آژانس نمی تواند این تضمین را بدهد که تمامی مواد اتمی در ایران در فعالیت های صلح آمیز استفاده می شود.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:آژانس نمی تواند این تضمین را بدهد که تمامی مواد اتمی در ایران در فعالیت های صلح آمیز استفاده می شود.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی،آمانو روز دوشنبه در جلسه حکام آژانس در وین گفت: در رابطه با اجرایی شدن پادمانها در ایران ،‌آژانس به راستی آزمایی ،‌ نبود انحراف در مواد اتمی اعلامی از طرف ایران بر اساس موافقتنامه پادمانها ادامه می دهد. به هر حال آژانس در موضعی قرار ندارد که بتواند تضمین های معتبری درباره نبود مواد اتمی اعلام نشده و فعالیت های مرتبط با آن و نتیجه گیری درباره این موضوع که تمامی مواد اتمی در ایران در فعالیت های صلح آمیز در این کشور به کار می روند، ارائه کند.
وی افزود:ایران و گروه پنج به علاوه یک در ماه آوریل در لوزان قدم هایی به جلو برای اعلام ساز و کارهای کلیدی درباره طرح اقدام مشترک برداشتند.اگر درخواست لازم ارائه شود،آژانس آماده است که کار نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط با بخش اتمی این طرح را که به تایید شورای حکام رسیده است در صورت تامین اعتبار برعهده بگیرد.به منظور ارائه کمکهای فنی به طرح اقدام مشترک آژانس در تعامل نزدیک با گروه پنج به علاوه یک و ایران بوده است.
آمانو گفت:نتیجه طرح اقدام مشترک که مشتمل بر اجرایی شدن پروتکل الحاقی به وسیله ایران است به تقویت اجرایی شدن پادمانها در ایران و افزایش قابل توجه توانایی آژانس برای فراهم آوردن تضمین های معتبر درباره مواد اتمی اعلام نشده و فعالیت های این کشور منجر خواهد شد. با تدابیر دیگری که در طرح اقدام مشترک وجود دارد انتظار می رود که تضمین های بیشتری هم فراهم شود.
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه افزود:من مطمئنم که اگر ایران تدابیر اندیشیده شده در بیانیه لوزان را اجرایی کند ، آنگاه شفاف سازی درباره ابعاد احتمالی نظامی در یک چارچوب زمانی معقولانه ممکن خواهد بود.یک مرتبه آژانس تفاهم و تصویری کلی از مسائل مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی ایجاد کرد که من گزارش ارزیابی خود را در این رابطه به شورای حکام ارائه خواهم کرد.
آمانو افزود:من با ظریف وزیر خارجه ایران و عراقچی معاون وی صحبت کرده ام.در این گفتگوها ما درباره اینکه چگونه حل و فصل تمامی مسائل مرتبط با برنامه اتمی ایران سرعت یابد تبادل نظر کرده ایم.آژانس همچنان آماده است حل و فصل تمامی مسائل مهم را براساس چارچوب همکاری سرعت ببخشد.این موضوع را می توان از طریق افزایش همکاری از طرف ایران و ارائه به موقع دسترسی به تمامی اطلاعات مرتبط ،مستندات ،سایت ها،مواد و اشخاص در ایران تشخیص داد.
وی افزود:در ماه آوریل من در کنفرانس بازنگری معاهده ان.پی.تی در نیویورک سخنرانی کردم و دیدگاه خود را درباره فعالیت ها و موفقیت ها در تمامی حیطه های کاری ارائه دادم.من از تمامی حمایت های قدرتمندانه ارائه شده از تمامی طرف ها از معاهده ان.پی.تی برای تعامل با آژانس استقبال کردم.من همچنین از طرح ابتکاری و ارائه مبالغ از طرف برخی از کشورها که بالغ بر هفتاد و پنج میلیون دلار می شد،تشکر میکنم.من به آینده می نگرم و به این طرح ابتکاری ارزشمند توجه خاصی دارم.
آمانو گفت:با وجود نبود سند نهایی در کنفرانس بازنگری معاهده ان.پی.تی در نیویورک من مطمئنم که تمامی کشورها به تلاش خود برای رسیدن به اهداف این معاهده ادامه خواهند داد.آژانس همچنان آماده است که در صورت درخواست تجارب خود را در اختیار آنها قرار دهد.من به شدت درباره برنامه اتمی کره شمالی نگرانم.امروز بیش از شش سال از زمانی که بازرسان آژانس از این کشور اخراج شدند؛ می گذرد. با این وجود آژانس همچنان آماده است که نقشی ضروری در راستی آزمایی برنامه اتمی این کشور ایفا کند.من از کره شمالی می خواهم که به طور کامل به تعهداتش بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشد و با آژانس در اجرایی شده توافق پادمانی ان.پی.تی همکاری کند و مسائل مورد اختلاف را حل و فصل کند.
وی در پایان گفت:در رابطه با اجرایی شدن پادمانها در سوریه ما شاهد اقدامات چشمگیری از زمان آخرین اظهاراتم در جلسه شورای حکام نبوده ایم.من بار دیگر از سوریه می خواهم که به طور کامل با ما درباره مسائل حل نشده در سایت دیرالزور و دیگر سایتها همکاری کند.من این موضوع را بار دیگر به اطلاع شورای حکام خواهم رساند.