با نزدیک شدن به موعد نهایی توافق ایران و 5+1 مذاکرات هسته ای وارد فاز جدید شده است.

با نزدیک شدن به موعد نهایی توافق ایران و 5+1 مذاکرات هسته ای وارد فاز جدید شده است.
در تازه ترین تحول خبرگزاری ایتارتاس در خبری فوری به نقل از معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد ایران و گروه پنج بعلاوه یک تا روز 30 ژوئن مذاکرات هسته ای را به پایان خواهند رساند.
پیش تر یک منبع دیپلماتیک روز پنجشنبه در مصاحبه با ایتارتاس گفته بود در حال حاضر هیچ پیش بینی دقیقی نمی توان برای نتیجه دور کنونی مذاکرات ایران و شش مذاکره کننده بین المللی ( آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، چین ، انگلیس و آلمان ) مطرح کرد.
این منبع دیپلماتیک در نشست مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ افزود :« اگر به مسائل موجود نگاهی واقع بینانه داشته باشیم متوجه می شویم که شانس موفقیت این مذاکرات 50 - 50 است.»
وی تاکید کرد مذاکراتی که جریان دارد یک چانه زنی واقعی است و هیچکس جرات ندارد با قطعیت بگوید دو طرف به موفقیت دست خواهند یافت یا خیر.
همه هیئت هایی که وارد وین شده اند اولویت های خاص خودشان را دارند. برخی از آنها خواستار دستیابی به موافقتنامه و برخی دیگر نیز به دنبال تامین منافع ملی خودشان هستند.
این منبع تمدید مذاکرات به پس از ضرب الاجل 30 ژوئن را در صورت لزوم منتفی ندانست.
در همین حال مدیران سیاسی ایران ، آمریکا و اتحادیه اروپا در وین گردهم آمده اند تا رایزنی هایی را درباره برنامه هسته ای ایران برگزار کنند. هیئت های روسی و چینی نیز روز جمعه به آنها ملحق خواهند شد.
ایران و گروه پنج به اضافه یک کمتر از دو هفته برای دستیابی به موافقتنامه ای نهایی درباره برنامه هسته ای ایران فرصت دارند. دو طرف همچنین برسر متن سند نهایی اختلاف هایی دارند.
یک منبع در یکی از هیئت های دخیل در مذاکرات به ایتارتاس گفت این اختلاف ها به دسترسی کارشناسان بین المللی به تاسیسات و کارشناسان فعال در صنعت هسته ای ایران و همچنین بخش هایی از برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور و روند لغو تحریم ها مربوط می شود.
وی افزود با این حال دو طرف تلاش خواهند کرد مواضع خودشان را نزدیک تر و زمینه را برای ورود وزیران امور خارجه ایران و گروه پنج به اضافه یک فراهم کنند.
توضیحات آمانو درباره ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای
در تحولی دیگر خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشته است که نیازی نیست مسئله ابعاد احتمالی تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای، حل شود.
خبرگزاری اینترفکس روسیه روز پنج‌شنبه به نقل از یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که نیازی به حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته‌ای ایران تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد.
اینترفکس در مورد اظهارات آقای آمانو که در حاشیه مجمع بین‌المللی اقتصاد سنت پترزپورگ مطرح شده، نوشته است: «مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه تضمین مبنی بر نبود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران تا تاریخ 30 ژوئن را ضروری نمی‌داند.»
این اظهارات دو روز پس از آن بیان می‌شود که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا گفت تمرکز گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) بر آینده برنامه ایران است و نمی‌خواهد بر روی گذشته تمرکز کند.
این اظهارات که عقب‌نشینی آشکار از مسئله ابعاد احتمالی است، با واکنش‌های گسترده مواجه شد و شب گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا وادار کرد تا به توضیح در مورد اظهارات کری بپردازد. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هیچ تغییری در موضع واشنگتن ایجاد نشده و برداشته شدن تحریم‌های ایران منوط به توضیح در مورد گذشته برنامه هسته‌ای ایران است.
ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته‌ای ایران، ادعایی است که سال‌هاست آمریکا و آژانس بر اساس اسنادی که حالا به دلیل افشاگری‌های صورت‌گرفته صحت آن‌ها بیش از پیش زیر سوال رفته، مطرح می‌کنند.
ایران و 6 کشور برای رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای تا روز 30 ژوئن (9 تیر ماه) زمان دارند.
این اظهارات در حالی بیان شده که نشانه ها از افزایش فعالیتها خبر می دهد.