کارشناس مقیم واشنگتن گفت: دولت آمریکا پذیرفته است که رهبری ایران اگر امتیازاتی منطقه‌ای دریافت کند حاضر است شروط اوباما را بپذیرد.

کارشناس مقیم واشنگتن گفت: دولت آمریکا پذیرفته است که رهبری ایران اگر امتیازاتی منطقه‌ای دریافت کند حاضر است شروط اوباما را بپذیرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، ولید فارس مشاور کنگره آمریکا از واشنگتن درگفتگو با این شبکه با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران گفت: اکنون معادله در این مذاکرات با آنچه درگذشته وجود داشته تغییر کرده است. اکنون توافقنامه ای موقت امضا شده است. دولت آمریکا که مسئول سیاست خارجی این کشور است با کنگره اختلاف موضع دارد. دولت اوباما از زمان امضای توافقنامه موقت تاکنون گامهای بزرگی برداشته و بازگشت به گذشته دشوار است. موضوع دیگر این نیست که طرف ایرانی چه امتیازی به اوباما خواهد داد موضوع معادله ای است که موجب اعمال فشار بیشتر شود.
اکنون دست وپای دولت آمریکا بیش از گذشته بسته شده است. مشاوران اوباما به او قول داده اند که رهبری ایران پس از همه این مسائل که نوعی نمایش سیاسی خوانده می شود سرانجام امتیازی خواهد داد. اما کنگره آمریکا دیدگاه دیگری دارد و معتقد نیست که رهبری ایران طی ماههای آینده امتیازی خواهد داد.
وی دربخش دیگری گفت: اوباما از رهبری ایران می خواهد امتیازاتی به او بدهد تا او بتواند به کنگره عرضه کند و به این شکل با اعمال فشار بر کنگره مصوبه آنها را در توافقنامه نهائی کسب کند. کنگره آمریکا اکنون از اوضاع راضی است زیرا رهبری ایران آنچه را که دولت آمریکا می خواهد یعنی حق بازرسی و اطلاع را به آن نمی دهد. ترکیب کنگره آمریکا اکنون به گونه ای است که اگر دولت اوباما نتواند چیز قابل توجهی به اکثریت اعضای آن ارائه کند با لغو تحریم های راهبردی موافقت نخواهد کرد. البته دولت آمریکا به عنوان نهاد اجرایی قادر است بسیاری از تحریم هایی را که دولت های قبل وضع کرده اند لغو کند.
وی دربخش دیگری گفت: مسئله دولت آمریکا تعداد مراکز تحت بازرسی در ایران نیست بلکه مربوط به نیات راهبردی است.
این کارشناس سیاسی افزود: اکنون دولت آمریکا پذیرفته است که رهبری ایران اگر امتیازاتی منطقه ای دریافت کند حاضر است شروط اوباما را بپذیرد.
اما کنگره معتقد است که تهران به هیچ وجه تصمیم به کنار گذاشتن سلاح های راهبردی ندارد. اکنون سوال این است که ایران به چه علت در زمینه ساخت موشک های دوربرد فعالیت دارد؟ سوال کنگره این است که دولت آمریکا به چه علت پیش از اطمینان از نیات راهبردی ایران میلیاردها دلار از دارائی های مسدود شده این کشور را آزاد می کند؟ اختلافات در واشنگتن عمیق است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا با اسرائیل با وجود داشتن تسلیحات راهبردی و عدم امضای معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای مانند ایران برخورد نمی شود گفت: پاسخ این مسئله در کنگره یا رسانه ها و یا دولت آمریکا در فرهنگ سیاسی است.
آنها می گویند اسرائیل با داشتن این بمب ها هرگز از آنها استفاده نکرده و حتی تهدید به استفاده از آن نکرده است. این درحالیست که ایران هر روز تهدید به نابودی اسرائیل می کند. برخی کشورهای دنیا قدرت هسته ای دارند اما نیت تجاوزگری ندارند.