بسیار امیدواریم که در حل مساله ابعاد نظامی احتمالی پیشرفت حاصل شود.

یکی از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای کشورمان گفت: بسیار امیدواریم که در حل مساله ابعاد نظامی احتمالی پیشرفت حاصل شود.

سیدعباس عراقچی موضوع ابعاد نظامی احتمالی را بحثی "قدیمی" و "مزمن" خواند و اظهار کرد: زمانی ادعاهایی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران مطرح شد که مبنای فشارها و تحریم‌ها قرار گرفت.

وی افزود: اکنون فرصت خوبی پیش آمده که این مسائل و ادعاهایی که نسبت به گذشته مطرح شده بود در فضایی آرام‌تر حل و فصل شود. ما هم آماده همکاری با آقای آمانو هستیم تا مشخص شود ادعاهایی که وجود دارد و پرونده‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران باز شده واهی است و کارنامه سفید برنامه هسته‌ای ایران نشان داده شود.

وی گفت: ما آماده هستیم در موضوع ابعاد نظامی احتمالی با آژانس همکاری کنیم و به این همکاری‌ها سرعت بخشیم تا به یک جمعبندی روشن در این خصوص برسیم و عدم صحت تمامی آن ادعاها ثابت شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان سفرمدیرکل آژانس به تهران را خوب و موفق ارزیابی کرد و گفت: گزارش هایی که از تهران دریافت کردیم و گزارش‌هایی که همکاران ایشان دادند نشان می‌دهد که این سفر، سفری موفق و حرکتی رو به جلو بوده است.

وی مبنای دستیابی به توافق را رعایت خطوط قرمز ترسیم شده عنوان کرد و گفت: ازنظر ما راه رسیدن به خواسته‌های‌مان، رعایت تمام اصول و چارچوب و خطوط قرمزی است که ترسیم شده است. هر وقت به این‌ها رسیدیم و در متن توافق رعایت شد، توافق خواهیم کرد. زودتر و دیرتر ملاک نیست. ما مقید به زمان نیستیم.

وی ادامه داد: ممکن است بعضی از طرف‌های ما به لحاظ برنامه‌ها و یا پارلمان‌های‌شان مقید به زمان باشند ولی از نظر ما آن‌چه مهم است توافق خوب است. البته تلاش‌مان را می‌کنیم تا قبل از هفت روزی که تمدید شده این کار انجام شود تا دیگران با مشکلات کمتری با پارلمان‌های‌شان روبرو شوند.

عراقچی افزود: در روزهای آخر مذاکره قرار داریم، مسائل خیلی فشرده شده و موضوعاتی که هنوز حل نشده است باید در یک فاصله زمانی زودتر حل شود،‌بعضی از آنها احتیاج به تصمیم گیری های در سطح بالا دارد و باید مقامات سیاسی بلندپایه نظر دهند بنابراین ضرورت دارد ملاقات های سیاسی در سطوح بالا صورت گیرد.

وی گفت: وزیران خارجه روز پنجشنبه بار دیگر به وین آمدند و ملاقات های خوبی با آقای ظریف انجام شد، به هر حال لازم است آخرین صحبت ها انجام شود. مسائلی که برای ما کلیدی است و بدون آنها توافقی نخواهیم داشت و این مساله خیلی روشن گفته شده است، ما به صراحت گفته ایم و باز هم تکرار می می کنیم بعضی ازمسائل برای ما کلیدی و خط قرمز هستند و بدون آنها توافق نخواهیم داشت. آنها این مسئله را می دانند و تکرار هم شده است و ان‌شاء الله هم در همین مسیر پیش خواهیم رفت .

وی گفت: اگر به این چارچوبی که مورد نظر هست برسیم توافق خواهیم داشت ودر غیر این صورت ما بدون توافق بر می گردیم.

یک نمونه از زیاده خواهی‌های طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای، درخواست برای بازرسی از مراکز نظامی و گفت‌وگو با دانشمندان و محققان ایرانی است. رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تاکید کرده‌اند که اجازه هیچگونه بازرسی از هیچیک از مراکز نظامی و همچنین گفت‌وگو با دانشمندان هسته‌ای و سایر رشته‌های حساس و اهانت به حریم آن‌ها، داده نخواهد شد.

ایشان هم‌چنین بر لغو کامل و یکجا در مورد تحریم‌های یکجانبه تاکید کرده‌اند.