اولین کنگره بین المللی و دومین کنگره ی تخصصی صلح سبز قرار است در تاریخ 6 آذرماه 94 در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شود. این کنگره با همت مکتب حرمت حیات برگزار خواهد شد و در آن «دکترین جهان بدون خشونت از راه آشتی با طبیعت» تبیین می‌گردد.
در همین حال رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به روسای قوا، سیاستهای کلی محیط زیست را ابلاغ کردند. ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی، جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، تهیه اطلس زیست‌بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی از جمله محورهای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
براساس اعلام مسئولان روابط عمومی این گنگره علاوه بر آقایان غلامعلی حدادعادل نماینده محترم مجلس و رئیس فرهنگستان زبان فارسی و همچنین دکتر صالحی امیری به عنوان سخنرانان مدعو، افراد زیر نیز به سخنرانی می‌پردازند: آقای دکتر گری لوئیس، نماینده سازمان ملل متحد در ایران، اوشیتانی نماینده محیط زیست ژاپن ، پرفسور محمد تقی فرور، رئیس کنسرسیوم جهانی قرق های بومی
محورهای این کنگره نیز به این شرح اعلام شده است: تأثیر فرهنگ و زبان پارسی در گسترش صلح، صلح و حقوق سیاره، کتاب و صلح، اقتصاد مقاومتی ، سبک زندگی و محیط زیست، جایگاه صلح در مناسبات بین الملل، محیط زیست صنعت و اقتصاد، صلح مردمان بومی و امنیت غذایی، حرمت حیات در آیینه اسلام، جامعه مدنی محیط زیست و سیاست، صلح و بشقاب غذا، صلح و آسیب های اجتماعی.
این کنگره امیدوار است بتواند با برگزاری پنل‌های تخصصی در زمینه حفظ و حراست از محیط زیست در روز برگزاری آن، دوست‌داران، فعلان و متخصصان محیط زیست را گردهم بیاورد.همچنین بتوانند گام مهم و موثری در جهت تقویت سیاست‌های زیست‌محیطی اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب باشد.