هرگز نمی توان با اطمینان خاطر گفت آخر بازی چه می شود.

کارشناس آمریکایی با اشاره به اینکه نود و نه درصد کارها برای رسیدن به توافق هسته ای ایران انجام شده است، تصریح کرد هرگز نمی توان با اطمینان خاطر گفت آخر بازی چه می شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، جیم والش کارشناس بخش مطالعات امنیتی در موسسه تحقیقاتی ماساچوست که اخیرا نیز برای بیان دیدگاههای کارشناسی اش درباره توافق هسته ای در کنگره آمریکا صحبت کرده است و از چند دهه پیش ظریف را می شناسد در گفتگو با این شبکه از شهر بوستون گفت:«بسیاری از مواضع اخیر مقامات ایران درباره مذاکرات هسته ای، ژست سیاسی است. وقتی مذاکرات وارد مراحل نهایی و دقایق آخر می شود، ممکن است کمی عجیب و غریب باشد بطوریکه طرفهای حاضر در مذاکرات به ژست گرفتن های خاص یا جنگ و دعوا و بازی های نمایشی از این قبیل مبادرت کنند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز با سخنان اخیر خود کوشیده است مواضع خود را درصورت شکست مذاکرات تحکیم کند. البته من فکر نمی کنم مذاکرات به شکست منجر شود. حسن روحانی با این سخنانش خواسته است به جامعه جهانی بگوید که حداکثر تلاش خود را صورت داد و ایران در یک و نیم سال گذشته رفتار منطقی داشت و سر میز مذاکرات ماند اما طرف مقابل حاضر به توافق نشد. بنابراین روحانی خودش را برای دفاع در صورت شکست مذاکرات آماده کرده است. بازهم تاکید می کنم این مذاکرات به شکست منجر نخواهد شد زیرا دو طرف بسیار با هم راه آمده اند و به توافق هسته ای بسیار نزدیک شده اند. آنها در مسیر درستی حرکت کرده اند. البته هرگز نمی توان با اطمینان خاطر گفت تاوقتی ماجرا تمام نشود که آخر بازی چه می شود. اینکه جان کری وزیر امورخارجه آمریکا هنوز هم در وین است، نشانه خوبی است. وزرای امورخارجه انگلیس و فرانسه نیز همچنان در محل مذاکرات هستند که نشانه های خوبی به شمار می رود. با این اوصاف، اتفاقی رخ خواهد داد اما باید صبور کرد.»
ولش که زمانی با حسن روحانی هم مصاحبه کرده است در ادامه افزود:« این سخن جان کری مبنی بر اینکه تا ابد در وین نخواهد ماند، بی تردید برای اعمال فشار بر طرف ایرانی بوده است. شاهد آن هستیم که محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و دیگر مقامات این کشور نیز از این صحبت می کنند که آمریکا در حال تغییر دادن دیرهنگام مواضع خودش است. کری یک روز پس از آنکه این سخنان را به زبان آورد بیانیه مختصری منتشر کرد و گفت در حل برخی از مسائل، پیشرفتهایی حاصل شده است. درمجموع باید بگویم حدود نود و هشت تا نود و نه درصد کارها انجام شده است. باتوجه به اینکه تا این اندازه پیشرفت داشته ایم و بسیاری از مسائل حل شده و تصمیمات بسیار دشواری اتخاذ شده است، بعید است کل ماجرا از هم بپاشد. البته ممکن است اتفاقهای عجیبی رخ بدهد و درنتیجه نباید پیش داوری کرد. اما در کل، وضعیت به صورتی است که خروج هریک از طرفها از مذاکرات، دشوار است.»