مسابقات و نمایشگاه بین المللی اختراعات هنگ کنگ از بالاترین جایگاه علمی و پژوهشی در زمینه اختراعات در دنیا برخوردار است

مثلث آنلاین : مسابقات و نمایشگاه بین المللی اختراعات هنگ کنگ از بالاترین جایگاه علمی و پژوهشی در زمینه اختراعات در دنیا برخوردار است که بیش از 80 کشور دنیا در آن شرکت داشتند که از بین 200 طرح ارایه شده ،طرح ایران حایز مدال طلا و همچنین برنده جایزه ویژه(Special Award) ،مسابقات شد.
اعضای تیم نخبگان ایران که موفق به دریافت مدال طلا در این مسابقات شدند: آقایان کامبیز مهدیزاده، امین شاکری، وحیدرضا شاهسونی ، محمد قمی،حنیف محمودزاده و عباس عباس زاده بودند.در این مسابقات کشورهای آمریکا، آلمان،سوئد،روسیه،چین،ژاپن،مجارستان نیز حضور داشتند.

کامبیز مهدیزاده به عنوان سرتیم گروه،در این باره اظهار داشت با ارایه این طرح سخت افزار الگوریتم کاربردی برای ایجاد شکست هیدرولیکی در سنگ مخزن نفت به منظور افزایش ازدیاد برداشت موفق به دریافت نشان طلا و جایزه ویژه مسابقات شدیم. یکی از امتیازات این طرح اجرای صددرصد بومی آن است که حاصل تلاش یک تیم شش نفره است. این طرح نقش بسیار عمده ای در راستای سند چشم انداز بیست ساله کشور دارد.
همچنین امین شاکری دیگر عضو تیم مخترعان ایران نیز گفت:"این اختراع برای اولین بار به این شیوه صورت پذیرفته است و در صنایع نفت و گاز کاربرد فراوان و موثری خواهد داشت.وی در ارتباط با کاربرد این اختراع افزود:"این روش مربوط به افزایش بهره برداری و برداشت از مخازن نفت است." ویژگیهای فنی این طرح بسیار بالاست و همانطور که می دانید با توجه به اینکه عمر بسیاری از چاههای نفتی در نیمه دوم عمر خود هستند و به همین دلیل میزان برداشت نفت از آنها به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است که با این اختراع می توان این کاهش شدید میزان فشار را جبران نمود."همچنین ایشان بیان داشت که با توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی،با اجرای این طرح علاوه بر افزایش درآمدهای نفتی کشورمان،زمینه اشتغالزایی جمعیت گسترده ای از جوانان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم میکند.
وحیدرضا شاهسونی از دیگر مخترعان این طرح عنوان داشت:" مشاهده هندسه شکستگی ایجاد شده در چاه منطبق با مراحل تزریق سیال از دیگر مزایای این طرح است. وی در ادامه با اشاره به ویژگی شاخص این اختراع افزود با این روش و ایجاد شکاف مصنوعی در دل مخزن می توانیم قدم در راه افزایش ازدیاد برداشت برداریم.
کامبیز مهدی زاده سرتیم گروه مخترعان افزود:که وی پیش از این موفق به ثبت 10 اختراع دیگر نیز گشته و درجشنواره های متعدد نیز به عنوان مخترع برتر از وی تقدیر گردیده است.وی که دانشجوی دکتری زمین شناسی با گرایش نفت دردانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال از مسئولان کشوری و استانی، وزیر محترم نفت، مشاور و مدیرکل دفتر وزارت نفت، رییس محترم دانشگاه ازاد اسلامی و سایر عزیزانی که در این پروژه، این تیم مخترع را یاری نمودند،تشکر و قدردانی ویژه نمود."