ایران و قدرت های جهان به طرف توافق هسته ای پیش می روند حتی اگر مهلت روز سه شنبه رعایت نشود.

موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل روز دوشنبه گفت ایران و قدرت های جهان به طرف توافق هسته ای پیش می روند حتی اگر مهلت روز سه شنبه رعایت نشود.

یعلون در یک جلسه توجیهی در دفتر خود در تل آویو به خبرنگاران دیپلماتیک گفت با وجود برخی تاخیرها در آخرین لحظه، مذاکرات هسته ای با ایران در آستانه فروپاشی نیست.
وی گفت :« آنچه روشن است این است که این توافقی بد است. پس از امضای این توافق، ما با ایران در آستانه هسته ای شدن روبرو خواهیم بود.»
وزیر جنگ اسرائیل گفت یکی از اختلافات اساسی بین واشنگتن و تل آویو بر سر این توافق این است که اسرائیل ، ایران را مشکل اصلی در منطقه می داند ولی آمریکا آن را بخشی از راه حل تلقی می کند.
یعلون در مورد وضع غزه و حماس این موضوع را انکار کرد که اسرائیل با این سازمان تروریستی مذاکره کرده است.
یعلون گفت اسرائیل قطعا شرایط گروه چهارجانبه را که در خصوص تعامل با حماس تعیین شده است نقض نمی کند. این شرایط عبارتند از: حماس تروریسم را کنار بگذارد، اسرائیل و موافقت نامه های قبلی اسرائیل و فلسطین را به رسمیت بشناسد.
با این حال، او گفت اسرائیل به تعامل با سازمان ملل متحد و دولت خودگردان فلسطین برای اطمینان از انتقال کمک ها و مصالح ساختمانی به غزه که حماس آن را کنترل می کند ادامه می دهد.
یعلون خاطر نشان کرد آتش بس طولانی مدت مورد بحث نیست. وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از مقامات حماس از تماس با اسرائیل صحبت می کنند گفت آنها علاقه مند به پیچیده کردن مسائل برای محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هستند.
یعلون همچنین افزود بر خلاف دوره های قبلی جنگ در غزه که پس از آنها حماس مقدار قابل توجهی سلاح به غزه قاچاق می کرد، حماس پس از عملیات لبه محافظ قادر به انجام این کار نبوده است. دلیل این وضع این بوده است که مصر تا حد زیادی تونل های مخصوص قاچاق را نابود کرد و محاصره دریایی اسرائیل نیز اجرا می شود.
به گفته یعلون ، در نتیجه، سازمان های تروریستی در غزه در حال تلاش برای ساخت موشک های خود هستند.
وی گفت پرتاب اخیر و پراکنده موشک ها ، کار گروههای اسلامی تروریستی رقیب بوده است که حماس را به چالش می کشند و اینکه حماس در بیشتر مواقع به آتش بس احترام گذاشته است. پاسخ اسرائیل به این پرتاب موشکها به دو صورت خواهد بود: هدف قرار دادن حماس به طور مستقیم اگر این سازمان در این خصوص مقصر باشد و همچنین ضربه زدن به حماس که مسئولیت کلی آنچه را در منطقه تحت کنترل آن در حال وقوع است به عهده دارد.