قرار است وزرای خارجه قدرت های بزرگ و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه تلاش های دوجانبه جدید را با هدف دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران آغاز کنند.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از وین به قلم سیمون استوردی و جو بیدل نوشت :
قرار است وزرای خارجه قدرت های بزرگ و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه تلاش های دوجانبه جدید را با هدف دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران آغاز کنند.
پیش بینی می شود یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دیدار با مقامات ایران به دنبال راهی برای یکی از دشوارترین مسائل در گفتگوها یعنی تحقیقات متوقف شده درباره فعالیتهای هسته ای مشکوک ایران باشد.
وزرای امور خارجه فرانسه ، آلمان ، انگلیس و چین قرار است به گفتگوها در وین ملحق می شوند ؛ محلی که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی وی از روز شنبه مشغول بحث و گفتگو هستند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگوها شرکت خواهد کرد.
بازگشت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به وین اتریش هنوز مشخص نیست.
کری روز چهارشنبه یک روز پس از تمدید ضرب الاجل توافق هسته ای تا هفتم ژوئیه اعلام کرد : « ما بسیار ، بسیار سخت مشغول کار هستیم و برخی مسائل بسیار دشوار وجود دارد اما گمان می کنیم رو به پیشرفت قرار داریم و به همین منظور قصد داریم به تلاش ادامه دهیم. »
سفر آمانو به تهران به دعوت ایران انجام می شود و وی در این سفر با حسن روحانی رئیس جمهور و دیگر مقامات ایران دیدار خواهد کرد .
هدف از این سفر آغاز سریع تحقیقات متوقف شده درباره ادعاهای مربوط به فعالیتهای هسته ای مشکوک ایران در گذشته عنوان شده است.
قدرت های پنج به علاوه یک متشکل از آمریکا ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان خواهان همکاری ایران در زمینه این تحقیقات هستند و آن را بخش مهم توافق پیشنهادی اعلام کرده اند.
اما ایران ادعاها درباره اینکه برنامه هسته ای این کشور ابعاد نظامی احتمالی داشته است رد و اعلام کرده است این ادعاها بر اساس اطلاعات ساختگی مطرح شده است که سازمانهای جاسوسی آمریکا و اسرائیل ارائه کرده اند.
ایران همچنین با درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات نظامی این کشور همچون پارچین و گفتگو با دانشمندان هسته ای مخالفت کرده است.
کارشناسان می گویند احتمال می رود بازدیدهای مدیریت شده و تحت کنترل شدید که به ایران اطمینان می دهد بازرسان آژانش قصد جاسوسی از تاسیسات نظامی این کشور را در پوشش بازرسی ندارند از موارد احتمالی مورد توافق باشد.
کلسی داونپورت مدیر بخش سیاست منع گسترش تسلیحات هسته ای در مرکز کنترل تسلیحات مستقر در آمریکا می گوید حائز اهمیت است که آژانس دسترسی و اطلاعات لازم را برای تکمیل تحقیقات خود در اختیار داشته باشد و در عین حال به نگرانی های امنیتی مشروع ایران احترام بگذارد.
وی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه افزود سفر آمانو به ایران به نحو امیدوارکننده ای راه را برای حل و فصل مسائل مورد اختلاف در گفتگوها هموار خواهد کرد.
خبرگزاری دانشجویان ایران ، ایسنا ، اعلام کرد مقامات این کشور راه حل های پیشنهادی را برای این بن بست ارائه خواهند کرد.
مطابق با چارچوب توافقی که ماه آوریل منعقد شد ، ایران فعالیت های هسته ای خود را محدود خواهد کرد و در مقابل تحریم ها علیه این کشور به تدریج لغو خواهد شد.
این توافق یک موفقیت دیپلماتیک کم نظیر در خاورمیانه ( غرب آسیا ) خواهد بود که ایران را در مسیر تعاملات بهتر در عرصه بین الملل قرار خواهد داد ؛ چشم اندازی که زنگ هشداری برای اسرائیل و عربستان سعودی خواهد بود.
این در حالی است که نهایی کردن چارچوب توافقنامه لوزان سوئیس کار دشواری است و مذاکره کنندگان روز سه شنبه ضرب الاجل دستیابی به توافق نهایی را تا هفتم ژوئیه تمدید کردند.
سرعت و زمانبدی لغو تحریم ها ، ساز و کار بازگشت آنها و توسعه سریعتر تجهیزات هسته ای در آینده توسط ایران از مسائلی است که همچنان باید حل و فصل شود.