اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با توجه به احتمال ادامه یافتن مذاکرات ایران پس از ضرب الاجل 30 ژوئن، هشدار داد زمان به سرعت سپری می شود و معامله بد تقریبا قطعی به نظر می رسد.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با توجه به احتمال ادامه یافتن مذاکرات ایران پس از ضرب الاجل 30 ژوئن، هشدار داد زمان به سرعت سپری می شود و معامله بد تقریبا قطعی به نظر می رسد.

اد رویس روز گذشته به دنبال انتشار خبرهایی درباره اینکه مذاکرات هسته ای با ایران احتمالا پس از ضرب الاجل 30 ژوئن ادامه خواهد یافت و اینکه مذاکره کننده ارشد ایران به تهران بازگشته است تا با رهبر معظم دیدار کند، این بیانیه را صادر کرد:
«تمدید این مذاکرات فقط در صورتی ارزش دارد که ما در مسیر رسیدن به مهار بیشتر بلندپروازی های هسته ای خطرناک ایران و مسدود کردن کامل مسیرهای آن به سمت بمب باشیم، نه در مسیر امتیاز دادن بیشتر آمریکا.
اما به جای اینکه مذاکره کنندگان ما قوی ظاهر شوند، خطوط قرمزی که ما بیشتر می شنویم، همان هایی هستند که رهبر معظم ایران هفته گذشته مطرح کرد و در آن بازرسی ها از مراکز نظامی و توقف بلندمدت فعالیت های هسته ای ایران را رد کرد و همزمان خواستار برداشته شدن فوری تحریم ها شد. به نظر می رسد رهبر معظمی که با شعار «مرگ بر آمریکا» زندگی می کند، لحن مذاکرات را تنظیم می کند. من نیز از جمله افراد زیادی در کنگره هستم که به سمت و سوی این مذاکرات به شدت نگران هستند.
لایحه ای که اخیرا تصویب شد و کنگره را ملزم به بازبینی هر توافق نهایی می کند، باید دست دولت را در مذاکره تقویت کند. وزیر خارجه باید بداند که کنگره خطوط قرمز خود را دارد: بازرسی های هر زمان، هر نقطه، نبود کاهش قابل توجه تحریم ها برای سپاه پاسداران، تضمین بازگشت پذیر بودن تحریم ها و محدودیتهای معنادار برای برنامه هسته ای ایران که چند دهه پابرجا باشد. دولت باید این موضوع را برای ایرانی ها روشن کند که توافقی که این شروط در بین شرط های دیگر نداشته باشد، رای موافق کنگره را کسب نخواهد کرد.
به نظر می رسد ما در آستانه توافقی هستیم که -حتی اگر ایران به طور کامل به آن پایبند باشد- می پذیرد پس از ده سال یا بیشتر،‌تهران قادر خواهد بود تسلیحات هسته ای را در زمانی کوتاه -شاید ظرف چند هفته- تولید کند. این معامله سیاست چند ده ساله آمریکا در منع تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای را از بین می برد و با پذیرفتن برنامه هسته ای ایران، پیروزی بزرگی را به این کشور می دهد. این معامله رژیم ایران را حتی در منطقه پرآشوبی که در آن قرار دارد، قوی تر می کند: یک دولت تروریست با سرمایه های بیشتر که از برداشته شدن تحریم ها حاصل شده است. با این شرایط امنیت آمریکا چطور تقویت می شود؟
ما از رئیس جمهور و مشاوران ارشدش، در 18 ماه گذشته، بی شمار شنیده ایم که «نبود معامله بهتر از معامله بد است». با این حال زمان به سرعت سپری می شود و با توجه به امتیازات بیش از حد آمریکا، معامله بد، تقریبا قطعی به نظر می رسد. آقای رئیس جمهور، اگر شما میز مذاکره را ترک کنید، من آخرین نفری خواهم بود که از آن انتقاد خواهم کرد.»