وزیر خارجه ایران گفت آمریکا باید بین معامله یا تحریم یکی را انتخاب کند.

وزیر خارجه ایران گفت آمریکا باید بین معامله یا تحریم یکی را انتخاب کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران این مطلب را در مصاحبه با علی هاشم خبرنگار نشریه آمریکایی المانیتور عنوان کرد.
علی هاشم می نویسد به گفته ظریف، مذاکره با شش قدرت جهان، یک تصمیم راهبردی بود که ایران آن را گرفت و آماده است آن را تا پایان دنبال کند.
ظریف توضیح داد چطور تعهد او به این مسئله، به او در حفظ خویشتنداری اش حتی در زمانی که به شدت با انتقاد مواجه می شد، کمک کرد و اینکه اگر این موضوع تا این حد برای کشورش و منطقه اهمیت نداشت ، ممکن بود واکنش متفاوتی به این انتقادها داشته باشد.
زمانی که درباره خطوط قرمز آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران از ظریف سوال شد و اینکه آیا این خطوط قرمز رسیدن به معامله را غیرممکن نمی کنند، وی پاسخ داد: «هیچ یک از موضوعاتی که مقام معظم رهبری مطرح کردند ، تازه نیست ، این موضع همیشگی ایران از روز نخست که ما مذاکرات را شروع کردیم ، بوده است.»
المانیتور نوشت در روز اول مذاکرات در توئیتر رهبر معظم ایران، تصویری از ظریف و تیم مذاکره کننده درج شده بود که با این عبارت که « من مذاکره کنندگانمان را قابل اعتماد، متعهد، شجاع و با ایمان می دانم.» ظریف زمانی که این تصویر یادآوری شد، لبخند زد و گفت: «این عکس همراه با تیم ‍[مذاکره کننده] در نطنز گرفته شده است ؛ حمایت رهبری برای تیم ما بسیار مهم است.»
ظریف و تیم مذاکره کننده اش به رغم بهره مندی از حمایت [ایت الله] خامنه ای، با انتقاد شدید تندروهای تهران به ویژه پس از آنکه آمریکا فکت شیت خود را در آوریل منتشر کرد ، مواجه بوده اند.
این واکنش به رغم این واقعیت بود که هم تیم آمریکایی ، هم ایرانی توافق کردند به بیانیه فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ظریف درباره چارچوب معامله، وفادار باشند.
بر اساس آنچه معاونان ظریف گفته اند، او ترجیح داد به این انتقادها پاسخ ندهد تا مذاکرات را در مسیر درست خود حفظ کند.
همه آنچه اکنون مد نظر ظریف است، این است که این کار را به سرانجام برساند.
او به تعهد جان کری وزیر خارجه آمریکا احترام می گذارد.
ظریف گفت: «جان مردی منطقی است»، با این حال ظریف همچنان فکر می کند آمریکا باید تصمیم بگیرد آیا معامله را می خواهد یا تحریم ها را.
وی گفت: «معامله با توجه به اینکه آمریکا می خواهد تحریم ها را بردارد یا نگه دارد، منعقد خواهد شد یا شکست خواهد خورد.»
المانیتور پس از اشاره به اظهارات ظریف، نوشت یک دیپمات غربی که خواست نامش فاش نشود به این نشریه گفت: «موضوع اساسی این است که همه طرف ها عزم رسیدن به معامله را دارند.
این یک موضوع بسیار حساس است ، از این رو شما نمی توانید انتظار داشته باشید کشورها امنیت جهان را فقط به این علت که به یکدیگر اعتماد دارند ، به خطر بیندازند.
همه به تضمین نیاز دارند و تا زمانی که همه طرف ها کاملا اطمینان نیافته باشند ، معامله ای شکل نخواهد گرفت.»‌
اطلاعاتی که از طریق منابع متعدد در اختیار المانیتور قرار گرفته است ، نشان می دهد شش قدرت جهان درباره موضوع بازرسی ها، پیشنهادی به ایران داده اند.
منابع گفتند یک کمیسیون ایجاد خواهد شد تا به اختلافات در زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد به سایت های خاصی دسترسی داشته باشد، رسیدگی کند.
اگر ایران از ایجاد امکان دسترسی خودداری کند و دلیل آژانس برای بازرسی جدی باشد، آنگاه این کمیسیون این موضوع را بررسی می کند و درباره آن رای می دهد.
این پیشنهاد را ایران -که مقاماتش ترجیح می دهند به این موضوع متعهد نشوند- هنوز قبول نکرده است.