منابع غربی احتمال دادند که ظریف به دنبال گرفتن اختیارات بیشتر در زمینه هسته ای است.

الشرق الاوسط نوشت در حالی که منابع ایرانی علت بازگشت ظریف را به تهران، رایزنی با مقامات ذکر کرده اند، منابع غربی احتمال دادند که وی به دنبال گرفتن اختیارات بیشتر در زمینه هسته ای است.
روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی به قلم بثینه عبدالرحمن، از وین نوشت: از دیروز، آرامش توأم با نگرانی و انتظار بر فضای هتل کوبورگ وین حاکم است و همه منتظر هستند ببینند محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، که مذاکرات را قطع کرده و به ایران آمده است، چه چیزی با خود به وین خواهد آورد. در حالی که منابع ایرانی علت بازگشت ظریف را به تهران، رایزنی با مقامات ذکر کرده اند، منابع غربی احتمال دادند که وی به دنبال گرفتن اختیارات بیشتر در زمینه هسته ای است. برخی دیگر از منابع نیز می‌گویند ظریف تلاش می‌کند خود و هیئت مذاکره کننده اش را از سرزنش نجات دهد. این مسئله به نطق تلویزیونی اخیر حسن روحانی اشاره دارد که در آن گفته بود «مذاکره کنندگان اشتباهاتی مرتکب شدند» که این صحبت ها نیز به نوبه خود اشاره دارد به سخنان عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران که پیشتر گفته بود ایران اجرای پروتوکل اضافی را پذیرفته است اما بعدا این حرف را تکذیب کرد.
در این گزارش آمده است:‌ در شاخصی احتمالی مبنی بر حصول پیشرفت، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز گفت، امروز و همزمان با بازگشت ظریف به وین، به این شهر خواهد رفت. لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه هم که وین را به قصد نیویورک ترک کرد در جمع خبرنگاران گفت، آماده است هر زمان که لازم باشد به وین برگردد.
با وجود اینکه ظریف امروز به وین باز خواهد گشت، هنوز معلوم نیست دو طرف چه زمانی جلسه های تکمیلی را برگزار خواهند کرد، آنهم بعد از اینکه توافق کردند مذاکرات برای چند روز تمدید شود.
به نوشته الشرق الاوسط، یک مسئول بلند پایه آمریکا، که خواست نامش فاش نشود، دیروز اعلام کرد در مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک، ساز و کاری به دست آمده است که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد وارد همه سایت های مشکوک ایران شود. این مسئول افزود: ساز و کاری را مشخص کردیم که به عقیده من به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد وارد سایت هایی شود که به آنها نیاز دارد، اما ایران مجبور نخواهد شد اجازه بازدید از همه مواضع نظامی را بدهد. هر کشوری اهداف نظامی متعارف و اسرار نظامی دارد که نمی‌خواهد آنها را در اختیار دیگران قرار دهد. اما اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ببیند در چارچوب توافق نیاز دارد از برخی مواضع بازدید کند و دلایلی داشته باشد، ما تدبیری برای دادن اجازه ورود به تاسیسات داریم.
یک مسئول آمریکایی دیگر که او نیز خواست نامش فاش نشود، در پاسخ به انتقادهایی مبنی بر اینکه آمریکا تسلیم ایران خواهد شد، گفت: مذاکره کنندگان هنوز امیدوارند که این دور از مذاکرات به نتیجه برسد و هیچ کس از تمدید بلند مدت مذاکرات صحبت نمی‌کند. اما نمی‌دانیم آیا توافقی حاصل می‌شود یا خیر.
وی افزود: اگر آمریکا می‌خواست برای دستیابی به توافق امتیازهای بزرگی بدهد، این کار را مدت ها پیش انجام می داد.
به نوشته الشرق الاوسط، مدیران سیاسی و کارشناسان دیروز در مقر مذاکرات، به نشست های خود ادامه دادند. بنا بر خبرهایی که به الشرق الاوسط رسیده است، به سبب تغییر موضع ایران در خصوص برخی نکات فنی، مدیران سیاسی و کارشناسان، باردیگر این نکات را طرح و بررسی کردند. وزیر امور خارجه ایران نیز کمی قبل از بازگشت به تهران، گفت جهت تدوین ساختار توافق دستورات لازم را به همکاران خود در هیئت مذاکره کننده، داده است تا وزیران خارجه بیایند و مسائل سیاسی را بررسی کنند.