از روز پنج شنبه کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که از آن روز به بعد آلاینده های هوا افزایش یافته است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: حتی در صورت بارش باران در یکی دو روز آینده، هوای شهر تهران تا روز دوشنبه برای گروه‌های حساس ناسالم باقی خواهد ماند.


محمد رستگاری افزود: از روز پنج شنبه کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که از آن روز به بعد آلاینده های هوا افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه امروز شاخص آلودگی هوا به 146 رسیده است، گفت: این رقم نزدیک به وضع ناسالم برای کل افراد جامعه است.

رستگاری افزود: ایستگاه های فرمانداری شهرری و پارک شکوفه با شاخص 173 و سوهانک در منطقه یک با شاخص 167 آلوده ترین ایستگاه ها در 24 ساعت گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوا با همکاری دستگاه های اجرایی تمهیداتی را در نظر گرفته است، گفت: در مکاتباتی که با مسئولان آموزش و پرورش شهر و شهرستان های استان تهران انجام شده قرار است که فردا در زنگ ورزش مدارس، دانش آموزان فعالیت بدنی در محوطه باز نداشته باشند.

رستگاری اضافه کرد: از معادن شن و ماسه نیز خواسته شده تا روز دوشنبه فعالیت خود را متوقف کنند.

وی با اشاره به انجام مکاتباتی با وزارت ورزش و شهرداری تهران افزود: در این مکاتبات از وزارت ورزش خواسته شده تا مسابقات ورزشی خود را در محیط باز انجام ندهند و همچنین شهرداری تهران از انجام برخی پروژه ها تا برگشتن هوا به وضع سالم خودداری کند.

رستگاری به کودکان و سالمندان توصیه کرد از تردد در سطح شهر خودداری کنند و همچنین بیماران قلبی و تنفسی تا اطلاع ثانوی در فضای آلوده شهر تردد نکنند.

وی افزود: شهروندان حتی المقدور از تردد با وسایل نقلیه شخصی خودداری و برای سفرهای شهری خود از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران درباره تعطیلی مدارس در روزهای آلوده نیز گفت: شاخص کیفیت هوا هم اکنون 146 است و اگر این شاخص به بالای 200 برسد بررسی های لازم برای تعطیلی ادارات و مدارس انجام خواهد شد.

رستگاری درباره پیش بینی هواشناسی مبنی بر بارندگی در یکی دو روز آینده و بهبود وضع کیفیت هوا، گفت: میزان بارندگی که تا دوشنبه داریم به میزانی نیست که کیفیت هوا را به شرایط سالم برساند پس تا روز دوشنبه کیفیت هوا همچنان ناسالم برای افراد حساس باقی می ماند.