امضای توافق هسته‌ای با ایران، تمام تلاش‌های آمریکا و سایر کشورهای قدرتمند جهان را برای ممانعت از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بی‌اثر خواهد کرد.

یک روزنامه آمریکایی مدعی شد: امضای توافق هسته‌ای با ایران، تمام تلاش‌های آمریکا و سایر کشورهای قدرتمند جهان را برای ممانعت از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بی‌اثر خواهد کرد.

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن تایمز چاپ آمریکا، روز دوشنبه در مقاله‌ای به قلم آرمسترانگ ویلیامز نوشت: تلاش‌های بی‌وقفه باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، که از حامیان اصلی تروریسم در جهان به‌شمار می‌رود، خواب راحت را از من و بسیاری از کارشناسان سیاسی گرفته است، زیرا گویی اوباما می‌خواهد به هر قیمتی که شده، این توافق را به امضا برساند، تا آن را به یکی از نمادهای موفقیت سیاست خارجی خود تبدیل کند به این امید که آینده‌ی تاریخ، قضاوت مثبتی درباره عملکرد اوباما در دوران ریاست جمهوری‌اش داشته باشد.
ویلیامز افزود: پس از آن که مشخص شد سررسید 30 ژوئن برای دستیابی به این توافق بار دیگر تمدید خواهد شد، بسیاری در آمریکا از جناح‌های چپگرا، راستگرا و حتی مرکزی به توافق هسته‌ای که اوباما به دنبال آن است، انتقاد کردند. این توافقِ خطرناک، نه‌تنها به ایران اجازه خواهد داد به کشوری در آستانه هسته‌ای شدن تبدیل شود، بلکه این مجال را به ایران خواهد داد که در طول دو دهه‌ی آینده به فریبکاری درباره برنامهِ زیرزمینیِ هسته‌ای خود ادامه دهد و راه را برای دستیابی ایران به مرگبارترین سلاحی که بشریت تاکنون ‌شناخته است،‌ هموار خواهد ساخت.
متحدان آمریکا در منطقه، از جمله اسرائیل، عربستان سعودی، بحرین، عمان و امارات عربی متحده با این توافق مخالفند. مخالفت اسرائیل در اظهارات صریح مقاماتِ آن کاملاً هویدا است. کشورهای عربیِ یاد شده نیز با بی‌محلی کردن به کاخ سفید و عدم حضور در نشست کمپ دیوید، عملاً مخالفت خود را با تلاش‌های غیرمنطقی اوباما برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران نشان دادند. گفته می‌شود، عربستان سعودی با پاکستان وارد گفتگوهایی شده است که اگر توافق هسته‌ای میان آمریکا و ایران به امضا رسد،‌ عربستان سعودی بتواند بلافاصله یک سلاح هسته‌ای از پاکستان خریداری کند.
نویسنده این مقاله افزود: با توجه به این که دولت آمریکا اصرار دارد که این توافق را توافقی «جامع» بخواند، معلوم نیست چرا آمریکا مسئله سوء رفتار ایران در منطقه و حمایت‌های دائمی آن از تروریسم را در این توافق لحاظ نمی‌کند. ناسازگاری ایران با مطالبات آمریکا در منطقه به حدی بوده است که در تمام طول دوران مذاکرات در خلال سال 2014 میلادی، حمایت‌های ایران از تروریسم در منطقه کماکان ادامه داشت.
بسیاری از مقامات پیشین آمریکایی، اعم از دموکرات و جمهوریخواه، از جمله ویلیام کوهن، وزیر دفاع اسبق آمریکا، که در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون در این مقام خدمت می‌کرد، اعلام کرده‌اند که توافق هسته‌ای ایران، در شکل کنونی‌اش توافق خوبی نیست و منجر به اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خواهد شد.
نویسنده این مقاله در خاتمه تأکید کرد: در منطقه‌ای که هم‌اکنون نیز از هر سو با تاخت و تاز تروریست‌های افراطی (تکفیری) مواجه است، آقای اوباما نباید آینده‌ی امنیت ملی آمریکا و کشورهای متحد ما در غرب ‌آسیا را گرو بگذارد تا صرفاً به راه حلی کوتاه‌مدت برای مشکلی بلند‌مدت دست پیدا کند.