البیان نوشت : مذاکرات هسته ای ایران با گروه پنج به علاوه یک بر سر دو راهی قرار گرفته است.

البیان نوشت : مذاکرات هسته ای ایران با گروه پنج به علاوه یک بر سر دو راهی قرار گرفته است.

پایگاه اینترنتی این روزنامه در شماره امروز خود نوشت: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد مذاکرات هسته ای با ایران بر سر دو راهی موفقیت یا شکست قرار گرفته است.
وزیر خارجه آمریکا در وین گفت پس از حدود دو سال مذاکره با ایران در جدیدترین دور از روز نهم مذاکرات با این کشور و پس از سه نشست جداگانه با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود به پیشرفت های واقعی دست یافتیم اما همچنان سرنوشت مذاکرات نامعلوم است و تمامی احتمالات وجود دارد.
این منبع تصریح کرد: قرار است وزرای خارجه فرانسه ، آلمان، روسیه، انگلیس و چین برای ادامه مذاکرات دوباره به وین پایتخت اتریش بازگردند.
وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: در چند روز گذشته ما پیشرفت خیلی زیادی کرده‌ایم اما هنوز آنجایی که باید باشیم نیستیم به خصوص درباره برخی مسائل اساسی.
وی افزود: اگر دو طرف در دو روز آینده تصمیم‌های سختی اتخاذ کنند می‌توانیم در هفته جاری به توافق برسیم، اما در صورتی که دو طرف تصمیم‌های لازم را اتخاذ نکنند به توافق دست نخواهیم یافت. بنابراین کارشناسان دو طرف در زمان باقیمانده تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت زیرا ما اکنون در حال مذاکره هستیم.
این منبع نوشت : گروه پنج به علاوه یک تلاش می کند به توافقی با ایران دست یابد تا در مقابل لغو تحریم ها، این کشور را از دستیابی به بمب هسته ای باز دارد.
وزیر امور خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: اگر به توافق نرسیم و تمایل برای دستیابی به این هدف وجود نداشته باشد همانند آنچه که اوباما گفت حاضریم در هر لحظه از مذاکرات کنار رویم.
دیپلماتها با اشاره به مسئله تحریم های ایران گفتند: این یکی از مسائل پیچیده و مبهم در مذاکرات است که شاخص هایی دال بر نوعی تفاهم حداقل بین کارشناسان، ظاهر شده است.
یک مسئول ایرانی نیز تاکید کرد: هنوز اختلافاتی وجود دارد اما یک دیپلمات غربی گفت تا کنون توافقی درباره مسئله تحریم های سازمان ملل بر خلاف تحریمهای آمریکا و اروپا صورت نگرفته است.
این منبع نوشت: توافق نهایی بین ایران و گروه پنج به علاوه یک می تواند به بحران اقتصادی که این کشور از سال 2002 از آن رنج می برد، پایان دهد .
مسئولان غربی تاکید کردند: این پایان راه است و پس از پایان یافتن مهلت نهائی مذاکرات نباید انتظار تمدید دوباره آنرا داشته باشیم.
این منبع در پایان نوشت: در حالی که کشورهای پنج به علاوه یک می خواهند برنامه هسته ای ایران را دست کم برای مدت ده سال مهار کنند، امکان توافق نهایی که ساختارش در ماه آوریل گذشته مشخص شد، وجود دارد و تحریم هایی که عرصه را بر اقتصاد ایران تنگ کرده است با توجه به تعهدات ایران به صورت تدریجی برداشته می شوند.