القدس العربی در گزارشی نوشت منافع عربستان سعودی و اسرائیل در دشمنی با ایران همسو شده است.

القدس العربی در گزارشی نوشت منافع عربستان سعودی و اسرائیل در دشمنی با ایران همسو شده است.

پایگاه اینترنتی روزنامه القدس العربی در گزارشی به قلم ابراهیم درویش نوشت در مرحله پس از بهار عربی ماهیت روابط در منطقه تغییر کرد. انقلابهای عربی که پیروز شدند و پس از آن شکست خوردند منجر به ولادت ائتلافهای جدید و در برخی مواقع ائتلاف بین دشمنان شد. در عراق، آمریکا با دشمنش ایران برای جنگ با داعش ائتلاف کرد با اینکه مواضعشان در قبال نظام سوریه متفاوت بوده است. تهران سعی می کند نظام سوریه را حفظ کند اما واشنگتن تلاش می کند از دست آن رها شود و آن را سرنگون سازد. در یمن، آمریکا از عربستان سعودی حمایت کرد. ریاض علیه حوثیهایی که از ایران حمایت دریافت می کنند اقدام کرد و این در حالی بود که دولت آمریکا گفتگو با ایرانیها بر سر پرونده هسته ایشان را مدیریت می کند. در سوریه ائتلاف ترکیه و عربستان سعودی موازنه قدرت را تغییر داد و نظام سوریه و متحدانش در موضع دفاعی قرار گرفتند و هر روز در جبهه های جدید شکست می خورد. براین اساس متحدان دمشق به دنبال راه حلی هستند که مانع سقوط دمشق در دست جبهه النصره و داعش شوند. سرنوشت اسد در مذاکرات سران گروه هفت در آلمان در همین هفته مطرح شد.
در قالب بازی تغییرات، همسویی منافع بین عربستان سعودی و اسرائیل جلب توجه می کند در حالی که اسرائیل دشمن اصلی امت عربی است.
اما تحولات و تغییراتی در موضع هر دولت اتفاق افتاد. عربستان سعودی مثل اسرائیل از دستیابی ایران به سلاح هسته ای واهمه دارد. در حالی که اسرائیل خود برنامه هسته ای دارد، عربستان نیز تهدید می کند از طریق پاکستان بدان دست خواهد یافت.
معلوم نیست این تهدیدها واقعی است یا اینکه برای اعمال فشار بر آمریکا است که به دنبال تحقق معامله ای با ایران است.
در پی همسویی منافع عربستان سعودی و اسرائیل اظهارات انور ماجد عشقی ژنرال بازنشسته سعودی و دوری گولد نماینده سابق اسرائیل در سازمان ملل متحد و مدیر جدید وزارت امور خارجه در کنفرانسی که شورای روابط خارجی آمریکا برگزار کرد، مطرح گردید.
هر دو گفتند به عنوان نماینده دو دولت از ابتدای سال 2014 دیدارهای سری در هند، ایتالیا و چک برگزار کردند تا درباره چگونگی تعامل با ایران گفتگو کنند.
نیو یورک تایمز نوشت گولد گفته است هردوی ما متحد آمریکا هستیم. وی افزود امیدوارم این (گفتگو) سرآغازی برای گفتگو درباره مسائل راهبردی مشترک باشد.
روزنامه کریستین ساینس مانیتور نوشت دنس حسن زاده در تحلیلی گفته است اسرائیل تنها دولت در منطقه است که تهدید به مقابله با ایران هسته ای می کند اما وضع پس از بهار عربی تغییر کرد زیرا عربستان سعودی به آن ملحق شد و چنین نگرانی را مطرح می کند.
با اینکه مواضع ریاض و تل آویو با یکدیگر همسو شده است اما هر یک از این دو، دلایل جداگانه ای در تلاش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، دارند. اسرائیل تصور می کند این طرح موجودیتش را تهدید می کند. اما عربستان سعودی تصور می کند این امر سبب افزایش سلطه و نفوذ ایران در منطقه می شود. عربستان و اسرائیل با مذاکرات بین گروه پنج بعلاوه یک و ایران به عنوان نشانه قدرت و نفوذ ایران تعامل می کنند.
تبدیل شدن ایران به بزرگترین دشمن عربستان و متحدانش در خلیج(فارس) به استثنای عمان، سبب تغییرموضع افکار عمومی نیز گردیده است. اگر نظر سنجی مرکز «تخصصهای مختلف» در هرتزلیای اسرائیل را باور کنیم نشان می دهد پنجاه و سه درصد سعودیها ایران را دشمن شماره یک می دانند، بیست و دو درصد نیز داعش را دشمن شماره دو و هیجده درصد اسرائیل را دشمن درجه سه قرار می دهند.
در ادامه این گزارش آمده است مجله اکونومیست این تحولات را در شماره اخیرش دنبال کرد این «روابط جدید» را به«فریندزـ انمیز» یعنی دوستان-دشمنان یاد کرده است. این مجله در مقاله ای به چگونگی تعامل رسانه های سعودی با خطر ایران اشاره می کند که جای «خطر صهیونیستی» و «اسرائیلی» را گرفته است. این امر در تصاویر کاریکاتوری رسانه های سعودی آشکار است.
در این زمینه یک کاریکاتور در یکی از روزنامه های عربستان سعودی منتشر شد که عکس مقامات ایران را نشان می دهد که چهار کشور را به بازی گرفته اند و این نشانه نفوذ روز افزون ایران در سوریه ، عراق ، یمن و لبنان است.
ایلان مزراحی مدیر سابق امنیت داخلی اسرائیل گفت بهبود روابط بین دو دولت بیانگر منافع راهبردی مشترک است. وی گفت سعودیها مثل ما از ایران و داعش نگرانند و از متعهد نبودن آمریکا به حمایت از دو دولت(عربستان و اسرائیل) واهمه دارند.
اکونومیست می نویسد همسویی منافع بین این دو دولت امر جدیدی نیست و در دهه شصت عربستان سعودی، اسرائیل و مصر به رهبری جمال عبدالناصر با حمایت انگلیس سلطنت طلبان در یمن را شکست دادند. همچنین اسرائیلیها به خاطر دارند که چگونه شاهزاده بندر بن سلطان که سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بود اسرائیلیها را به مزرعه اش دعوت کرد و با آنها با صراحت درباره کنفرانسهای صلح گفتگو کرد. این مجله درباره وضع کنونی می نویسد پیامدهای بهار عربی و تعامل باراک اوباما با ایران بر موضع دو متحد قدیمی تاثیر گذار بود. دیگر در افکار عمومی رسمی عربی اسرائیل دشمن اصلی کشورهای عربی به شمار نمی رود.