مذاکرات هسته ای امروز نیز در وین در حال پیگیری است.

مذاکرات هسته ای امروز نیز در وین در حال پیگیری است.

گزارش لحظه به لحظه از وین را در این خبر دنبال کنید.

* محمدجواد ظریف که یکشنبه شب و براساس یک برنامه تعیین شده از قبل وین را ترک بود فردا صبح به وین بازمی گردد.

* وزیر خارجه فرانسه طی چند روز آینده به شهر وین سفر خواهد کرد تا در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 شرکت کند.

* نشست سه جانبه معاونان وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین آغاز شد.

* وزیر خارجه فرانسه مجددا تأکید کرد که توافق با ایران باید توافقی قرص و محکم باشد که اجازه دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای را ندهد.

* رایزنی معاونان ظریف و موگرینی در وین پایان یافت و در حال حاضر نشست‌های کارشناسی در جریان است.

* شنیده ها حاکی از آن است که جان کری جمع بندی نهایی خود از مذاکرات هسته ای را به کاخ سفید منتقل کرده و در انتظار دستور و فرمان نهایی باراک اوباما است.

* احتمال حضور صالحی در مذاکرات از صبح فردا؛
به احتمال زیاد رئیس سازمان انرژی امشب به منظور حضور در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 تهران را به مقصد وین ترک خواهد کرد.

* کری و لاوروف روز سه‌شنبه در وین دیدار می‌کنند.

* ماری هارف دقایقی پیش وارد چادر خبرنگاران شد.

* ریابکوف: حضور لاوروف در وین مشخص نیست.

* آروتز شوا خبر داد: آمریکا تسلیم ایران شد، بازرسی در کار نخواهد بود.

* وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با آمانو: دیدار خوبی با مدیر کل آژانس داشتم.
او همینطورگفته هنوز برای قضاوت در موردمذاکرات زود است.

* آغاز گفتگوی کری و آمانو، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در وین در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران.* ادعای بلومبرگ: ایران با منوط شدن لغو تحریم ها با تائید آژانس موافقت کرد

* آلن ایر در مصاحبه با ترند: تمدید بلند مدت مذاکرات هسته ای ایران مد نظر نیست

* نماینده چین در مذاکرات هسته‌ای: تنها یک گام تا توافق نهایی با ایران باقی مانده است

* العربیه: مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 یک ماه دیگر تمدید شد

جان بینر: توافق بد با ایران از توافق نکردن بدتر است
رئیس نمایندگان اکثریت در مجلس سنای آمریکا، توافق بد با ایران را از توافق نکردن بدتر خواند.
جان بینر، رئیس نمایندگان اکثریت در مجلس سنای آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت: « توافق بد با ایران حتی از توافق نکردن بدتر است.»

موگرینی: توافق هسته ای با ایران تقریبا تکمیل شده است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نهایی شدن تقریبی توافق هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک خبر داد.
پایگاه اینترنتی شبکه خبری بلومبرگ در مطلبی به نقل از فدریکا موگرینی ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: دیپلمات ها در وین به امضای قرارداد تاریخی با ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای این کشور نزدیک شده اند.
شبکه خبری بلومبرگ به نقل از فدریکا موگرینی اضافه کرد:« ما به توافق نزدیک شده ایم، توافق خوبی است.»
بر اساس این گزارش، موگرینی این مطلب را در ساعت های پایانی روز یک شنبه پس از ملاقات با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت.
موگرینی افزود: هر دو طرف اراده سیاسی لازم را برای پایان نگارش پیش نویس پیمانی دراز مدت نشان داده اند. بر اساس این توافق ، فعالیت های هسته ای ایران از اواخر ژوئن یا ابتدای ژوئیه محدود خواهد شد. وقتی متن توافق نهایی شود، وزرای خارجه هفت کشور دوباره در پایتخت اتریش گردهم می آیند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه «گزینه تعویق در دستور کار نسیت» گمانه زنی ها را درباره اینکه ممکن است در گفتگوها وقفه ای نیاز باشد به شدت رد کرد.

خبرنگار فرانس24: راه‌حل مسائل فنی برنامه هسته‌ای ایران شناسایی شده است
خبرنگار اعزامی شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار به وین گفت راه حل همه مسائل فنی برنامه هسته ای ایران شناسایی شده است.
آنتوان ماریوتی درباره مذاکرات هسته ای ایران گزارش داد همه بر سر این موضوع توافق دارند که هنوز مسائل زیادی باقی مانده است. تقریباً دیگر قطعی است که ضرب الاجل سی‌ام ژوئن رعایت نمی شود. با این حال اصلاً قرار نیست مذاکرات همچون مواردی که در گذشته وجود داشته است، چندین هفته تمدید شود. اینجا در وین صحبت فقط بر سر تمدیدی چندروزه است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به فرانس بیست و چهار گفت راه حل هایی برای همه مسائل فنی پیدا شده و اکنون فقط بحث بر سر اراده سیاسی است.
بیشتر وزرا همچون محمد جواد ظریف به پایتخت های خود برگشته اند.
وزیر امور خارجه ایران با عالی ترین مسئولان کشورش در این باره مشورت خواهد کرد.
مدیران سیاسی یعنی مذاکره کنندگان بر روی تدوین متن نهایی کار می کنند.
وقتی آنان به اندازه کافی پیشرفت کردند وزرا به وین برخواهند گشت با این امید که بالاخره توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران امضاء شود.

بلومبرگ: ایران موافقت کرده است تحریم ها پس از تایید آژانس برداشته شوند
شبکه خبری بلومبرگ به نقل از دیپلمات هایی که خواستند نامشان فاش نشود مدعی شد ایران پذیرفته است تا پس از تایید اجرای محدویت های اعمال شده بازرسان بین المللی منتظر تخفیف در تحریم ها بماند.
شبکه خبری بلومبرگ ضمن اذعان به پیشرفت در دور نهایی گفتگوهای هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک در وین ، ادعا کرد ایران با اعمال تخفیف در تحریم ها پس از اجرای اقدام های بازرسان بین المللی در جهت راستی آزمایی موافقت کرده است.
بلومبرگ می نویسد: جزئیات نهایی قرار است پس از ارائه ی ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی از ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران در گذشته مشخص شوند.
در گزارش بلومبرگ آمده است: سازش بر سر این موضوع یکی از داغ ترین مسائلی را که مذاکره کنندگان را آزار می دهد حل و فصل خواهد کرد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است:« چند دیپلمات از دو هیئت غربی هم گفته اند برداشتن تحریم‌ها ، از جمله محدودیت‌هایی که در صنعت نفت و بانکداری اعمال شده ، متناسب با پایبندی ایران به توافق نهایی ، گام به گام خواهد بود.
گفتگو بر سر ترتیب دقیق کاهش تحریم‌ها و نیز زمان صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تایید توافق نهایی ادامه دارد.»

جروزالم پست: دنیس راس می گوید تمدید سه تا شش ماهه مذاکرات معقول است
روزنامه جروزالم پست نوشت دنیس راس می گوید اگر ضرب الاجل هسته ای بدون حصول توافق به پایان برسد، راه معقول آن است که مذاکرات برای سه تا شش ماه دیگر ادامه داده شود.
این روزنامه اسرائیلی امروز در پایگاه اینترنتی خود مصاحبه ای را با دنیس راس منتشر کرد. راس مشاور اصلی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در اولین دوره ریاست جمهوری وی در امور ایران و خاورمیانه (غرب آسیا) بود.
دنیس راس در این مصاحبه گفت به اتمام رسیدن مهلت ضرب الاجل سی ام ژوئن بدون حصول توافق هم خبر خوبی است و هم بد.
راس افزود سه تا شش ماه زمان معقولی برای تمدید مذاکرات هسته ای با ایران است البته اگر آن طور که اکنون پیش بینی می شود، ضرب الاجل سی ام ژوئن بدون حصول توافق به پایان برسد.

بی بی سی از احتمال تمدید مهلت برای مذاکرات هسته ای ایران خبر داد
گفتگوها برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران همچنان ادامه دارد. به نظر می رسد این گفتگوها فراتر از مهلت تعیین شده ادامه خواهد داشت. این سخن را یکی از مقامات بلندپایه آمریکایی بیان کرده است. مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق هسته ای تا روز سه شنبه است. شش قدرت جهان در حال مذاکره با ایران هستند تا این کشور، فعالیتهای هسته ای اش را در مقابل برداشته شدن تحریمها محدود کند.

فارن پالسی/مذاکرات هسته ای ایران بعد از ضرب الاجل ادامه خواهد یافت
پایگاه اینترنتی فارن پالسی در گزارشی به قلم دیوید فرانسیس نوشت:وقتی که صحبت از توافقنامه هسته ای ایران است، ضرب الاجل معنایی ندارد و واقعاً یک ضرب الاجل نیست.
مذاکره کنندگان آمریکایی در وین، در آستانه ضرب الاجل 30 ژوئن که برای امضای توافقنامه هسته ای نهایی با ایران تعیین شده است، اعلام کردند گفتگوها بعد از سه شنبه تمدید خواهد شد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای رایزنی با دولت درباره مذاکرات به ایران بازگشته است.
این دومین بار در ماههای اخیر است که دیپلمات ها ضرب الاجل تعیین شده برای نهایی کردن توافقنامه فراگیر را از دست می دهند. آنان ضرب الاجل سی ام مارس برای دستیابی به توافق چارچوب توافقنامه نهایی را از دست دادند، و چند روز بعد از پیشرفت در مذاکرات خبر دادند.
از دست دادن این ضرب الاجل ممکن است توافقنامه ای را که هدف از دستیابی به آن محدود کردن توانایی ایران برای تولید سلاح های هسته ای است، تحت تاثیر منفی قرار دهد. بر اساس شرایط لایحه پیشنهادی باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا - که ماه آوریل تصویب شد-، کاخ سفید باید توافقنامه (احتمالی) را تا نهم ژوئیه برای بررسی 30 روزه در اختیار کنگره قرار دهد. اگر کاخ سفید این کار را نکند، نمایندگان کنگره 60 روز فرصت خواهند داشت تا توافقنامه ای را که حتی با مخالفت هایی از سوی نمایندگان دموکرات از جمله رابرت منندز، سناتور ایالت نیوجرسی رو به رو شده است، بررسی و - احتمالاً رد کنند.

آلن ایر در مصاحبه با ترند: تمدید بلند مدت مذاکرات هسته ای ایران مد نظر نیست

نماینده چین در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید تنها یک گام تا توافق نهایی با ایران باقی مانده است

العربیه: مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 یک ماه دیگر تمدید شد

آغاز گفتگوی کری و آمانو، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در وین در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران

آغاز نشست کارشناسان ایران و 1+5
نشست کارشناسان 1+5 در سطح معاونین و کارشناسان ایران در هتل کوبورگ وین آغاز شد.
نشست در سطح معاونان و کارشناسان ایران و گروه 1+5 از ساعت 10 صبح امروز دوشنبه بوقت محلی اتریش (12.30 بوقت ایران ) در هتل کوبورگ وین از سر گرفته شد.

افخم به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پیوست
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شب گذشته به منظور پیوستن به تیم مذاکره کننده هسته‌ای به وین سفر کرد.
در حالی که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بر اساس برنامه از پیش تعیین شده شب گذشته از وین به کشور بازگشت و بامداد دوشنبه وارد تهران شد، مرضیه افخم به منظور پیوستن به تیم مذاکره کننده هسته‌ای به وین سفر کرد.

دنیس راس:
مذاکره‌کنندگان روی متن توافقی لوزان متمرکز باشند
مشاور پیشین رییس‌جمهور آمریکا در امور خاورمیانه و ایران، هم‌سو با جریان‌های جنگ‌طلب در آمریکا و اراضی اشغالی که در تلاش‌اند از هر راهی مانع توافق هسته‌ای با ایران شوند گفت که تمدید سه تا شش ماهه مذاکرات هسته‌ای با ایران معقول و منطقی خواهد بود.
دنیس راس، مشاور باراک اوباما در امور خاورمیانه و ایران دراولین دوره ریاست جمهوری وی در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست بیان کرد:‌ آن طور که انتظار می‌رود توافق در ضرب‌الاجل 30 ژوئن محقق نمی‌شود. بنابراین تمدید سه تا شش ماهه مذاکرات هسته‌ای با ایران معقول است.