درحالی که آمریکا اعلام کرد که چه توافقی را امضا می‌کند، حضور افخم در وین با دوگمانه زنی متفاوت روبه‌روست

به گزارش مثلث آنلاین، در حالی که ظریف به تهران بازگشته و شنیده می شود حسین فریدون نیز مانند چند دور قبل در روزهای پایانی و حساس قرار است به تیم مذاکره کننده هسته‌ای بپیوندد، سخنگوی وزارت خارجه نیز راهی وین شد.

این اولین بار است که خانم مرضیه افخم قرار است به تیم مذاکره کننده بپیوندد. در همین حال محمدجواد ظریف بامداد دوشنبه پس از ورود به تهران به ایرنا گفت: هفته گذشته در لوکزامبورگ با وزیران سه کشور اروپایی صحبت کردیم که قرار شد شنبه و یکشنبه وزیران در وین دیدار داشته باشند. دیدارها انجام شده و وزیران امور خارجه وین را ترک کرده اند. بر همین اساس من هم به تهران بازگشتم، ولی روز سه شنبه دوباره به وین باز می گردم.

اکثر وزیران امورخارجه کشورهای شرکت کننده در مذاکرات وین نیز به کشور خود بازگشته اند و فقط جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به دلیل آسیب دیدگی پای خود تصمیم گرفته است فعلا در وین بماند.

در همین حال حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل، احتمال داد که بازگشت وزیر امور خارجه از محل مذاکرات در وین به تهران، در نتیجه دریافت پیشنهاد تازه برای رایزنی بیشتر باشد. وی درباره جنجال برخی رسانه های خارجی پیرامون بازگشت چند ساعته وزیر امور خارجه کشورمان به تهران گفت: این یک جنجال سازی رسانه است. موضوع این است که به احتمال زیاد پیشنهاد تازه ای مطرح شده و برای رایزنی بیشتر به تهران آمده، بنابراین بازگشت او به کشور در راستای پیشبرد اهداف مذاکرات است نه کارشکنی.

در حالی که تنها چند دقیقه از اعلام ترک حضور محمد جواد ظریف به مقصد تهران نگذشته بود که برخی رسانه ها مانند رویترز، تلاش کردند تا با ایجاد جنجال رسانه ای با دستاویز قرار دادن ترک وین توسط ظریف، توپ را به زمین ایران بیاندازند.

از سوی دیگر از کاخ سفید اعلم کرد که «آمریکا کلیات مورد قبول برای توافق نهایی را شفاف اعلام کرده‌ است» به گفته جاش ارنست «اوباما توافقی را که نسبت به چارچوب مورد توافق در لوزان، نقصان داشته باشد، امضاء نخواهد کرد.»

در چنین شرایطی حضور افخم در وین می‌تواند دو معنا داشته باشد. برخی از ناظران بر این باورند که احتمال توافق آنقدر افزایش یافته است که سخنگوی وزارتخارجه نیز برای اعلام و یا توضیحات پس از توافق به وین سفر کرده است. از سوی دیگر نیز برخی بر این باورند که هجمه رسانه‌های غرب در ماجرای بازگشت ظریف، تهران را به این باور رسانده که برای مقابله با خط رسانه‌ای که عموما از طرف رسانه‌های حامی اسرائیل هدایت می شود و به منظور ارتباط بیشتر با خبرنگاران ایرانی و خارجی لازم است تا روز نهایی افخم در وین با رسانه‌ها درارتباط باشد.