تحریم سلاح های متعارف در قالب سایر تحریم های متأثر از قطعنامه های 1529 و 1747 شورای امنیت سازمان ملل آمد

حسین سبحانی نیا در گفتگو با مثلث آنلاین درباره تمدید زمان مذاکرات گفت: شواهد و قرائن نشان می دهد که جمع بندی های کلی برای توافق جامع میان ایران و 1+5 انجام شده است و در پاره ای جزئیات همچنان اختلاف نظر وجود دارد که همین مسئله عامل تمدید چندباره مذاکرات شد.

وی افزود: اینکه تا روز جمعه برسر موضوع لغو تحریم های تسلیحاتی هم تفاهمی انجام شود اما بعد موضوع جدیدی را طرف غربی مطرح نکند هیچ چیز مشخص و قطعی نیست چراکه دولت آمریکا تحت فشار مخالفان داخلی، صهیونیست ها یا همپیمانان منطقه ای خود در لحظه آخر موضوع جدیدی را به بحث می گذارد که یافتن راهکار برای تفاهم راجع به آن موضوع نیازمند تمدید زمان مذاکرات است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: تحریم سلاح های متعارف در قالب سایر تحریم های متأثر از قطعنامه های 1529 و 1747 شورای امنیت سازمان ملل آمد بنابراین حالا که کلیه تحریم ها قرار است لغو شود باید در موضوع این نوع تحریم نیز بازنگری اتفاق بیفتد اما زیاده خواهی طرف غربی مانع از آن می شود.

وی ادامه داد: البته فارغ از لغو تحریم های مربوط به تسلیحات متعارف آن اخباری که از وین می رسد حکایت از آن می کند که همچنان در موضوعات پی ام دی، برگشت پذیری تحریمها و بازه زمانی محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران نکاتی وجود دارد که هنوز به تصمیم گیری واحدی منجر نشده است و باید دید در دو روز آینده چه اتفاقی می افتد.

نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس درباره حمایت روسیه در لغو تحریم های مربوط به تسیلحات متعارف و تأثیر آن بر مبارزه با تروریسم در منطقه یادآور شد: سلاح های متعارف در دسترس خیلی از کشورها است و جمهوری اسلامی ایران نیز خود تولید کننده این سلاح هاست بنابراین می تواند در صورت نیاز این سلاح ها را برای مبارزه با تروریسم گروه های تکفیری و داعش به کشورهای منطقه کمک کند.

سبحانی نیا افزود: با وجود شعارها و رپرتاژهای تبلیغاتی غرب در مبارزه با تروریسم هیچ اتفاقی نیفتاد و ائتلاف منطقه ای و جهانی آنها جز بازخورد رسانه ای نمود عملی نداشت حالا باید دید آنها واقعا خواهان مبارزه با تروریسم و نابودی داعش هستند یا فقط شعار می دهند. ایران با وجود تحریم ها از هیچ کمکی به سوریه و عراق برای مبارزه با داعش دریغ نکرد و قطعا لغو تحریم های مربوط به تسلیحات متعارف روند این کمک ها را تقویت می کند حالا توپ در زمین آمریکاست که با لغو این تحریم ها از مبارزه با تروریسم در منطقه حمایت کند.