اوباما قصد دارد تحریمهایی را که بر سر برنامه هسته ای ایران علیه این کشور وضع شده است ، بردارد.

نیویورک پست گزارش داد آیا دیگر امتیازی مانده است که اوباما نخواهد در مذاکرات هسته ای به ایران بدهد؟

نیویورک پست نوشت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پس از توافق هسته ای نهایی با ایران ، با برداشتن تحریمها از روی ایران ، باعث می شود دروازه ها به روی سیلی از سرمایه ها به تهران باز شود که به معنای افزایش بودجه ایران برای حمایت از تروریسم است. ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز همین نظر را دارد. دمپسی در سفر سه شنبه خود به اسرائیل، هشدار داد و گفت به نظر من رهبران ایران از این سرمایه ها برای حمایت بیشتر از گروههای تروریستی تحت فرمان خود استفاده خواهند کرد. به نظر من با این پول آنها توانمندیهای نظامی ایران را ارتقا خواهند داد. این در حالیست که موضع رسمی اوباما این است که تهران از این سرمایه ها برای بازسازی اقتصاد خود استفاده خواهد کرد. اما اینکه یک نفر از دولت اوباما پیدا شده که می خواهد واقعیت را بگوید جای خوشحالی دارد. ژنرال بازنشته مایکل فیلین رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این دیدگاه را رد کرد که اگر ایران توافق هسته ای را نقض کرد، واشنگتن بتواند تحریمها را فورا به جای اول خود برگرداند. او مسئله بازگشت تحریمها را خیالپردازی و افسانه توصیف کرد. در همین حال آسوشیتدپرس فاش کرد اوباما قصد دارد نه فقط تحریمهایی را که بر سر برنامه هسته ای ایران علیه این کشور وضع شده است ، بردارد بلکه همچنین می خواهد تحریمهای دیگری را که به علت حمایت ایران از تروریسم و تولید موشکهای ممنوعه علیه این کشور وضع شده است، لغو کند. در هر حال دولت اوباما باور دارد می تواند این مسائل را مدیریت کند. دولت اوباما برای توجیه این مسئله برای مثال می گوید تحریمها و تدابیری که برای جلوگیری از دستیابی ایران به موشکهای بالستیک وضع شده است، با مسئله هسته ای مرتبط است زیرا هدف از آنها این بوده است که ایران را به پای میز مذاکره بیاورد. البته اسناد و شواهد موجود نشان می دهد چنین تحریمهایی اصلا با این هدف وضع نشده است.
آسوشیتدپرس همچنین گزارش داد مقامات دولت اوباما اذعان می کنند قرار نیست ایران در زمان حصول توافق نهایی ، درباره همه فعالیتهای هسته ای خود در گذشته شفافسازی کرده باشد، این در حالیست که اخیرا جان کری گفته بود این مسئله بخشی از توافق نهایی خواهد بود و آنها باید درباره این مسائل شفافسازی کنند.
علت اینکه جان کری تا این حد روی این مسئله اصرار داشت این بود که بدون روشن شدن این مسائل، اثبات اینکه ایران در آینده یا حتی همین حالا فریبکاری نمی کند، بسیار دشوارتر می بود زیرا اوباما قول داده است هر گونه توافقی باعث شود تا ایران نتواند در مدت کمتر از یک سال گریز هسته ای کند و سلاح اتمی بسازد. خلاصه اینکه توافق هسته ای که اوباما امیدوار است حاصل شود باعث می شود فورا سرمایه ای معادل یکصد میلیارد دلار یا بیشتر از آن به صورت نقدی وارد برنامه های ایران در حمایت از تروریسم شود، دوم اینکه زیرساختهای هسته ای ایران باقی می ماند به طوری که می تواند پس از چند سال سلاح اتمی بسازد ، سوم اینکه فضای زیادی برای فریبکاری فراهم می شود تا ایران بتواند با مصونیت حتی زودتر از موعد تعیین شده به سلاح اتمی دست پیدا کند.
ایران از تروریسم حمایت می کند. به همین علت هر کسی از جمله رئیس جمهور آمریکا که فکر می کند نیات ایران پاک است ، در جهانی خیالی زندگی می کند. همانطور که فلین گفت اعتماد به وعده های ایران مبنی بر این که برنامه تسلیحات اتمی خود را رها خواهد کرد، فقط خوش خیالی است.