رئیس کمیته حمل ونقل، زیرساخت و سوخت ستاد اربعین گفت: حدود ۷۰ درصد از زائران اربعین از مرز مهران به کشور بازگشتند .

رئیس کمیته حمل ونقل، زیرساخت و سوخت ستاد اربعین گفت: حدود ۷۰ درصد از زائران اربعین از مرز مهران به کشور بازگشتند .


کشاورزیان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه ستاد اربعین یک ستاد دائمی است و قطعاً جلسات آن در طول سال ادامه خواهد داشت گفت : امسال قریب به دو میلیون نفر از مرزهای زمینی به عراق سفر کردند که عمده آنها از مرز مهران و مابقی از مرزهای شلمچه و چزابه در استان خوزستان به کشور بازگشتند.

وی افزود: در استان خوزستان برای خروج و ورود زائران مشکلی وجود نداشت اما با توجه به اینکه مرز مهران به کربلا و نجف نزدیک است بسیاری از هموطنانمان از این مرز از کشور خارج شدند و به میهنمان بازگشتند.

کشاورزیان بااشاره به برخی کمبودها و معطلی مسافران در مرز گفت : روز چهارشنبه 150 هزار ، پنجشنبه 170 هزار و روز جمعه 180 تا 190 هزار نفر از مرز مهران وارد کشور شدند که اتوبوس های پیش بینی شده آنها را به شهرهای مختلف رساندند .

وی گفت : با اینکه روزانه 3500 دستگاه اتوبوس از مهران به شهرهای مختلف حرکت کردند اما بعضا با خلاءهایی با توجه به مدت زمان بازگشت آنها به مهران مواجه بودیم .

رئیس کمیته حمل ونقل، زیرساخت و سوخت ستاد اربعین با بیان اینکه ظرفیت ناوگان حمل ونقل کشور بیش از این نیست، افزود: نمی توانیم برای یک دوره زمانی کوتاه 20 هزار اتوبوس در پایانه مرزی مهران مستقر کنیم .

وی افزود : عمده خلاء ایجاد شده مربوط به زمان بازگشت اتوبوس ها به مرز مهران برای مسافرگیری بود .

کشاورزیان گفت: بیش از 22 هزار سرویس از مرز مهران به سمت شهرهای مختلف حرکت کرد و 550 تا 600 هزار نفر از زائران بوسیله اتوبوس ها منتقل شدند .

وی معطل ماندن مسافران در مرز مهران را بیش از چند ساعت ندانست .

در ادامه برنامه جانشین فرمانده پلیس راه گفت: متغییرهایی مانند تعداد زائران ، بارندگی ها ، تغییرات شرایط آب و هوایی موجب شد تا بعضاً شاهد مشکلاتی در مهران باشیم .

سردار سرتیپ موسی امیری گفت: از 100 هکتار پارکینگی که مسئولان محلی در شهریور امسال قول آماده سازی آن را دادند 40 هکتار تامین شد و مابقی پارکینگ ها بوسیله مردم و با همت آنان تامین گشت .

وی با بیان اینکه ما مشکل پارکینگ در مرز مهران نداشتیم افزود : نحوه چینش خودروها در پارکینگ بعضاً مشکلاتی داشت که هنگام خروج آنها مسائلی را بوجود می آورد .

سردار سرتیپ امیری افزود : اربعین امسال با افزایش حجم خودروهای شخصی مواجه بودیم و سال آینده باید در صورتی که از نظر امنیتی مسئله ای وجود نداشته باشد مرز جدیدی را به روی زائران باز کنیم .

تعریض محور ایلام به مهران درصورت تامین اعتبار امکان پذیر است

استاندار ایلام گفت : چهار بانده شدن محور ایلام به مهران در صورت تامین اعتبارات امکان پذیر است .

محمدرضا مروارید در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود : امسال برنامه ریزی ها بر این اساس صورت گرفته بود که تعداد اتوبوسهای حامل زائران بیش از خودروهای شخصی خواهد بود اما چیزی که ما شاهد آن بودیم افزایش تعداد خودروهای شخصی نسبت به اتوبوس های بین شهری بود.

وی گفت : در نظر داریم سال آینده پارکینگ 100 هکتاری تکمیل شود و هر استان به شکل جداگانه پارکینگ داشته باشد .

استاندار ایلام با اشاره به کمبود اعتبارات و تخصیص های صورت گرفته افزود : برای پارکینگی هم که امسال احداث شد یک ریال اعتبار دریافت نکرده ایم و با مشارکت دیگر دستگاهها اقدام به ایجاد این پارکینگ کرده ایم .

وی در ادامه گفت : از تمام ظرفیت پارکینگ 40 هکتاری هم که برای استقرار خودروها امسال احداث شد استفاده نشد زیرا عده ای می خواستند به پایانه مرزی نزدیک تر باشند و ماشین ها را در زمین های کشاورزی و داخلی شهر پارک کردند .

مروارید افزود : در مجموع در زمینه پارکینگ مشکل نداشتیم اما پلیس راهور با کمبود نیرو مواجه بود و در برخی موارد از یگان ویژه برای ایجاد هدایت خودروها استفاده می کرد و بیشتر تاخیرها به علت گره ترافیکی بود .

صدور ویزا از تقاضا پیش تر بود

در ادامه برنامه برنامه معاون کنسولی و امورمجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه در ارتباط تلفنی گفت : در زمینه پیش بینی ، برنامه ریزی و صدور ویزا هماهنگی های بسیار خوبی صورت گرفت و در این زمینه هیچ نقصی نداشتیم .

حسن قشقاوی گفت: در زمینه صدور ویزا با توجه به هماهنگی هایی که صورت گرفته بود صدور از تقاضا پیش تر بود وحتی دو سه نمایندگی قبل از رسیدن به اربعین تعطیل شد و ما نیازی نداشتیم .

وی با بیان اینکه تاخیری در صدور ویزا صورت نگرفته افزود : ظرف 8 روز یک میلیون و 600 هزار ویزا صادر شد و این یک رکورد تاریخی است که حتی در ایام حج و مکه نیز سابقه ندارد .

وی صدور این تعداد ویزا را نتیجه تعامل وزارت خارجه و دولت عراق دانست و گفت : عرضه خدمات کنسولی بیش از تقاضا بود و ما هیچ نقصی در این زمینه نداشتیم .

وضعیت حمل ونقل دراربعین امسال نسبت به پارسال بهتر بود

جانشین رئیس پلیس راهور با بیان اینکه در مجموع وضعیت حمل ونقل در اربعین امسال نسبت به پارسال بهتر شد، گفت: پارسال به شدت نیاز به اتوبوس داشتیم و حتی امکانات درون شهری هم پارسال مشکل داشت اما امسال ازاین مشکلات عبور کردیم.

سردار امیری با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر افزود: راه بین مهران تا پایانه مرزی که حدود 11 کیلومتر بود خوب و بازسازی شده بود و روشنایی داشت اما امسال تناسب نیاز به اتوبوس و حجم ورودی زائر به علت عدم هماهنگی، مناسب نبود.

وی ادامه داد: تلاقی اتوبوس های درون شهری و برون شهری به علت پایانه ای که بدون هماهنگی با پلیس راهور ایجاد کردند ایجاد مشکل کرد و ما مخالف ایجاد این پایانه بودیم اما آنها به ایجاد آن اصرار کردند.

سردار امیری گقت: 50 تیم خودرویی از همکاران راهور در حد فاصل صالح آباد تا مهران که حدود 50 کیلومتر است داشتیم و یگان ویژه هم به کمک ما آمد.

جانشین رئیس پلیس راهور افزود: پلیس موظف به ایجاد زیر ساخت نیست و مجبور است از شرایط موجود استفاده کند و اگر آن صدهکتار پایانه آماده می شد این مشکل به وجود نمی آمد اما دوستان نتوانستند آن را ایجاد کنند.

سردار امیری گفت : مطمئنا ضعف هایی هم بود و باید پیش بینی های لازم را انجام داد تا در سال آینده این ضعف ها برطرف شود .

در ادامه رئیس کمیته حمل و نقل ، زیرساخت و سوخت ستاد اربعین درباره قیمت کرایه های حمل و نقل گفت: تفاهیم کردیم که قیمت دو برابر شود اما مبلغی که در سه روز اول می گرفتند زیر 2 برابر بود .

کشاورزیان افزود: عمده تلاش ما روی حمل ونقل زمینی بود و نه هوایی.

وی گفت: حدود 700 پرواز از نجف به شهرهای مختلف کشور اختصاص داده شد اما با توجه به امکانات موجود کشور، تاخیرها در پرواز طبیعی است .

کشاورزان افزود: پارسال شهر مهران کاملا قفل شده بود اما امسال این گونه نشد .

وی ادامه داد: یک میلیون مسافر در مدت 3 تا 4 روز از شهر کوچک مهران تردد کردند و این مشکلات پیش آمده در مقایسه با حجم مسافران،و این حجم تردد، کاملاً طبیعی است.