مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران در کمتر از سه روز به ضرب الاجل وارد مرحله «حساس» می شود.

مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران روز یکشنبه در کمتر از سه روز به ضرب الاجل رسیدن به توافق تاریخی درباره این پرونده که روابط بین الملل را از 12 سال قبل با تنش رو به کرده است وارد مرحله « حساس » می شود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او که روز شنبه در آخرین دور مذاکرات در وین وارد صحنه شدند بر روی یک موضوع اتفاق نظر داشتند: کار زیادی باید انجام شود.
قدرت های بزرگ موسوم به پنج به اضافه یک ( آمریکا، انگلیس، روسیه، چین، فرانسه و آلمان ) می خواهند در ازای لغو تحریم هایی بین المللی که به اقتصاد ایران آسیب رسانده است مطمئن شوند که برنامه هسته ای ایران بعد نظامی نداشته باشد.
اما بعد از سال ها تنش و 20 ماه مذاکره فشرده و به رغم امضای بیانیه لوزان در ماه آوریل مواضع دو طرف به نظر می رسد درباره چند موضوع تعیین کننده فاصله دارد.
یک دیپلمات بلند پایه غربی گفت: « ما اکنون در مرحله حساس قرار داریم .»
وی افزود: « اختلاف نظرها در روزهای اخیر تشدید شده است اما این موضوع قابل پیش بینی بود .»
هر چند همه طرف ها در گفتن این موضوع که مذاکرات احتمال دارد از ضرب الاجل سه شنبه 30 ژوئن کمی فراتر رود اتفاق نظر دارند اما برای هماهنگ کردن « شرایط » مورد نظر قدرت های بزرگ و « خطوط قرمز » ایران چند روز باقی نمانده است.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که روز سه شنبه وارد وین شد اعلام کرد « دست کم سه شرط برای رسیدن به توافق ضرروی است .»
آگاهی از ابعاد همیشگی توانایی هسته ای ایران در زمینه تحقیقات و تولید، بازگشت خودکار تحریم ها در صورت نقض تعهدات و بازرسی های « سخت گیرانه » از تاسیسات ایران « از جمله تاسیسات نظامی در صورت لزوم .»
از طرف دیگر ( آیت الله ) علی خامنه ای رهبر معظم ایران که در پرونده هسته ای حرف آخر را می زند این هفته بر مخالفت خود با هر نوع بازرسی از تاسیسات نظامی تاکید و آن را « خط قرمزی » توصیف کرد که غیر قابل مذاکره است.
در حالی که قدرت های بزرگ محدودیت حداقل 10 ساله را برای برنامه هسته ای ایران در نظر دارند آیت الله خامنه ای همچنین تاکید کرد « محدودیت های طولانی مدت » را نمی پذیرد.
محمد جواد ظریف نیز بر اصل مورد نظر ایران « لغو همه تحریم ها » تاکید کرد.
اما تهران لغو تحریم های بین المللی را از آغاز اجرای توافقنامه خواستار است در حالی که قدرت های بزرگ بر لغو تدریجی و برگشت پذیر تاکید دارند.


فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است روز یکشنبه به مذاکره کنندگان بپیوندد. دیگر وزرای امور خارجه گروه پنج به اضافه یک نیز در روزهای آینده به آنها ملحق خواهند شد.
رسیدن به توافق نخستین گام در آشتی احتمالی بین جمهوری اسلامی و آمریکا خواهد بود که روابط آنها از 35 سال قبل تیره شده است. این توافق همچنین می تواند راه را برای همکاری درباره هرج و مرج در سوریه، عراق و جاهای دیگر باز کند. دورنمایی که قدرت های سنی منطقه و اسرائیل را آشفته می کند.
چنین توافقی بازار جهانی انرژی را با وارد شدن ذخایر گسترده ایران تحت تاثیر قرار خواهد داد.
مذاکرات چند روز پیگیری می شود هر چند حضور وزرا در محل برگزاری گفتگوها الزامی نیست.
به گفته یک دیپلمات غربی، « روزها و شب های پر تنش پیش رو است و آرامش و خونسردی زیادی لازم است .»