درحالی که ضرب‌العجل کنگره برای ارسال توافق روبه پایان است، برخی مسئولان اظهارات مهمی بیان کردند

مثلث آنلاین؛ درحالی که ظریف از «تغییر اسب در مسیر» از سوی آمریکایی‌ها سخن گفته بود، امروز و در روز قدس اظهارنظرهای مهمی در تهران به گوش رسید. تقریبا همه یکصدا از ظریف و تیم ایرانی حمایت کردند و اظهارات امیدوارکننده‌ای را به زبان آوردند. از سوی دیگر مهلت کنگره برای ارسال متن توافق به این نهاد تا پنج‌شنبه آینده است و در غیر این صورت مدت زمان بررسی کنگره به شصت روز افزایش پیدا خواهد کرد.
در آستانه به نتیجه رسیدن مذاکرات در روز سه‌شنبه ناگهان همه چیز فروریخت. اینکه آمریکایی‌ها در آخرین لحظه متن قطعنامه‌ای که شورای امنیت باید آن را به تصویب می‌رساند را رد کردند از سوی منابع روسی به دنیا مخابره شد. مسئولیت این شکست اگرچه از گذشته از سوی رهبری انقلاب بارها اعلام شده بود که با آمریکاست اما حالا این موضوع بیشتر از قبل نمایان شده بود.

در جریان آن نشست که به اعتبار گزارش‌ها صدای مذاکره کنندگان فضای هتل کوبورگ را پر کرده بود، ظریف جمله‌ای بیان کرد که امروز در تهران و در روز قدس به شعار مردم تبدیل شد: «هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید». اما این همه ماجرا نبود. حسن روحانی در روسیه اعلام کرد که وقتی متن مذاکره فرزندان غیور ایرانی را می خواند افتخار می‌کند که چطور از منافع ملی دفاع کردند و همچنان می‌کنند. ظریف نیز در یک توئیت سربسته حرفش را زد. وزیر امور خارجه کشورمان در جملاتی کوتاه عنوان کرد: «به شدت در حال کار هستیم، ولی نباید عجله کرد تا کار به خوبی انجام شود. این حرف را جدی بگیرید: شما نمی توانید اسب ها را در وسط مسیر عوض کنید.» این ضرب المثل آمریکایی که ظریف به کار برد اندکی بعد توسط رسانه‌ها رمزگشایی شد. مشخص بود. گاردین خبر داد که این تغییر موضع بعد از تماس تلفنی اوباما با جان کری صورت گرفته است و ایران به آن معترض است.

مذاکرات همچنان ادامه دارد. درحالی که شب گذشته دیدار سه ساعته صالحی و مونیز برگزار شده بود و قرار است بار دیگر ظریف و کری امروز به مذاکره بنشینند، وزیرخارجه با بیان اینکه شاهد تغییر مواضع، زیاده‌خواهی و مواضع متفاوت 1+5 هستیم که وضعیت را دشوار کرده، گفته: «میز مذاکره را ترک نکرده و به دنبال توافق با عزت هستیم و اگر طرف مقابل به دنبال توافق شرافتمندانه متوازن باشد، قابل دسترس است.» در همین حال تهران شاهد برگزاری مراسم روز جهانی قدس بود. آقایان روحانی، لاریجانی و محسن رضایی نیز درباره نتیجه مذاکرات اظهارنظرهای مهمی داشتند.

لاریجانی: ژست آمریکا در مذاکرات را نباید جدی گرفت

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که پیشرفت مذاکرات روی هم رفته خوب بوده ، معتقد است: مواضعی که اخیراً آمریکا و کشورهای دیگر در مذاکرات گرفته‌اند را نباید خیلی جدی گرفت.

موضعی که اخیراً کشورهای دیگر و آمریکا گرفته‌اند را نباید خیلی جدی گرفت چون در لحظات آخر از این ژست‌ها می‌گیرند ولی روی هم رفته پیشرفت کار خوب بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: طرف مقابل باید به این موضوع توجه داشته باشد که پیشنهاد برای مذاکرات را خودشان داده‌اند که تقریباً از سه سال پیش یعنی از دولت قبلی آغاز شده و تاکنون طول کشیده است. به گفته لاریجانی، مذاکرات پیشرفت‌های خوبی داشته و می‌تواند به جمع‌بندی خوبی در این زمینه برسد. وی ابراز امیدواری کرد که با راهنمایی‌های مقام معظم رهبری ان‌شاءالله مذاکرات به نتیجه‌ای که مورد نظر مردم است برسد.

روحانی: آینده بسیار روشن است

از طرف دیگر حسن روحانی که به میان مردم در راهپیمایی روز قدس رفته بود از آینده روشن برای ایران سخن گفت: رئیس جمهور کشورمان با تأکید بر این‌که آینده بسیار روشن است، گفت: با وحدت، انسجام، مقاومت، ایستادگی، جهاد و فداکاری، همه مسلمانان از جمله ملت فلسطین به اهداف بلندشان می‌رسند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در راهپیمایی روز قدس در جمع خبرنگاران نیز از ملت بزرگ ایران که از دیشب تا صبح با شکوه تمام شب قدر را پاس داشته‌اند و امروز در روز جهانی قدس حضور یافتند تشکر کرد.

محسن رضایی: رهبری مذاکرات هسته ای را اداره می کنند

از طرف دیگر در تهران محسن رضایی که بار دیگر به کسوت نظامی بازگشته است، در مصاحبه با فیگارو معتقد بود که جایگاه مقام معظم رهبری بعد از مذاکرات در منطقه بیش از گذشته، تقویت می شود. و در پاسخ به این سئوال که چطور بعد ازمذاکرات این جایگاه تقویت می‌شود از اداره شدن مذاکرات توسط رهبری سخن گفت: «اصل مذاکرات در اختیار ایشان است. ایشان است که مذاکرات را اداره می کنند. ایشان با رفتاری هوشمندانه، تصمیمات دیپلماتیک قابل تجلیل در عرصه بین الملل از خودشان نشان دادند و از تندروی های احتمالی در ایران در هر دو طرف جلوگیری کردند. کسانی که در برابر غرب خیلی منفعل بودند و هم کسانی را که با مذاکرات مخالف بودند را کنترل کردند.» رضایی البته تاکید کرد: هر توافقی که در وین صورت گیرد یک کار مقدماتی است و باید در شورای عالی امنیت ملی بررسی و تایید شود و در نهایت به تصویب مقام معظم رهبری برسد.

مطهری: مواضع اخیر آمریکایی‌ها بیشتر نمایشی است

در همین حال علی مطهری نماینده تهران که از دولت حمایت می‌کند و به علی لاریجانی نیز نزدیک است در اظهار نظری مواضع اخیر آمریکایی‌ها را بیشتر نمایشی قلمداد کرد.

گفت: اگر توافق به دست آید طبیعتا بیشتر به نفع ما است؛ معتقدم تیم مذاکره کننده باید بر روی مواضع خود استوار باشد، البته در این مورد موضع آمریکایی ها به نظر بیشتر نمایشی است یعنی اهرم فشار بر ایران، در حالیکه آن‌ها بیشتر از ما احتیاج به توافق دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فکر می کنم در نهایت آمریکایی ها عقب نشینی می‌کنند و اگر هم عقب نشینی نکنند و به فرض مذاکرات هم به بن بست برسد آن‌ها بیشتر از ما ضرر می‌کنند چون به هر حال ایران در اثر مذاکرات موقعیت خوبی در دنیا پیدا کرده است.

امروز جمعه همچنان مذاکرات ادامه خواهد داشت. این درحالی است که برخی نگرانی‌ها درباره مهلت تعیین شده کنگره آمریکا برای ارسال توافق‌نامه نیز دیده می شود. براساس قانون آمریکا هفت کشور در حال مذاکره در وین می بایست پیش از پایان روز پنجشنبه در واشنگتن به موافقتنامه دست یابند تا فرصت 30 روزه کنگره برای بررسی موافقتنامه هسته ای ایران به 60 روز افزایش پیدا نکند. در این مدت همچنین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نمی تواند تحریم ها علیه ایران را لغو کند.