سیاستمداران گروه پنج به اضافه یک و ایران حدود 72 ساعت دیگر برای مصالحه برسر موافقتنامه ای جامع فرصت دارند.

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی از وین نوشت :

سیاستمداران گروه پنج به اضافه یک ( پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ) و ایران حدود 72 ساعت دیگر برای مصالحه برسر موافقتنامه ای جامع درباره برنامه هسته ای تهران فرصت دارند.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه ، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مذاکرات حساس در وین ملحق شدند. یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز ساعاتی را در هتل کوبورگ ، محل برگزار مذاکرات ، سپری کرد.
فابیوس هنگام ورود به وین گفت موافقتنامه نهایی درباره برنامه هسته ای ایران باید موافقتنامه ای محکم و پایدار باشد.
وی تاکید کرد این موافقتنامه باید شامل ساز و کاری به منظور بازگشت خودکار تحریم ها علیه ایران در صورت عدم پایبندی این کشور به تعهدات خود باشد. علاوه بر این جامعه بین المللی باید به همه مراکز و تاسیسات هسته ای ایران دسترسی داشته باشد.
فابیوس درعین حال بر حق ایران در برخورداری از برنامه هسته ای غیر نظامی تاکید کرد.
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز گفت برخی مذاکره کنندگان از دور قبلی مذاکرات در لوزان ، موضع خودشان را تغییر داده اند.
در همین حال آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران هفته گذشته اظهاراتی را بیان کرد که از دیدگاه سیاستمداران غربی با توافق های به دست آمده در ماه آوریل مغایرت دارد.
آیت الله خامنه ای گفت تحریم ها علیه ایران پس از دستیابی به موافقتنامه نهایی باید فورا لغو شود.
وی همچنین تاکید کرد بازرسی از مراکز و تاسیسات غیر هسته ای برای این کشور غیر قابل قبول است.
کلسی داونپورت مدیر انجمن کنترل تسلیحات و در مصاحبه با اسپوتنیک گفت اینگونه اظهارات باعث تضعیف موافقتنامه نخواهد شد.
وی افزود :« من فکر نمی کنم اظهارات او در نهایت منجر به تضعیف موافقتنامه شود. من فکر می کنم مهم است آنچه که رهبر معظم ایران گفته است به دقت بررسی شود. رهبر معظم ایران گفت هیچگونه دسترسی غیر متعارف به مراکز نظامی وجود نخواهد داشت. فکر می کنم چنین دسترسی بر اساس پروتکل الحاقی کاملا متعارف است.»
داونپورت تاکید کرد پروتکل الحاقی می تواند زمینه ساز مصالحه برسر بازرسی ها باشد. بنابراین آژانس بین المللی انرژی اتمی قادر خواهد بود از این مراکز در صورتی که مشکوک باشد بازدید کند اما این به معنی اختیار تام برای آژانس نیست.