مکانیزم مدنظر آمریکا برای دور زدن حق وتوی روسیه و چین تاکنون یک معما بود که حالا افشا شده است.

مثلث آنلاین؛ در میانه مذاکرات لوزان، یکی از مهمترین موارد اختلافی ایران و غرب روشن شد. همان زمان المانتیتور از لوزان سوئیس گزارش داد که علت به تعویق افتادن توافق مساله قطعنامه‌های شورای امنیت است. آنطور که همان روزها‌ و همچنین بعدها منتشر شد، آشکار کرد که آمریکا بر سر مساله لغو تحریم‌های فصل هفتمی منشور ملل متحد اصرار دارد. بنا به این تحلیلی آمریکا از ترس اینکه بار دیگر نمی‌تواند علیه ایران چنین قطعنامه ای بگیرد، با آن مخالفت می‌کرد. مانع اصلی بر سر راه این موضوع نیز حق وتوی چین و روسیه بود که آمریکا اعتقاد داشت در صورت رفتن دوباره پرونده به شورای امنیت این موضوع از سوی آنها وتو خواهد شد.

با این حال براساس بیانیه لوزان قرار شد تا یک قطعنامه جدید ذیل همین فصل صادر شود که تحریم‌های چهارگانه اعمال شده بر ایران را حذف کند. اما فارین پالسی معتقد است که آمریکا راه حل جدیدی را در دست دارد که این نگرانی را رفع خواهد کرد.

به گزار ش مثلث آنلاین، پس از اعمال ۴ تحریم شورای امنیت بر‌‌اساس فصل ۷ منشور ملل متحد و اصرار غربی‌ها بر حل شدن احتمالی موضوع تحریم‌ها بر اساس همین بند، حالا دلیل این پیش‌بینی و اصرار مشخص شد.

مجله آمریکایی فارین‌پالیسی امروز گزارشی منتشر کرد و بر اساس اطلاعات منابع آگاه به پرونده هسته‌ای ایران و حقوق بین‌الملل گفته که آمریکا بر اساس این فصل خواهد توانست، حق وتوی روسیه و چین را برای بازگشت فوری تحریم‌ها دور بزند.

بر اساس این گزارش، آمریکا قادر خواهد بود بر اساس مفاد فصل ۷ منشور ملل متحد، کمیسیونی متشکل از اعضای شورای امنیت تشکیل دهد و هر یک از اعضای این کمیسیون خواهند توانست، درخواست بررسی موارد مشکوک به تخلف ایران از مفاد توافق هسته‌ای را مطرح نمایند.

پس از این درخواست، اعضاء می‌توانند یا از ایران توضیح بخواهند و یا به سرعت تحریمی که برای انجام نشدن آن تخلف، لغو شده بوده، مجدداً به جریان بیاندازند.

بر اساس فصل ۷ منشور ملل متحد، برای انجام این کار نیاز به رأی همه اعضاء‌ نیست و این یعنی، چین و روسیه دیگر در این کمیسیون حق وتو ندارند. با توجه به ۳ رأی آمریکا، فرانسه و انگلیس در مقابل ۲ رأی روسیه و چین، بازگشت تحریم‌ها از مسیر این کمیسیون، بسیار ساده بنظر می‌رسد.

فارین‌پالیسی برای محک زدن میزان صحت این گمانه‌زنی خود، با سفارت روسیه در واشنگتن و مقامات کاخ سفید تماس گرفته ولی هر دو طرف از ارائه پاسخ خودداری کرده‌اند.

«نِد پرایس» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا فقط به خبرنگار فارین‌پالیسی گفته: «از الان می‌خواهیم وارد جزئیات مربوط به این قضیه شویم.»

«سامانتا پاور» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، ۲۶ خرداد ماه در یک جلسه استماع و در برابر نمایندگان مجلس آمریکا گفته بود «از توافقی که بر اساس آن، بازگشت فوری تحریم‌ها ما را (در برابر روسیه و چین) آسیب‌پذیر کند، حمایت نمی‌کنیم؛ ما قدرت بازگشت فوری تحریم‌ها بدون حمایت روسیه و چین را برای خود حفظ خواهیم کرد.» مکانیزم مدنظر آمریکا برای دور زدن حق وتوی روسیه و چین تاکنون یک معما بود.