مذاکرات ایران و پنج به علاوه یکتنها چند ساعت تا توافق نهایی فاصله دارد.

مذاکرات ایران و پنج به علاوه یکتنها چند ساعت تا توافق نهایی فاصله دارد.

پالینا چرنیتسا، یلیزاوتا ایساکووا و آندری زولوتف کارشناسان خبرگزاری نووستی در مطلبی با اشاره به این موضوع که وزرای امورخارجه گروه پنج به علاوه یک امروز دوشنبه در وین مرحله پایانی تدوین توافقنامه هسته ای با ایران را شروع می کنند، می نویسند: جان کری وزیرخارجه آمریکا با اعلام خبر ورود همتایانش به محل مذاکرات، اظهار داشت: زمان یقین حاصل کردن در خصوص پایان معامله در زمان مقرر فرا رسیده است. به گفته وی طی چند روز اخیر پیشرفت کاملی حاصل شده ولی همه باید بدانند هنوز هماهنگی در مورد چند مساله مهم صورت نگرفته وبا وجود این که وی به طور کامل با این اظهارات ظریف همتای ایرانی اش موافق است که طرفین هیچ وقت به این اندازه به معامله نزدیک نبوده اند، در حال حاضر این احتمال وجود دارد که گفت و گوها در جهات مختلفی ادامه پیدا کنند.
وی تاکید کرده طرفین قصد دارند کارشان را در موعد مقرر به پایان برسانند.
فدریکا موگرینی مسول مذاکرات اعلام کرده است قرار نیست تاریخ تعیین شده برای تنظیم توافقنامه همه جانبه تمدید شود و شرایط پایان گفتگو در این موعد وجود دارد.
به گفته وی طی دو روز باقی مانده طرفین باید مشخص کنند آیا امکان به نتیجه رساندن معامله وجود دارد؟ البته به عقیده وی به خاطر مسائل باقی مانده سند هنوز آماده نیست و درحل حاضر باید تصمیم سیاسی گرفت.
موگرینی همچنین یادآور شده است که در صورت هماهنگ نشدن سند در تاریخ مقرر برنامه «ب» وجود ندارد وبا توجه به حل نشدن چند مساله مهم دست نیافتن به هماهنگی محتمل است.
به نوشته تحلیلگران خبرگزاری، گروه پنج به علاوه یک تاکید می کند که ایران باید گام نخست را برای محدودسازی فعالیت هسته ای خود بردارد و تنها پس از آن می توان تحریمهای اقتصادی را لغو کرد. تهران به نوبه خود مایل است ابتدا همه تحریمهای اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل لغو شوند یا دست کم تعهد کتبی مبنی بر لغو آنها به دست آورد. همانطور که انتظارمی رود نقشه راه لغو تحریمها باید به طور مفصل در یکی از ضمیمه های توافقنامه همه جانبه مربوط به حل مشکل هسته ای ایران قید شود.
پیش از این خبرنگار خبرگزاری نووستی که به روند مذاکرات نزدیک است اعلام کرده بود گروه پنج به علاوه یک و نمایندگان تهران درحال بررسی امکان پذیرش بیانیه شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله پس از دستیابی به توافق همه جانبه در هفته آینده هستند.
به گفته این منبع درحال حاضر یکی از اختلافها به این مساله مربوط می شود که آیا بیانیه شورای امنیت بلافاصله پس از انعقاد معامله با ایران پذیرفته می شود یا خیر؟