ایران و شش قدرت جهانی تا روز دوشنبه به خود مهلت داده‌اند که به یک توافق دست یابند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم لویی شاربونو و جان آیریش نوشت:

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز شنبه ظاهرا به ایران و آمریکا فشار آورد تا گفتگوهای هسته‌ای را سرعت بخشند و گفت همه مسایل روی میز است و زمان تصمیم‌گیری ایران فرا رسیده است.
با این حال همه طرف‌ها روز شنبه تقلا کردند تا بن‌بست گفتگوهای هسته‌ای را که مانع از یک توافق تاریخی شده است بشکنند توافقی که در ازای کنترل شدید برنامه اتمی ایران، کاهش تحریم‌های این کشور را به ارمغان می‌آورد.
ایران و شش قدرت جهانی تا روز دوشنبه به خود مهلت داده‌اند که به یک توافق دست یابند.
این سومین ضرب‌الاجل تعیین‌شده در دو هفته گذشته است در حالی که هیات ایرانی غرب را به ایجاد موانع جدید متهم می‌کند.
فابیوس در بیانیه‌ای که برای خبرگزاری رویترز فرستاد گفت: «اکنون همه چیز روی میز است. زمان برای تصمیم‌گیری فرا رسیده است.»
این بیانیه بعد از دیدار فابیوس با جان کری وزیر خارجه آمریکا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس صادر شد.
در میان مهم‌ترین مسایل کنونی تاکید ایران بر این است که شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی و تحریم برنامه موشک بالستیک این کشور را که از سال 2006 برقرار است بلافاصله بعد از انعقاد هر توافقی لغو کند.
روسیه که به ایران سلاح می‌فروشد علنا از تهران در این مساله حمایت می‌کند.
با این حال، یک دیپلمات ارشد غربی اوایل هفته گفت به‌رغم مخالفت پکن و مسکو با این تحریم‌ها، شش قدرت جهانی از جمله روسیه درباره این مساله نظر واحدی دارند.
مسایل دردسرساز دیگر در گفتگوها شامل دسترسی بازرسان به مراکز نظامی در ایران، پاسخ تهران به فعالیت‌های گذشته و سرعت کلی برداشتن تحریم‌هاست.
کری روز شنبه بعد از دیدار با ظریف در پیامی در توئیتر نوشت: «هنوز مسایل دشواری مانده که حل نشده است.»
کری و ظریف تقریبا از دو هفته پیش هر روز با هم دیدار کرده‌اند.
توافق هسته‌ای بزرگ‌ترین اقدام آشتی‌جویانه میان ایران و غرب از زمان انقلاب اسلامی 1979 خواهد بود هر چند طرفین حتی در صورت دستیابی به توافق احتمالا نسبت به هم کماکان محتاط خواهند بود.
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران روز شنبه در میان جمعی از دانشجویان در تهران گفت آمریکا مصداق واقعی استکبار جهانی است.
این اظهارات در وب‌سایت وی منتشر شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره quotation mark سرنوشت مبارزه با استبکار quotation mark بعد از پایان‌یافتن گفتگوهای هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی گفت این نبرد متوقف نخواهد شد.
وی گفت: «جنگ با استکبار جهانی محور انقلاب ماست و نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم. آماده باشید تا جنگ خود را علیه استکبار جهانی ادامه دهید.»
وی افزود: «آمریکا مصداق حقیقی استکبار جهانی است.»