مورد کادر پزشکی نیز با تهیه و توزیع واکسن در بین مراکز درمانی تقریباً واکسیناسیون آغاز می‌شود.

صومی اظهار داشت: با توجه به گزارشات واصله از بروز آنفلوانزای مرغی در پرندگان در تعدادی از روستاها و مرغداری‌ها طی تابستان سال گذشته با هماهنگی جدی بین واحدهای مرتبط علی‌الخصوص سازمان دامپزشکی و استانداری و دانشگاه علوم پزشکی ماکیان موجود در کانون‌های گرفتار معدوم و خوشبختانه هیچ موردی از ابتلای انسانی به این بیماری اتفاق نیفتاد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: با توجه به احتمال انتقال مرس(نوعی ویروس کرونا) از عربستان توسط حجاج تمهیدات لازم طی ماه‌های مرداد، شهریور و مهر انجام و با کنترل حجاج در مبادی ورودی هیچ موردی از مرس در استان آذربایجان شرقی گزارش نشد.