یک هیات شامل دو تن از دستیاران ویژه آمانو به تهران آمدند و قرار است فردا صبح تهران را ترک کنند.

درحالی که خبرهایی از احتمال تمدید مذاکرات تا دریافت نظر کنگره آمریکا به گوش می‌رسد، یک هیات پنج نفره از طرف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز وارد تهران شده است. در این هیات دو تن از دستیاران ویژه آمانو نیز حضور دارند.

به گزارش مثلث آنلاین، دو مانع بر سر راه توافق دیده می شود. اگرچه مقامات دولت آمریکا قول داده بودند که می‌توانند کنگره را راضی کنند، اما حالا خبرهایی از احتمال معطلع ماندن برای دریافت نظر کنگره شنیده می‌شود. از سوی دیگر نتیجه گزارش هیاتی که امروز به تهران آمدند و قرار است صبح فردا تهران را ترک کنند نیز بسیار حائز اهمیت است.

شبکه خبری الجزیره در خبری اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که مذاکرات میان ایران و پنج به علاوه یک تا اظهارنظر کنگره آمریکا درباهر توافق احتمالی ادامه پیدا کند.

الجزیره افزوده : به نظر می رسد هدف از نشستهای مکرر مسئولان ایرانی با مسئولان آمریکایی رسیدن به نتیجه خاصی است.

عراقچی درباره برخی مفاد توافق هسته ای گفته بود که توافق نهایی بیست صفحه و پنج پیوست دارد که مجموع آن هشتاد صفحه می شود. ایران تلاش دارد این توافق را به عنوان توافق فراگیر مطرح کند.

اما گروه پنج به اضافه یک بر این باور است که باید درباره این توافق پس از مطرح شدن در کنگره آمریکا می توان درباره آن اظهار نظر کرد و در حال حاضر نمی توان این توافقنامه را امضا کرد.

این احتمال وجود دارد گفتگوها میان مذاکره کنندگان تا اظهارنظر کنگره آمریکا همچنان ادامه یابد.

بنا بر ادعای الجزیره، این احتمال هم وجود دارد که همه منتظر امضای کنگره آمریکا باشند و از طرف دیگر مسئله بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از مراکز نظامی ایران و نظر آژانس در این باره نیز مهم است.

در همین حال است که سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر از ورود یک هیئت آژانس به تهران داد. آقای کمالوند توضیح داد که این سفر به منظور مذاکره در خصوص جزئیات تفاهمات صورت گرفته در سفر اخیر آقای یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران انجام می گیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: در این هیئت دو تن از دستیاران ویژه آقای آمانو به نام های ترو واریانتا و کلنل تروتا حضور دارند و قرار است این هیئت پنج نفره آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر یک روزه خود مذاکراتی با مسئولان سازمان انرژی اتمی کشورمان، نماینده دائمی ایران در آژانس و همچنین مسئولان شورای عالی امنیت ملی داشته باشند.

آقای کمالوندی همچنین اضافه کرد: هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی بامداد سه شنبه تهران را ترک می‌کند.

به نظر می رسد که گزارش این هیات می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر مذاکرات داشته باشند. این در حالی است که فردا مهلت تمدید شده مذاکرات به پایان خواهد رسید.